Francja poprosiła Unię Europejską o poparcie wspólnego oświadczenia, w którym wnosi o zagwarantowanie „połączenia między corocznymi wynikami w rozgrywkach krajowych a wszystkimi rozgrywkami europejskimi”. Politico podaje, że widziało draft takiego oświadczenia, pod którym podpisały się wszystkie kraje członkowskie poza Hiszpanią.
Teraz prezydent Emmanuel Macron i jego rząd naciskają na Komisję Europejską, by przekuć to oświadczenie i propozycję w inicjatywę legislacyjną. Stwierdzenia o bezpośrednim połączeniu osiągnięć w ligach krajowych i awansach do europejskich pucharów z tekstu Francuzów to propozycja wykraczająca poza wszelkie poprzednie inicjatywy mające na celu rzekomą „ochronę” europejskiego modelu futbolu. Teraz ma to być bezpośredni atak na Superligę.
Jak wprost stwierdza Politico: wprowadzenie takiego prawa byłoby poparciem dla Ligi Mistrzów i całkowitym odrzuceniem innych rozgrywek. Na razie trwa oczekiwanie na dostosowanie się przez UEFA do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz efekty prac firmy A22 promującej Superligę.
Portal przy tym podsumowuje: cokolwiek się wydarzy, to francuska inicjatywa przeciwko Superlidze oraz utrzymujący się sprzeciw działaczy i fanów sprawiają, że droga do powstania nowych rozgrywek wydaje się jeszcze trudniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Komentarze (33)
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Zaloguj się