Advertisement
Menu
/ as.com

Dehispanizacja a normy UEFA

Królewscy muszą przestrzegać norm UEFA dotyczących wychowanków, aby móc zarejestrować pełną 25-osobową kadrę na kolejną edycję Ligi Mistrzów. W tym wszystkim nie pomaga postępujący proces dehispanizacji w pierwszym zespole Realu Madryt.

Foto: Dehispanizacja a normy UEFA
Dani Carvajal może być jedynym reprezentantem Hiszpanii spośród wszystkich zawodników Realu Madryt. (fot. Getty Images)

Przyszłość Daniego Ceballosa w dalszym ciągu stoi pod dużym znakiem zapytania, a w przypadku jego ewentualnego odejścia do czterech wzrosłaby liczba hiszpańskich zawodników, którzy w ostatnim czasie opuścili Real Madryt – wcześniej dotknęło to już Kepy Arrizabalagi, Nacho i Joselu. Jak to wszystko wpłynęłoby na normy UEFA dotyczące zarejestrowanych piłkarzy na kolejną edycję Ligi Mistrzów?

UEFA wymaga, aby w kadrze każdego biorącego udział w europejskich rozgrywkach zespołu było minimum ośmiu zawodników wychowanych w danym kraju, z czego przynajmniej czterech wychowanych w danym klubie. Za każde odstępstwo od tej normy klub jest karany proporcjonalnym pomniejszaniem miejsc w szerokiej kadrze, która może liczyć 25 zawodników. Z tym drugim warunkiem Królewscy nie powinni mieć większych problemów, ponieważ w oczach UEFA status wychowanka poza Danim Carvajalem, Lucasem Vázquezem i Franem Garcíą mają również Vinícius, Rodrygo, Fede Valverde i Eduardo Camavinga. Wynika to z tego, że każdy z nich rozegrał w Realu Madryt minimum trzy sezony pomiędzy 15. a 21. rokiem życia.

Większy problem może być ze spełnieniem norm dotyczących liczby zawodników wychowanych w samej Hiszpanii. Jeśli Ceballos odejdzie, a Rafa Marín nie wróci ostatecznie z wypożyczenia, to Real Madryt musiałby spojrzeć w kierunku szkółki i dodatkowo zarejestrować jednego z canteranos w pierwszym zespole – wydaje się, że największe szanse mieliby bramkarz Fran González lub pomocnicy Mario Martín czy Nico Paz. Inną opcją byłaby dobrowolna rezygnacja z pełnej 25-osobowej kadry i zarejestrowanie na Ligę Mistrzów po prostu 24 zawodników. W tym momencie pierwszy zespół Los Blancos liczy 21 piłkarzy, wśród których znajduje się również Jesús Vallejo, który opuści klub.

Dehispanizacji ciąg dalszy
Nie da się jednak ukryć tego, że dehispanizacja w Realu Madryt postępuje – przynajmniej jeśli chodzi o tych zawodników, którzy w teorii mieliby szanse na otrzymanie powołania do pierwszej reprezentacji. W przypadku odejścia Ceballosa zostają tylko Carvajal, Lucas i Fran. Jednocześnie ta pierwsza dwójka rywalizuje o praktycznie to samo miejsce na boisku, więc nieczęsto będzie można ich oglądać razem w pierwszym składzie. Jedenastka Realu Madryt bez ani jednego Hiszpana nie byłaby jednak czymś bezprecedensowym, gdyż do tego historycznego wydarzenia doszło już w styczniu 2023 roku w meczu z Villarrealem. Wówczas Królewscy w swoim 4436. oficjalnym meczu w historii po raz pierwszy wybiegli na boisko bez ani jednego hiszpańskiego piłkarza.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!