Advertisement
Menu
/ MARCA

Rekordziści i świeżacy

Real Madryt zagra w środę o swój piąty Superpuchar Europy. Ostatni raz Królewscy zdobyli ten tytuł jako drużyna w 2017 roku. Jednak wielu piłkarzy ma swoje prywatne powiązania z tym trofeum.

Foto: Rekordziści i świeżacy
Fot. Getty Images

1. Courtois, jako Rojiblanco
Belg, który był kluczowy w zdobyciu Ligi Mistrzów, sięgnął po Superpuchar 10 lat temu, gdy te mecze rozgrywano jeszcze w Monako. Jego Atlético Madryt zmiażdżyło wtedy Chelsea 4:1. W 2018 roku, gdy Rojiblancos wygrali w Tallinie z Realem Madryt, nie był powołany, bo dopiero od tygodnia był graczem Królewskich.

2. Carvajal, z golem w 2016 roku
Należy do grupy zawodników, która celuje w czwarty Superpuchar, co będzie wyrównaniem rekordowych wyników Daniego Alvesa i Paolo Maldiniego. Z trzech, które ma, rozstrzygnął wynik w 2016 roku w 118. minucie dogrywki meczu z Sevillą z Trondheim. Do remisu, która doprowadziła do dogrywki, w 93. minucie doprowadził Ramos.

3. Militão, debiutuje
Brazylijski stoper jest jednym z tych, którzy w Helsinkach zadebiutują w tych rozgrywkach. Robi to po dwóch sezonach, w których zaczął grać i został piłkarzem podstawowego składu Królewskich.

4. Alaba, w dwóch ekipach
Austriak ma na koncie dwa Superpuchary, które wygrywał z Bayernem w 2013 i 2020 roku. W obu finałach, z Chelsea i Sevillą, dochodziło do dogrywki. Alaba ma serię przynajmniej jednego zdobytego trofeum w sezonie od rozgrywek 2011/12.

5. Vallejo, 0 na 2
Nie przegapił swoich dwóch finałów. Był piłkarzem Realu Madryt, ale nie dostawał nawet powołania na ławkę. W pierwszym w Skopje przeciwko Manchesterowi United pozostał poza kadrą, a w Tallinie był kontuzjowany. Eintracht był jego domem w trakcie rocznego wypożyczenia do Niemiec.

6. Nacho, bez minut
Jeśli zagra z Eintrachtem, będą to jego pierwsze minuty w Superpucharze. W poprzednim takim meczu z Ancelottim, w 2014 roku w Cardiff z Sevillą, nie znalazł się w kadrze meczowej. Pozostałe trzy w 2016, 2017 i 2018 roku oglądał z ławki.

7. Hazard, w końcu?
To jedno z głównych pytań sezonu: czy Hazard może być ważnym piłkarzem Realu Madryt? Finał w Helsinkach może być pierwszym, w którym Belg odegra ważną rolę. Dotychczas w takich meczach w Lidze Mistrzów w Paryżu i w dwóch Superpucharach Hiszpanii nie zagrał ani minuty. Z Chelsea przegrał dwa Superpuchary Europy z rzędu: w 2012 roku z Atlético Madryt i w 2013 roku z Bayernem.

8. Kroos, pierwsze wspomnienie
Kroos zdobył w Realu Madryt 16 trofeów, a pierwszym był Superpuchar Europy w 2014 roku po zwycięstwie w Cardiff nad Sevillą. Tamten mecz był oficjalnym debiutem Niemca w barwach Królewskich. To kolejny z graczy, którzy rusza po rekord Alvesa i Maldiniego. Oficjalnie nie wlicza się Toniemu Superpucharu Realu Madryt z 2016 roku, gdy nie został powołany z powodu późnego rozpoczęcia przygotowań po EURO.

