REKLAMA
REKLAMA

Zidane: Odrzucałem wszystkie oferty, bo po Realu chciałem prowadzić tylko Francję

Zinédine Zidane został dzisiaj zaprezentowany jako nowy selekcjoner Francji. Przedstawiamy wypowiedzi legendy Realu Madryt z tej konferencji prasowej.

REKLAMA
REKLAMA
Zidane: Odrzucałem wszystkie oferty, bo po Realu chciałem prowadzić tylko Francję
Philippe Diallo, prezes Federacji, oraz Zinédine Zidane. (fot. X)

– [otwierające przemówienie] Chciałbym zacząć od przekazania słów wsparcia. Kieruję je do wszystkich ludzi, wszystkich strażaków oraz całej społeczności rolniczej, którzy pomagają obecnie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji w związku z pożarami. To wyrazy wsparcia i informacja, że mocno o nich myślę. Wiele rodzin przeżywa obecnie bardzo trudne chwile, dlatego to właśnie do nich kieruję swoje pierwsze myśli. Następnie chciałbym podziękować panu za zaufanie. Oczywiście dziękuję również całemu Komitetowi Wykonawczemu, z którym rozmawiałem dziś rano, oraz wszystkim pracownikom Francuskiej Federacji Piłkarskiej za ich codzienną pracę. Myślę, że jeśli federacja funkcjonuje tak dobrze, to dlatego, że ma pan także wspaniały zespół. Myślę dzisiaj o wszystkich tych osobach. Dla mnie jest to w pewnym sensie naturalna kontynuacja i spełnienie marzenia. Mogę powiedzieć, że przez 4-5 lat, odkąd przestałem pracować, otrzymywałem propozycje powrotu do prowadzenia klubu. Odrzuciłem je wszystkie ze względu na reprezentację Francji. Po zakończeniu pracy w Realu Madryt reprezentacja Francji była jedyną drużyną, którą chciałem prowadzić. Poznałem ją jeszcze jako dzieciak. Zacząłem od najmłodszych kategorii i przeszedłem przez wszystkie szczeble, aż dotarłem do pierwszej reprezentacji, która jest absolutnym szczytem. Nie da się tego określić inaczej. Dzisiaj otrzymałem możliwość zostania selekcjonerem tej drużyny i dam z siebie wszystko, aby nadal wygrywała. Tylko to mnie napędza: możliwość pracy dla reprezentacji Francji i sprawienia, by dalej zwyciężała. Chciałbym oczywiście pogratulować Didierowi i całemu jego sztabowi 14 niezwykłych lat. Chcę mu po prostu powiedzieć: „Didier, brawo za wszystko, czego dokonałeś”. Wszyscy doceniają wykonaną przez ciebie pracę, dlatego korzystam z tej okazji, aby ci pogratulować. Teraz rozpocznie się kolejny etap, z innym sztabem i innymi ludźmi, ale cel pozostaje ten sam: widzieć zwyciężającą reprezentację Francji. Panie prezesie, wybrał mnie pan, a ja włożę całą swoją energię w pracę dla tej drużyny. Zacząłem już działać i nie mogę się doczekać, aż naprawdę rozpoczniemy pracę. Jeszcze raz dziękuję.

REKLAMA
REKLAMA

– Styl gry? Styl zobaczą państwo już niedługo. Myślę, że we wrześniu zorganizujemy spotkanie z mediami albo konferencję prasową i wtedy trochę więcej o tym opowiem. Dzisiaj nadszedł jedynie czas na ogłoszenie tej nominacji, a później będziemy mieli okazję porozmawiać o wszystkich szczegółach. Mogę jednak powiedzieć, że napędza mnie ofensywna gra. Byłem „dziesiątką” i zależy mi na zdobywaniu bramek. Oczywiście drużyna musi zachować równowagę, bo to najważniejsze, ale mnie fascynuje przede wszystkim gra w piłkę. Spędziłem 25 lat w Hiszpanii, więc wiedzą państwo, co to oznacza. Zaczynałem we Francji, ale byłem „dziesiątką” i na boisku pełniłem funkcję lidera. Dzisiaj chcę być liderem dzięki mojemu doświadczeniu i temu, czego dokonałem. Myślę, że jako trener jestem już gotowy do pełnienia takiej roli. Wszystko jednak zobaczą państwo spokojnie. Wkrótce ponownie się spotkamy.

