/ Santi01, ostricz, KRot, Leszczu

Blanco zadebiutował w Alavés

Ostatnie mecze nie były zbyt udane dla zawodników związanych z Realem Madryt. Blanco zaliczył debiut w nowym klubie, chociaż bez żadnego błysku. Pozostali nie wypadli wcale lepiej i trudno kogoś tym razem pochwalić.

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
W barwach Deportivo Alavés zadebiutował 17 stycznia w przegranym 0:1 meczu z Sevillą w ramach 1/8 finału Pucharu Króla. Pojawił się na boisku w 61. minucie, zmieniając Alexa Balboę. W trakcie 29 rozegranych minut Blanco zanotował 36 kontaktów z piłką i posłał jedno kluczowe podanie. Wydawać by się mogło, że to całkiem niezłe statystyki, ale trzeba mieć na uwadze, że miał przy tym siedem strat. Można powiedzieć, że w swoim pierwszym występie w nowym klubie nie zaprezentował się ani dobrze, ani źle. Było po prostu przeciętnie.
Ocena Marki: 1/3
Ocena SofaScore: 6,6/10

Szansę na grę od pierwszej minuty 22-latek otrzymał od trenera Luisa Garcíi już w następnym spotkaniu. Alavés podejmowało na własnym terenie Racing Santander (3:0), a Blanco wystąpił na pozycji defensywnego pomocnika u boku doświadczonego Salvy Sevilli, który tak na marginesie strzelił jednego z goli. Wypożyczony z Realu Madryt pomocnik był aktywny i chętnie brał udział w konstruowaniu akcji. Przy 57 kontaktach z piłką celność jego podań wyniosła 84,8%. Antonio szczególnie wyróżniał się w długich zagraniach. Czterokrotnie podawał w ten sposób do swoich kolegów i aż czterokrotnie odnajdywał adresata. Raz próbował uderzenia na bramkę, ale było ono wyraźnie niecelne. Podsumowując – był to naprawdę przyzwoity występ Blanco. Oby tak dalej.
Ocena Marki: 2/3
Ocena SofaScore: 7,0/10

Brahim Díaz (AC Milan)
W ubiegłą środę Milan jako mistrz Włoch rywalizował w Rijadzie z Interem, zdobywcą krajowego pucharu, o Superpuchar Italii. Brahim zagrał od pierwszej minuty, ale zawiódł, podobnie zresztą jak cała drużyna Stefano Piolego. Rossoneri byli kompletnie zagubieni na boisku – niezorganizowani z tyłu i zupełnie bezzębni z przodu. W konsekwencji już po 21 minutach Inter prowadził 2:0, a całe spotkanie zakończyło się rezultatem 3:0. Za mizerny stan rzeczy w ofensywie nie można winić samego Hiszpana, bo jego koledzy również spisali się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Milan w całym meczu nie stworzył właściwie ani jednej stuprocentowej sytuacji do zdobycia bramki, a 23-latek rzadko jak na swoje standardy był przy piłce i nie popisywał się swoją kreatywnością. Co ciekawe, Brahim po raz ostatni trafił do siatki jeszcze przed Mistrzostwami Świata w Katarze, konkretnie 22 października z Monzą. Wówczas ustrzelił dublet. Derbowy występ zakończył po 64 minutach.
Ocena WhoScored: 6,2/10
Ocena SofaScore: 6,7/10

Endrick (Palmeiras)*
Za 16-latkiem raczej słabe zawody w meczu ligi stanowej przeciwko São Paulo. Wyszedł w pierwszym składzie i oddał w sumie aż trzy strzały, ale nie potrafił się wstrzelić. Był raczej nieobecny na boisku, notując przez 71 minut tylko 17 kontaktów z piłką. Obrońcy skutecznie wyłączali go z gry, choć czasami udawało mu się efektownie mijać poszczególnych rywali. Z jego akcji nie wynikło jednak nic pozytywnego dla Palmeiras, które ostatecznie ponownie bezbramkowo zremisowało.
Ocena SofaScore: 6,3/10

Juanmi Latasa (Getafe CF)
Wyjazdowe spotkanie z Barceloną rozpoczął na ławce rezerwowych i pojawił się na boisku dopiero w 84. minucie. Był przy piłce sześć razy, powalczył w powietrzu, ale nie miał większego wpływu na grę. Miał jedną niezłą okazję po stałym fragmencie gry, ale Ter Stegen poradził sobie z jego uderzeniem. Wejście bez historii. Getafe przegrało 0:1.
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 6,2/10
Ocena SofaScore: 6,4/10

Reinier (Girona FC)
Wciąż nie jest dostępny do gry. Girona przegrała na wyjeździe z Villarrealem po karnym w samej końcówce.

