Kartka z kalendarza: 6 czerwca

Urodziny legendarnego zawodnika, Klasyki w Pucharze Króla i trzeci triumf w tych rozgrywkach w wykonaniu koszykarzy. Co działo się 6 czerwca?

1943
80 lat temu na Las Corts w pierwszym meczu półfinału Pucharu Hiszpanii Real Madryt przegrał z Barceloną 0:3.
Real Madryt: Marzá, Corona, Querejeta, Alsúa, Moleiro, Ipiña, Sauto, Botella, Barinaga, Pruden, Alonso. Trener: Ramón Encinas Dios.

1954
69 lat temu koszykarze Realu Madryt wygrali z Joventutem 56:41 i sięgnęli po swój trzeci Puchar Hiszpanii. Najważniejszym graczem w drużynie był wówczas Galíndez, a zespół prowadził Freddy Borrás, który rolę trenera łączył z rolą zawodnika.

1969
54 lata temu urodził się Fernando Redondo, zawodnik Realu Madryt w latach 1994–2000. W barwach Królewskich Argentyńczyk rozegrał 225 meczów i zdobył pięć bramek. Najbardziej charakterystyczna jest jednak jego… asysta. W ćwierćfinale Ligi Mistrzów w drodze po La Octavę na Old Trafford popisał się fantastyczną akcją, po której gola strzelił Raúl. Redondo sięgnął z Realem po dwa mistrzostwa Hiszpanii, dwa Puchary Europy i Puchar Interkontynentalny.

1970
53 lata temu na Camp Nou odbyło się rewanżowe spotkanie ćwierćfinału Pucharu Króla między Barceloną a Realem Madryt. Królewscy wybrali się do Katalonii po wygranej 2:0 w pierwszym meczu. Do 59. minuty rewanżu to Barcelona prowadziła 1:0, a wtedy doszło do starcia Manolo Velázqueza z Quimetem Rifé. Piłkarz gospodarzy faulował gracza Królewskich przed polem karnym, ale sędzia… podyktował rzut karny, który został zamieniony na gola przez Amancio. Sytuacja ta wywołała ogromne oburzenie na trybunach, z których leciały tysiące… poduszek, na których zasiadali widzowie. Mecz kilkukrotnie przerwano i ostatecznie zakończono około 85. minuty z powodu wtargnięcia publiczności na murawę.
Skład Realu Madryt: Junquera; Zoco, Sanchís, Benito, José Luis; Velázquez, Pirri, Bueno (70' Grande); Grosso, Amancio, Ortuño. Trener: Miguel Muñoz.

1998
25 lat temu w towarzyskim meczu Real Madryt pokonał Atlético 2:1. Było to pożegnalne spotkanie legendarnego Chendo, który całą karierę reprezentował barwy Królewskich.