Advertisement
Menu
Wyniki na żywo
/ marca.com

Kiedy Real może, a kiedy nie może rozsuwać dachu nad Bernabéu?

W zależności od rozgrywek, w których udział bierze Real Madryt, istnieją inne przepisy dotyczące rozsuwania lub zasuwania dachu nad stadionem.

Foto: Kiedy Real może, a kiedy nie może rozsuwać dachu nad Bernabéu?
Fot. Getty Images

Nowy rozsuwany dach nad Santiago Bernabéu jest jedną z głównych atrakcji obiektu, który nadal jest w trakcie przebudowy. Złożona struktura architektoniczna sprawia, że każdy kibic Królewskich wyciąga szyję, aby rzucić okiem na wielkie dzieło Florentino w świetle reflektorów. W dwóch meczach sezonu w stolicy Hiszpanii obserwowano różne scenariusze związane z dachem.

Przeciwko Getafe, w meczu, który był ponownym otwarciem nowego Bernabéu, Los Blancos zdecydowali się zadaszyć stadion, biorąc pod uwagę deszczowe warunki pogodowe i korzystając z nowego otwarcia. Wczoraj, w meczu z Realem Sociedad, gdy na madryckim niebie panowała już noc, mecz został rozegrany przy otwartym dachu. Ale dlaczego klub z Chamartín zdecydował się rozegrać jedno spotkanie pod przykryciem, a drugi nie? Jakie są przepisy La Ligi dotyczące takich przypadków? A co z UEFA?

W La Lidze decyduje klub
W rozgrywkach krajowych nie ma regulacji, które ograniczałyby korzystanie z dachu nad Bernabéu, więc w tym przypadku decyzja należy do Realu Madryt. Klub decyduje, czy chce korzystać z rozsuwanego dachu, czy nie, więc różne scenariusze doświadczane przy Concha Espina w tym sezonie wynikają wyłącznie z woli liderów klubu.

Jedyną rzeczą, na którą La Liga nie pozwala, jest zmiana warunków meczu w połowie spotkania. Innymi słowy, jeśli zdecydują się zadaszyć Bernabéu przed rozpoczęciem spotkania, nie mogą otworzyć go w połowie i odwrotnie. Mecz zaczyna się i kończy w takich samych warunkach.

W UEFA wszystko wygląda inaczej
Z drugiej strony, w UEFA wszystko jest inne. Po pierwsze, w ich regulaminie znajduje się artykuł poświęcony dachom stadionów w przypadku ich rozsuwania. Artykuł 32 stanowi, że „to delegat meczowy UEFA, po konsultacji z sędzią, decyduje, czy rozsuwany dach stadionu będzie otwarty czy zamknięty podczas meczu”. Powinien to ogłosić na spotkaniu organizacyjnym, choć może zmienić swoją decyzję przed rozpoczęciem meczu.

Ponadto, w przeciwieństwie do La Ligi, dach może zostać otwarty lub zamknięty w przerwie meczu. W tym przypadku to sędzia jest uprawniony do zarządzenia jego zamknięcia, „z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów wydanych przez właściwy organ państwowy. Decyzja ta może zostać podjęta tylko w przypadku poważnego załamania pogodowego”. Tak czy inaczej, Real Madryt w rozgrywkach UEFA nie podejmowałby ostatecznej decyzji, tak jak ma to miejsce w La Lidze.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!