Odeszli w letnim oknie transferowym

Borja Mayoral (Getafe CF)
W wyjazdowym starciu z Barceloną siłą rzeczy miał też sporo zadań defensywnych, przez co na obrazku taktycznym ustawiony był z prawej strony. Oddał trzy strzały, w tym jeden celny, jednak nie można go za niego pochwalić. Nie wykorzystał złego podania Pedriego w kierunku własnego bramkarza i w doskonałej sytuacji uderzył prosto w Ter Stegena. Momentami jego gra wyglądała całkiem obiecująco, ale zabrakło mu lepszych decyzji w kluczowych strefach i momentach. Skrót meczu i zmarnowaną okazję można obejrzeć tutaj.
Ocena SofaScore: 6,1/10

Casemiro (Manchester United)
Z powodu nagromadzenia żółtych kartek nie zagrał w bardzo ważnym wyjazdowym meczu z Arsenalem. Jego koledzy wypuścili z rąk remis w samej końcówce, przegrywając ostatecznie 2:3.

Fran García (Rayo Vallecano)**
W meczu z Realem Sociedad spisał się nieźle, choć powodów do zadowolenia mimo wszystko nie ma zbyt wiele. Żaden inny zawodnik nie był tak często przy piłce, jednak rywale wyraźnie zablokowali lewą stronę Rayo. Żadne z jego dośrodkowań nie trafiło do partnera, był też rekordzistą pod względem strat (26). Za stracone gole nie można go winić. Rayo przegrało u siebie 0:2.
Ocena WhoScored: 6,5/10

Isco
Nadal nie znalazł klubu po rozwiązaniu kontraktu z Sevillą. Najwyraźniej okazuje się, że nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem.

Luka Jović (ACF Fiorentina)
W sobotę Fiorentina mierzyła się u siebie z Torino, a Serb wszedł na boisko w 54. minucie. Niestety w jego przypadku od pewnego czasu nic się nie zmienia. Zanotował kolejny słaby mecz, w którym nie oddał ani jednego celnego strzału. Idealnym podsumowaniem jego występu była sytuacja z samej końcówki spotkania, gdy mógł doprowadzić do remisu, ale w ostatniej chwili został zablokowany.
Ocena WhoScored: 5,9/10

Mario Gila (Lazio)
Kontuzja dalej wyklucza go z gry. Lazio wygrało w Pucharze Włoch 1:0 z Bologną i awansowało do ćwierćfinału.

Miguel Gutiérrez (Girona FC)
Za Miguelem dość przeciętne spotkanie. Nie pokazywał się aż tak w ofensywie, a w defensywie miewał problemy z Samu Chukwueze. Nie wyróżnił się w żaden sposób, choć kilkukrotnie popisał się przytomnymi przechwytami. To zawodnik, który zmienił go w 81. minucie, czyli Juanpe, w ostatniej minucie sprokurował decydujący rzut karny. Można więc sądzić, że pozycja Hiszpana w zespole nadal nie jest zagrożona. Od pewnego czasu widać jednak brak progresu.
Ocena Asa: 1/3
Ocena WhoScored: 6,0/10

Takefusa Kubo (Real Sociedad)
W 1/8 finału Pucharu Króla Real Sociedad wygrał z Mallorcą 1:0. Japończyk zameldował się na murawie w 70. minucie spotkania. W końcówce nie wyróżnił się niczym szczególnym. Wygrał trzy pojedynki, ale zanotował też osiem strat. Mecz bez większej historii dla Kubo.
Ocena SofaScore: 6,8/10

W weekend Real Sociedad wygrał na wyjeździe z Rayo Vallecano 2:0, a Kubo przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych.

Víctor Chust (Cádiz CF)
Wciąż nie wrócił do gry po kontuzji odniesionej 5 listopada w ligowej rywalizacji z Getafe.

Marcelo (Olympiakos)
Z powodu kontuzji przegapił pucharowe starcie z Arisem (wygrana 1:0) i wyjazdowy mecz w lidze z Atromitosem (1:1).

Zawodnik kolejki: Antonio Blanco

*został pozyskany przez Real Madryt w grudniu 2022 roku, ale do klubu trafi latem 2024 roku i do tego czasu występuje w Palmeiras