Ukraina przegrała na Hampden Park

W czwartym meczu grupy 1 Ligi Narodów B Ukraina przegrała na wyjeździe ze Szkocją 0:3. Andrij Łunin cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych.

Ołeksandr Petrakow, selekcjoner reprezentacji Ukrainy, miał wyjątkowo trudną sytuację przed meczem ze Szkocją. Na jego szczęście wielu zawodników z rodzimej ligi wznowiło rozgrywki i jeszcze w zeszłym tygodniu rozpoczęło krótkie zgrupowanie w Warszawie. Obecny na nim nie był Andrij Łunin, który jeszcze w niedzielę musiał być do dyspozycji Carlo Ancelottiego. Ostatecznie nie może więc dziwić, że szkoleniowiec ostatecznie postawił dziś na bramkarza Szachtara, Anatolija Trubina, który pozostaje w rytmie meczowym i przygotowywał się z reprezentacją od początku zgrupowania.

W pierwszej połowie Szkocja miała wyraźną przewagę, ale Ryan Christie nie potrafił wykorzystać żadnej z dwóch świetnych sytuacji. Ukraina atakowała jedynie sporadycznie i mogła być zadowolona z bezbramkowego wyniku. Po przerwie dominacja gospodarzy była jeszcze bardziej widoczna. Bardzo blisko strzelenia gola był Che Adams, ale na drodze stanęli Trubin i poprzeczka. W 70. minucie zawodnik Szachtara był już bezradny. John McGinn przechytrzył Wałerija Bondara i uderzył w długi róg bramki Ukrainy.

Goście nie potrafili odpowiedzieć na trafienie Szkotów, którzy w dalszym ciągu atakowali. W 80. minucie Lyndon Dykes wykorzystał dośrodkowanie Ryana Frasera z rzutu rożnego i właściwie było po meczu. Chwilę później niemal identyczna akcja zakończyła się kolejnym golem. Gospodarze wygrali na Hampden Park w pełni zasłużenie i objęli prowadzenie w grupie 1. Już za trzy dni Ukraina zagra na wyjeździe z Armenią, a w najbliższy wtorek w Krakowie będą mieli szansę wziąć rewanż na Szkotach. Być może w jednym z tych meczów między słupkami wreszcie zobaczymy Łunina.

Szkocja – Ukraina 3:0 (0:0)
1:0 McGinn 70'
2:0 Dykes 80' (asysta: Fraser)
3:0 Dykes 87' (asysta: Fraser)

Szkocja: Gordon; McTominay, Hendry, McKenna; Patterson (26' Hickey), McGinn, McGregor, Tierney (85' Taylor); Armstrong (76' Fraser), Christie (85' McLean); Adams (76' Dykes).
Ukraina: Trubin; Karawajew, Bondar, Matwijenko, Mychajliczenko; Stepanenko (46' Sydorczuk); Jarmołenko (67' Cyhankow), Pichalonok (83' Zubkow), Malinowski, Mudryk (83' Ihnatenko); Dowbyk (67' Jaremczuk).