9. Benzema, kapitan
Karim w 2016 roku walczył latem z urazem, ale zagrał w finale. To kolejny, który ma na koncie trzy tytuły. Tym razem podchodzi do meczu jako gwiazda zespołu. I kapitan! Jeśli Real wygra, to Karim podniesie trofeum jako pierwszy. Ma jednego gola w czterech finałach jakie rozegrał [w 2018 roku w derbowej porażce]. Rekord rozgrywek to 3 trafienia.

10. Modrić, forsował występ w Tallinie
Chorwat rozegrał 63 minuty w finale z Atlético Madryt po wejściu w 57. minucie za Toniego Kroosa. To było szaleństwo, bo Modrić nie zdążył wrócić do pracy po pamiętnym mundialu, gdzie zdobył z Chorwacją wicemistrzostwo świata. Królewskim poszło źle i była to jedyna porażka Lukity w tych rozgrywkach.

11. Asensio, golazo
Potężny strzał lewą nogą w okienko otworzył wynik w 2016 roku w meczu z Sevillą. Specjalność zakładu Hiszpana. W następnym roku zagrał ostatni kwadrans przeciwko Manchesterowi United, a w 2018 roku był graczem wyjściowej jedenastki Lopeteguiego. Do Helsinek przyleci po letnich tygodniach, w których mocno spekulowano o jego odejściu.

12. Odriozola, zarejestrowany
Królewscy szukają mu klubu, bo decyzja Ancelottiego jest jasna. W piątek aktywowano jednak jego licencję w La Lidze i przyznano numer 12. Superpuchar w 2018 roku to jego pierwszy oficjalny mecz w barwach Królewskich, ale ostatecznie pozostał poza kadrą z powodu kontuzji. Pojawił się jednak w Tallinie, bo Lopetegui chciał, by cały zespół był razem na miejscu.

13. Łunin, specjalny rok
Przy inwazji na jego ojczyznę, teraz bramkarz poleci do Finlandii, która sąsiaduje z Rosją. W 2018 roku był zmiennikiem Keylora w finale z Atlético Madryt. Ciągle nie zadebiutował w barwach Realu w europejskich rozgrywkach.

14. Casemiro, kapitan generalny
W 2014 roku finał oglądał na wypożyczeniu do Porto. Jednak już w 2017 roku jego gol otworzył drogę w starciu z Manchesterem United w Skopje. Ma trzy takie korony i podobnie jak Modrić, w 2018 roku po mundialu forsował występ w Tallinie. W 77. minucie doznał jednak kontuzji i musiał opuścić boisko.

15. Valverde, od stażysty do...
Dzisiaj jest bezdyskusyjnym graczem pierwszego składu. To będzie jego pierwszy taki finał z ważną golą. W 2018 roku był powołany na starcie z Atlético, ale wtedy uznawano za pewne, że przed końcem lata odejdzie na wypożyczenie. Nosił wtedy numer 27 i Lopetegui na niego nie liczył. Ostatecznie został w zespole i jako Ptaszek rozpoczął swój lot do góry. Dzisiaj to już Sokół, który w systemie 4-3-3 wleciał do ofensywnej trójki.

17. Lucas, podanie do Ramosa
Świetne uzupełnienie składu dla wszystkich swoich trenerów, od kiedy w 2015 roku pozyskał go Rafa Benítez. To właśnie on w 2016 roku w Trondheim dograł Ramosowi piłkę na remis na 15 sekund przed końcem meczu. Lucas wygrał dwa Superpuchary i przegrał ten jeden w Tallinie.

18. Tchouaméni, debiutant
Francuz nie zdobył jeszcze żadnego klubowego tytułu w karierze i na koncie ma jedynie Ligę Narodów z reprezentacją Francji. Przed nim jednak otwarta droga do wszystkiego, a gra w Realu Madryt gwarantuje, że prędzej lub później zapełni swoją półkę z trofeami.

