/ as.com

Wysokie zwycięstwo Szachtara

Szachtar Donieck pokonał Metalista Charków aż 6:1 w 5. kolejce ligi ukraińskiej. Hat-trickiem popisał się Danyło Sikan.

Szachtar Donieck, najbliższy rywal Realu Madryt w Lidze Mistrzów, wygrał aż 6:1 w rozgrywanym we Lwowie meczu z Metalistem Charków w ramach 5. kolejki ligi ukraińskiej. Po tym zwycięstwie podopieczni Igora Jovićevicia wskoczyli na pierwsze miejsce w tabeli i mają punkt przewagi nad drugim w tym momencie zespołem SK Dnipro-1, który mimo wszystko ma o jedno spotkanie rozegrane mniej.

Mecz już od samego początku toczył się pod dyktando zawodników Szachtara, którzy na prowadzenie wyszli w 18. minucie po bramce Danyło Sikana. Jeszcze w pierwszej połowie 21-letni napastnik skompletował hat-tricka, gdyż drogę do siatki rywala znajdował kolejno w 29. i w 38. minucie. W pierwszych 45 minutach swoje trafienie dorzucił również Ołeksandr Zubkow i Szachtar na przerwę schodził prowadząc 4:0.

Druga połowa to już obniżenie tempa gry i spokojna kontrola meczu. Nie przeszkodziło to jednak gościom w tym, aby zdobyć jeszcze dwie bramki – na listę strzelców wpisywali się Lassina Traoré i w doliczonym czasie gry Neven Đurasek. Honorowe trafienie dla Metalista zanotował z kolei Aleks Chidomere.

W środę Szachtar Donieck stawi się na Santiago Bernabéu, aby w ramach 3. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów zmierzyć się z Realem Madryt. Ukraińcy z czterema punktami na koncie zajmują obecnie drugie miejsce w tabeli i zbliżający się dwumecz z Królewskimi będzie dla nich niezwykle ważny w kontekście walki o awans do fazy pucharowej.

Metalist Charków – Szachtar Donieck 1:6 (0:4)
0:1 Sikan 18' (asysta: Mudryk)
0:2 Sikan 29' (asysta: Sudakow)
0:3 Zubkow 36' (asysta: Mudryk)
0:4 Sikan 38' (asysta: Mudryk)
0:5 Traoré 72'
1:5 Chidomere 88' (asysta: Raljuczenko)
1:6 Đurasek 91' (asysta: Szwed)

Metalist Charków: Rybka, Romaniuk, Miziuk, Porokh, Kłymenczuk, Czajkowski, Tankowski, Raljuczenko, Korkiszko, Priadun i Kartuszow.
Szachtar Donieck: Trubin, Konopla, Bondar, Traoré, Mychajliczenko, Stepanenko, Zubkow, Bondarenko, Sudakow, Mudryk i Sikan.