Kartka z kalendarza: 5 sierpnia

Upokorzenie w Monachium i słynne słowa trenera: „Wolę przegrać jeden mecz dziewięcioma bramkami niż dziewięć meczów jednym golem”, transfer niespełnionego w Madrycie talentu i pierwszy mecz José Mourinho w Realu. Co działo się 5 sierpnia?

1980
41 lat temu w meczu towarzyskim w Monachium Bayern rozbił Real Madryt aż 9:1. Do przerwy Królewscy przegrywali aż 0:7. Honorowe trafienie zanotował Laurie Cunningham z rzutu karnego. Po meczu Vujadin Boškov, trener madrytczyków, mówił: „Wolę przegrać jeden mecz dziewięcioma bramkami niż dziewięć meczów jednym golem”. Ta fraza na stałe zapisała się w historii piłki nożnej i powstała właśnie po potyczce w Bawarii.

1999
22 lata temu Nicolas Anelka został zaprezentowany jako nowy zawodnik Realu Madryt. W barwach Królewskich zagrał 31 spotkań i strzelił 7 goli. Sięgnął z nimi po Puchar Europy w sezonie 1999/2000.

2010
Dwanaście lat temu Real Madryt rozegrał pierwszy mecz pod wodzą José Mourinho. Królewscy pokonali Club América 3:2 po bramkach Sergio Canalesa, Gonzalo Higuaína i Cristiano Ronaldo. W bramce Królewskich mecz rozpoczął Jerzy Dudek. Skrót tego meczu możecie obejrzeć tutaj.
Skład Realu Madryt, 1. połowa: Dudek; Juanfran, Pepe, Garay, Marcelo; Gago, Lass; Pedro León, Canales, Cristiano; Benzema. 2. połowa: Adán; Nacho (84' Morata), Pepe, Garay, Drenthe; Diarra, Lass (69' Tébar); Di María, Granero, Cristiano (84' Álex Fernández); Higuaín. Trener: José Mourinho.

2021
Rok temu oficjalnie ogłoszono odejście Lionela Messiego z FC Barcelona. Argentyńczyk w barwach Blaugrany rozegrał przeciwko Realowi Madryt 45 spotkań – wygrał 19 z nich, 11 zremisował i 15 przegrał. Zdobył 26 bramek, co czyni go rekordzistą El Clásico. Obecnie jest zawodnikiem Paris Saint-Germain.