– Czy to najpiękniejszy dzień w mojej trenerskiej karierze? Właśnie to chciałem robić. Kiedy raz pozna się reprezentację Francji… Ja trafiłem do niej jeszcze jako młody chłopak, przeszedłem przez wszystkie kategorie i dotarłem do pierwszej drużyny. Z nią wygrałem mistrzostwo świata we Francji w 1998 roku. To najpiękniejsza rzecz, jaka wydarzyła się w moim życiu: zwycięstwo odniesione z kolegami z 1998 roku dzięki Aimé Jacquetowi, jego sztabowi oraz wszystkim osobom, które pracowały, abyśmy mogli zdobyć mistrzostwo świata u siebie, we Francji. Przez ostatnie cztery czy pięć lat czekałem na ten dzień. Teraz stało się to rzeczywistością, więc oczywiście jestem wzruszony, chociaż być może tego nie widać. Rozpiera mnie ekscytacja. To dla mnie wyjątkowo ważny dzień. Jednocześnie dzieją się rzeczy bardzo trudne dla wielu ludzi, ale jestem szczęśliwy z powodu tej nominacji.

REKLAMA
REKLAMA

– Czy Mbappé pozostanie kapitanem? Nie rozmawiałem jeszcze z Kylianem. Myślę, że najważniejszy jest obecnie dla niego odpoczynek. Powinien korzystać z tych wolnych chwil, na które w pełni zasłużył po całym sezonie i mistrzostwach świata. Wkrótce, we wrześniu, będziemy mieli okazję porozmawiać o tym z nim oraz ze wszystkimi zawodnikami.

– Czy bez pracy oglądałem już kadrę jako jej przyszły trener? Zawsze oglądałem reprezentację Francji jako kibic, ale również jako jej przyszły trener. Nie zamierzam tego ukrywać, bo zawsze o tym mówiłem. Nie objąłem w tym czasie żadnego klubu właśnie z tego powodu. Każdy może oczywiście myśleć, co chce, nie ma z tym żadnego problemu. Powiedziałem sobie jednak, że jedyną rzeczą, którą chcę zrobić po pracy w Realu Madryt, jest poprowadzenie reprezentacji Francji. Trzymałem się tego postanowienia. Miałem różne możliwości. Mogłem przyjąć jakiś projekt i pracować nad nim przez trzy lata. Wiedziałem, że Didier pozostaje na stanowisku i że może to jeszcze trochę potrwać. Kiedy jednak w styczniu 2025 roku ogłosił swoją decyzję, od następnego dnia napędzało mnie pragnienie zostania jego następcą. Spotkaliśmy się z prezesem w lutym i wtedy zawarliśmy porozumienie.

REKLAMA
REKLAMA

– Pokonanie Hiszpanii to jeden z największych celów? Nie jest jedynym. Jeśli chce się wygrywać, trzeba pokonywać wszystkie drużyny. Hiszpania jest oczywiście bardzo mocnym przeciwnikiem. Doskonale wiem, jak rozwija się tamtejszy futbol, dlatego będzie to jedno z wyzwań, ale nie jest teraz naszym priorytetem. Moim pierwszym meczem będzie spotkanie z Turcją na jej terenie. We wrześniu rozegramy cztery spotkania. To dobrze, ponieważ będę mógł spędzić z zawodnikami prawie trzy tygodnie. Myślę, że to bezprecedensowa sytuacja, bo zazwyczaj zgrupowanie trwa maksymalnie dziesięć dni. Tym razem będą to niemal trzy tygodnie. To wspaniała możliwość przebywania z piłkarzami i przygotowania czegoś konkretnego. Moim pierwszym meczem i pierwszym celem jest jednak spotkanie z Turcją na jej boisku.

– Jakich pułapek i różnic spodziewam się między pracą w klubie a w kadrze? Nie sądzę, aby były tutaj jakieś pułapki. To po prostu zupełnie inny zawód. Poznałem pracę w klubie, a teraz czeka mnie coś nowego, ale nie wzbudza to we mnie strachu. Właśnie tego chciałem. Myślę, że znajdę odpowiednią równowagę między życiem prywatnym a pracą w reprezentacji Francji i bardzo mi to odpowiada. Nie mam z tym żadnego problemu. Wiem, że będzie to inna praca i jestem na nią gotowy.

