Advertisement
Menu

Kartka z kalendarza: 10 czerwca

Urodziny Carlo Ancelottiego (i nie tylko), rocznica transferu Casemiro i śmierć najwybitniejszego siatkarza w historii Realu Madryt. Co działo się 10 czerwca?

Foto: Kartka z kalendarza: 10 czerwca
Casemiro. (fot. Getty Images)

1912
112 lat temu w Montevideo urodził się Enrique Fernández Viola, trener Realu w latach 1953–1954. Prowadził drużynę w 49 oficjalnych meczach. W 1954 roku zdobył pierwsze od 21 lat mistrzostwo Hiszpanii. 

1934
90 lat temu urodził Pepillo II, czyli José García Castro, zawodnik Realu w latach 1959–1962. Rozegrał 30 oficjalnych meczów, w których zdobył 28 bramek. Wygrał Puchar Europy, Puchar Interkontynentalny, dwa mistrzostwa Hiszpanii i Puchar Hiszpanii. Jest jednym z sześciu zawodników w historii klubu, którzy w jednym meczu ligowym strzelili pięć bramek (7 lutego 1960 roku w meczu z Elche wygranym 11:2).

1937
87 lat temu urodził się Emiliano Rodríguez, legenda koszykarskiego Realu. Bronił barw Los Blancos w latach 1960–1973. Wygrał cztery Puchary Europy, dwanaście mistrzostw Hiszpanii i dziewięć Pucharów Hiszpanii. W reprezentacji rozegrał 175 meczów, został wybrany najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Europy rozgrywanych w Warszawie w 1963 roku. W 2007 roku został włączony do FIBA ​​Hall of Fame.

1959
65 lat temu urodził się Carlo Ancelotti, trener Realu Madryt w latach 2013–2015, który w 2021 roku wrócił do stolicy Hiszpanii. To on przywrócił Królewskim Puchar Europy i to właśnie z La Décimy kibice kojarzą go najlepiej. Do tego jego zespół sięgnął wówczas po Puchar Króla, Superpuchar Europy i wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata. Po odejściu trenował Bayern, Napoli i Everton, ale gdy otrzymał kolejny telefon od Florentino Péreza, rzucił wszystko i… wrócił do domu. Po powrocie gablota Realu regularnie się powiększa. W pierwszym sezonie zespół Carletto sięgnął po Superpuchar Hiszpanii, mistrzostwo Hiszpanii i czternasty Puchar Europy. W drugim dołożył Superpuchar Europy, klubowe mistrzostwo świata i Puchar Króla, a w trzecim powtórzył osiągnięcia z pierwszego: Superpuchar Hiszpanii, mistrzostwo Hiszpanii i piętnasty Puchar Europy.

1962
62 lata temu zmarł Francisco Bru Sanz, trener Realu w latach 1934–1936 oraz 1939–1941. Wygrał dwa Puchary Hiszpanii.

2006 
Osiemnaście lat temu w wypadku samochodowym zginął Chupi Pérez, najwybitniejszy zawodnik zespołu siatkarskiego Realu Madryt. Kontrakt z Królewskimi podpisał w 1967 roku, a w pierwszej drużynie zadebiutował dwa lata później. Grał nieprzerwanie do momentu likwidacji sekcji w 1983 roku. Zdobył siedem mistrzostw kraju i dziewięć Pucharów Hiszpanii.

2013
Jedenaście lat temu Real Madryt poinformował o wykupieniu Casemiro z São Paulo (za około 6 milionów euro), z którego wcześniej był wypożyczony do Castilli. Brazylijczyk został tym samym włączony do pierwszego zespołu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!