Ukraina zagra na EURO!

Reprezentacja Ukrainy wygrała we Wrocławiu z Islandią 2:1 i zapewniła sobie udział na Mistrzostwach Europy w Niemczech. Andrij Łunin po raz drugi z rzędu rozegrał cały mecz.

Po wygranej z Bośnią i Hercegowiną Ukraina wróciła do swojego tymczasowego domu. We Wrocławiu Andrij Łunin i spółka podejmowali dziś Islandię, a bramkarz Realu Madryt po raz drugi z rzędu wybiegł w pierwszej jedenastce. Nasi wschodni sąsiedzi przystępowali do dzisiejszej potyczki jako faworyci, choć Islandia wygrała w czwartek z Izraelem aż 4:1.

Początek spotkania był wyrównany, choć częściej to gospodarze byli przy piłce. Jako pierwsi groźniej zaatakowali jednak Islandczycy, ale Łunin poradził sobie z uderzeniem Þórsteinssona spoza pola karnego. W 30. minucie Albert Guðmundsson odnalazł się mniej więcej 20 metrów od bramki Ukrainy i bardzo mocnym uderzeniem zaskoczył bramkarza Królewskich. Być może Łunin mógł szybciej zareagować, ale strzał mimo wszystko był bardzo trudny do obrony.

Jeszcze w pierwszej połowie Jaremczuk strzelił gola, ale po interwencji VAR-u anulowano trafienie i do przerwy było 0:1. Gospodarze szybko wzięli się do odrabiania strat i w 54. minucie Cyhankow dostał świetną piłkę od Sudakowa, zszedł do środka i uderzył w długi róg. Ukraina nadal dominowała, ale niewiele z tego wynikało. Około 80. minuty Islandia nieco mocniej przycisnęła, ale… Mudryk odpowiedział na to golem na 2:1, a drugą asystę zaliczył Sudakow.

Ukraina ostatecznie zasłużenie wygrała z Islandią 2:1 i zagra na EURO 2024 i w Niemczech zagra w grupie z Belgią, Słowacją i Rumunią. Andrij Łunin zagrał w obu meczach barażowych i choć nie zachował czystego konta, ma. duże szanse na bycie numerem jeden także na turnieju głównym.

Ukraina – Islandia 2:1 (0:1)
0:1 A. Guðmundsson 30’ (asysta: Haraldsson)
1:1 Cyhankow 54’ (asysta: Sudakow)
2:1 Mudryk 84’ (asysta: Sudakow)

Ukraina: Łunin, Konoplia, Zabarny, Matwijenko, Mykołenko; Malinowski (64’ Zinczenko), Brażko; Cyhankow, Sudakow, Mudryk; Jaremczuk (72’ Dowbyk)
Islandia: Valdim­arsson; Pálsson, Ingason, Grétarsson, Þórarinsson (64’ Finnsson); J. Guðmundsson, Haraldsson, Traustason, Þórste­insson; Guðjohnsen (64’ Óskarsson), A. Guðmundsson