Advertisement
Menu
/ thetimes.co.uk, relevo.com

Na Klubowych Mistrzostwach Świata sędziowie będą uzasadniać decyzje VAR przez mikrofon

Podczas najbliższego turnieju, w którym udział weźmie też Real Madryt, IFAB będzie testować nowy pomysł. Arbitrzy mają na stadionie uzasadniać decyzje, jakie podjęto po konsultacji z systemem VAR, aby kibice wiedzieli, czemu zdecydowano tak, a nie inaczej.

Foto: Na Klubowych Mistrzostwach Świata sędziowie będą uzasadniać decyzje VAR przez mikrofon
Fot. Getty Images

Ilekroć debatuje Zarząd Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej, wielu drży, a do spotkania doszło wczoraj na Wembley w Londynie. Wśród punktów do omówienia i podjęcia decyzji były zasady gry w tym sezonie, zasady gry w przyszłym sezonie, rozwój VAR, środki mające na celu zwiększenie efektywnego czasu gry, testy spalonego i inne kwestie.

Coroczne spotkanie, któremu przewodniczył wczoraj Mark Bullingham, kształtuje porządek obrad walnego zgromadzenia, na którym rozpatrywane są do zatwierdzenia wszelkie proponowane zmiany w przepisach gry w piłkę nożną. Wszelkie zmiany zatwierdzone podczas najbliższego spotkania wejdą w życie od 1 lipca 2023 roku.

Decyzje VAR przez system nagłośnieniowy
Niewątpliwie najistotniejszą decyzją i chyba najbardziej oklaskiwaną przez kibiców będzie ogłaszanie uzasadnienia decyzji VAR na stadionie i w telewizji przez system nagłośnieniowy. Zostanie to wdrożone na najbliższych Klubowych Mistrzostwach Świata, w których zagra między innymi Real Madryt, co zapowiedział Martyn Ziegler, dziennikarz The Times, a także może zostać wykorzystane na następnych Mistrzostwach Świata Kobiet, które zostaną rozegrane latem.

IFAB potwierdził, że będzie to testowany przez 12 miesięcy w zawodach międzynarodowych, początkowo podczas Klubowych Mistrzostw Świata w Maroku, które rozpoczynają się 1 lutego.

Czas gry
Kolejną z najczęściej poruszanych kwestii była ta dotycząca „efektywnego czasu gry”. Impreza w Katarze z pewnością wprowadziła zamieszenia po tym, jak Pierluigi Collina nakazał sędziom nadrobić stracony czas, co doprowadziło do 12 lub 15 minut doliczonego czasu.

Nowe wytyczne FIFA zaadaptują ten model stosowany podczas Mistrzostw Świata, dlatego IFAB orzekła, że nie będzie testować zegara odliczającego, jak to ma miejsce w koszykówce czy futsalu.

Ziegler poinformował też, że IFAB odrzuciła wniosek Premier League i MLS o możliwość chwilowego zastąpienia zawodnika w przypadku wstrząsu mózgu. IFAB woli, aby protokół pozostał taki, jaki jest obecnie, czyli aby w przypadku uderzenia w głowę można było dokonać dodatkowej zmiany, pod warunkiem uzyskania zgody sędziego. Kwestia ta pozostaje przedmiotem dyskusji, podobnie jak porozumienie w sprawie wprowadzenia środków mających na celu poprawę wdrażania protokołów opracowanych w celu stałego zastępowania graczy ze wstrząsem mózgu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!