REKLAMA
REKLAMA

– Czy zerwę całkowicie z tym, co narzucał Deschamps? Będziemy działać inaczej. Didier to Didier, Laurent Blanc to Laurent Blanc, a Zizou to Zizou. Postaram się robić to, co potrafię. Nie nazwałbym tego jednak zerwaniem. To ciągłość, której celem jest przygotowanie wszystkiego w taki sposób, aby reprezentacja Francji nadal wygrywała. To mój jedyny cel. Wkrótce będziemy mieli okazję porozmawiać o szczegółach, moim planie oraz filozofii gry.

– Czy zawieszę mój dożywotni ambasadorski kontrakt z Adidas, gdy Francję sponsoruje Nike? Nie, coś takiego jak „dożywotni ambasador Adidasa” nie istnieje. W moim kontrakcie z reprezentacją Francji również nie będzie takich zapisów. Absolutnie nie zawieszę umowy z Adidasem. Jak pan powiedział, od 30 lat mam kontrakt z Adidasem, ale to niczego nie zmieni. Fakt, że będę pracował z reprezentacją Francji, nie oznacza, że Adidas będzie w jakikolwiek sposób ingerował w jej funkcjonowanie. Chcę, aby to było jasne. Nie zamierzam jednak rezygnować ze sponsora, z którym jestem związany od 30 lat. [prezes Federacji dodał, że na zgrupowaniu selekcjoner będzie nosić odzież Nike poza butami, które może wybrać sam, a w życiu prywatnym selekcjoner może nosić i robić, co mu się podoba]

REKLAMA
REKLAMA

– Czy styl Zidane’a w reprezentacji Francji będzie przypominał styl Zidane’a z Realu Madryt? Tak, oczywiście. Będzie przypominał to, co robiłem przez wszystkie lata w Realu Madryt. Reprezentacja Francji jest dla mnie kolejnym etapem tej drogi. Jeśli chodzi o reprezentację Hiszpanii, jak już kilka razy mówiłem, w najbliższym czasie nie będziemy z nią grać. Obecnie nie jest więc moim celem myślenie o Hiszpanii.

– Mój sztab? We wrześniu oficjalnie przedstawimy wszystkich. Mój najbliższy sztab, a przynajmniej sztab techniczny, został jednak już skompletowany.Będą to praktycznie te same osoby, z którymi pracowałem przez wszystkie lata w Realu Madryt, być może z trzema nowymi członkami zespołu. Nie będzie więc wielkich zmian. Pod tym względem jestem lojalny wobec ludzi. Oni także byli lojalni wobec mnie, dlatego będziemy wspólnie kontynuować tę przygodę.

– Rasistowskie komentarze wobec piłkarzy i reprezentacji Francji? Jeśli chodzi o rasizm, sami nie zdołamy zmienić wszystkiego. Chcę jednak powiedzieć, że żyjemy w pięknym kraju, w którym występuje taka różnorodność. Dorastałem w dzielnicy, gdzie było miejsce dla wszystkich. Tak wygląda moje życie: rozmawiam i spotykam się ze wszystkimi ludźmi. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Mam więc nadzieję, że będziemy walczyć z rasizmem. Każdy z nas próbuje to robić na swój sposób.

REKLAMA
REKLAMA

– Jak rozwijałem się przez tych 5 lat bez pracy? Przez ostatnie pięć lat nie siedziałem bezczynnie. Obejrzałem bardzo, bardzo wiele spotkań. Prawdopodobnie nawet więcej niż wtedy, kiedy byłem trenerem Realu Madryt, ponieważ mogłem oglądać nie tylko mecze rywali, z którymi miałem się później zmierzyć. Przez te pięć lat obejrzałem mnóstwo spotkań, a przede wszystkim bardzo uważnie obserwowałem całą reprezentację Francji. Mogę powiedzieć, że ta drużyna ma ogromny potencjał.

Ostatnie aktualności

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

REKLAMA