19. Ceballos, praca do wykonania
Wydawało się, że jego odejście jest pewne, ale przynajmniej na razie do tego nie doszło. Rywalizacja w środku pola jest ekstremalna, ale w trakcie przygotowań Hiszpan wysłał dobre sygnały. W 2018 roku był w kadrze na finał w Tallinie i wszedł za kontuzjowanego Casemiro. Nie poszło mu jednak dobrze.

20. Vinícius, Helsinki na niego czekają
To jego gol w Paryżu pozwala Realowi Madryt rozegrać środowy mecz o kolejne trofeum. Po chłopaku z finału w 2018 roku, który pozostał na ławce z numerem 28, nie ma ani śladu. Dzisiaj Vini to jedna z gwiazd Realu Madryt i jeden z najlepszych atakujących na świecie.

21. Rodrygo, kolejne wyzwanie
W La Lidze strzelenie gola zajęło mu minutę, w Pucharze Króla pięć, w Lidze Mistrzów w drugim występie ustrzelił hat-tricka... Teraz czas na jego debiut w Superpucharze Europy. Nie startuje w wyjściowej jedenastce, ale na pewno dostanie minuty w starciu z Eintrachtem. Z Realem Madryt wygrał już Ligę Mistrzów, dwa mistrzostwa i Superpuchar Hiszpanii.

22. Rüdiger, broni tytułu
Niemiec to jedna z dwóch nowych twarzy Królewskich w nowym sezonie. Ze wszystkich uczestników meczu w Helsinkach on jako jedyny będzie mógł powiedzieć, że wychodzi bronić tytułu. W poprzednim roku razem z Chelsea zdobył to trofeum w Belfaście po wygranej nad Villarrealem. W serii karnych wykorzystał szóstą jedenastkę, po czym przestrzelony karny Albiola dał puchar Anglikom.

23. Mendy, kolejny świeżak
Jedyny lewy obrońca Ancelottiego, którego odpoczynek pozwoli też rotować stoperami. Francuz jest w grupie tych, dla których to pierwszy występ w tych rozgrywkach. Poszuka swojego szóstego pucharu z Realem Madryt.

24. Mariano, niesamowity przypadek
Do Realu Madryt dołączył w 2018 roku już po finale z Atlético Madryt. Cztery lata później stał się wyjątkowym przypadkiem w Realu Madryt: nigdy napastnik nie przebywał w pierwszej drużynie tak długo bez minut i goli. Ancelotti na niego nie liczy. Warto dodać, że był w szerokiej kadrze na Superpuchar w 2016 roku, ale ostatecznie nie usiadł nawet na ławce.

25. Camavinga, wyważa drzwi
[MARCA przypisała go do numeru 16, ale zmiana nie jest potwierdzona i wydaje się na ten moment mocno wątpliwa – więcej o sytuacji w tym artykule] Rok temu nie był nawet piłkarzem Realu Madryt i był na prostej drodze do PSG. Do Helsinek poleci w euforii po świetnej końcówce sezonu i bardzo dobrych letnich przygotowaniach. Francuz pokazał, że jest gotowy naciskać na CKM. To będzie jego pierwszy Superpuchar Europy, ale już ma trzy inne trofea zdobyte z Realem Madryt.

TRENER. Ancelotti, po piąty
Carletto jest już wyjątkowy w Lidze Mistrzów, którą wygrywał 6 razy: dwa jako piłkarz Milanu i cztery jako trener [historyczny rekord]. W stolicy Finlandii poszuka piątej europejskiej superkorony. Jako zawodnik wygrał jedno takie trofeum z Milanem w 1990 roku przeciwko Sampdorii, gdy rozgrywano dwumecze. Rok wcześniej przegrał jednak finał z Barceloną. Jako szkoleniowiec ma już trzy takie trofea: dwa z Milanem (w 2003 roku przeciwko Porto i w 2007 roku przeciwko Sevilli) oraz jeden w 2014 roku z Realem. Legenda Włocha idzie na kolejny szczyt, opierając się na swoich ukochanych Milanie i Realu Madryt.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!