Dramatyczne zarządzanie doliczonym czasem przez Gila Manzano

Odgwizdanie końca meczu dosłownie w momencie zagrywania piłki na strzelenie gola to ogromna kontrowersja z meczu Realu Madryt z Valencią. Sprawa ma jednak drugi aspekt doliczonych minut, który jest co najmniej zadziwiający.

Vinícius Júnior pyta Gila Manzano za co pokazał mu żółtą kartkę. (fot. Getty Images)

Sędzia Gil Manzano doliczył do drugiej połowy 7 minut, co musi zaskakiwać, gdy spojrzymy na to, co działo się w tej części spotkania. Pomijając grę na czas gospodarzy, ich symulacje i przedłużające się leżenie na murawie, które nawet zmusiło Królewskich do wybicia piłki na aut, mieliśmy następujące przerwy w drugiej połowie:

• 2:59 minuty przy drugim golu Viníciusa (na zegarze 75:21 moment zdobycia bramki do 78:20 z momentem uznania gola przez Manzano po weryfikacji VAR-u)
  • 3 minuty przy kontuzji Diakhaby'ego (85:38 gwizdek Manzano przerywający akcję do 88:38 z momentem gwizdka wznawiającego grę)
  • dokonano 10 zmian w 5 okienkach czasowych (nawet jeśli nagniemy wytyczne i zamiast 30 sekund za każdą zmianę policzymy 30 sekund na okienko zmian, to ciągle wychodzi 2,5 minuty do doliczenia).

Minimalnie za te trzy zdarzenia w grze czas doliczony powinien wynieść 8,5 minuty. I to nie doliczając gry na czas i symulacji. Tymczasem czwarty arbiter podniósł tablicę z liczbą 7. To nie był jednak koniec popisów arbitrów z czasem.

Przy zegarze 90:26 sędzia odgwizdał rzut karny na Hugo Duro (w tym momencie piłka znalazła się też w rękawicach Andrija Łunina). Po interwencji VAR-u odwołał go ogłoszeniem decyzji przy zegarze wskazującym 92:34. Ta sytuacja zabrała więc z zegara meczowego 2:08 minuty. Pozostając przy 7 doliczonych minutach niezależnie od dalszych zdarzeń, mecz powinien zostać zakończony dokładnie na znaczniku czasowym 99:08 (doliczając pozostałe przed karnym 6:34 minuty do zegara 92:34). Kiedy sędzia Gil Manzano odgwizdał pierwszy z trzech sygnałów kończących mecz? Wskazujemy to na poniższym zrzucie z ekranu z transmisją meczu.

Article photo

Dla nieakceptujących obrazków przy ocenie sytuacji dynamicznych dołączamy też filmik stworzony na portalu X z tym momentem.