Menu
/ wiwo.de, SER

Superliga stanie się w pełni otwartymi rozgrywkami?

Foto: Superliga stanie się w pełni otwartymi rozgrywkami?
Fot. twitter.com

Niemiecki tygodnik biznesowy Wirtschaftswoche przekazał nowe informacje w sprawie Superligi. Zostały one potwierdzone przez radio SER. Rozgrywki w nowej formule miałyby zostać całkowicie otwarte dla wszystkich klubów.

Wirtschaftswoche potwierdza sierpniowe doniesienia Der Spiegel i twierdzi, że włodarze Superligi mocno pracują nad reorganizacją swojego pomysłu i przedstawieniem nowej idei na swoje rozgrywki. Tygodnik podkreśla, że dotarł do dokumentu z nowymi założeniami, które wskazują, że Superliga miałaby zostać w 100% otwarta dla wszystkich klubów.

Niemcy podają, że znikną stałe miejsca dla założycieli, a drużyny kwalifikowałyby się do dwóch poziomów ligowych składających się z 20 zespołów każdy na podstawie wyników w ligach krajowych. Ma to być klarowna alternatywa dla pucharów organizowanych przez UEFA.

Rozgrywki mają zostać wdrożone, gdy tylko Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej określi, czy UEFA jest monopolem na piłkarskim rynku w Europie. Korzystny wyrok dla Superligi pozwoli jej zorganizować własny turniej bez obaw o jakiekolwiek kary czy zawieszenia dla reprezentantów krajów. Wstępnie orzeczenie ma zostać wydane najbliższego lata.

Radio SER dotarło do tego dokumentu, z którego ujawniło podsumowanie nowej propozycji Superligi, które zostało zawarte w 9. punktach:

  1. Superliga nie jest propozycją ligi odrywającej się od systemu.
  2. Eliminacja założenia „stałych członków”, będąc otwartymi na europejskie kluby.
  3. Superliga to projekt wobec systemu, który jest zepsuty.
  4. Rola UEFA tworzy konflikty strukturalne.
  5. Bliskie stosunki z pewnymi właścicielami klubów z krajów spoza federacji.
  6. Brakuje meczów o najwyższej jakości.
  7. Kontrola finansowa jest nieodzowna.
  8. Brak przejrzystości i odpowiedzialności w temacie finansowej solidarności.
  9. Unia Europejska stopniowo traci kontrolę nad futbolem.

Co ciekawe, Wirtschaftswoche dodaje, że za kulisami nad projektem pracuje więcej klubów niż tylko trójka znanych buntowników, czyli Real Madryt, Barcelona i Juventus. Inne organizacje czekają jednak na zabezpieczenie prawne, ale duża liczba drużyn chce odłączyć się od UEFA i stworzyć własne rozgrywki. W sieci spekuluje się, że nowy format Superligi zostanie ogłoszony nawet jeszcze w tym roku.

Co ciekawe, w międzyczasie głos w tej sprawie zabrał hiszpański rząd. Radio COPE podało, że Abogacía del Estado de España, czyli w luźnym tłumaczeniu prawnicy broniący interesów Hiszpanii, przesłała Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pismo, w którym wspiera UEFA i 55 związków krajowych w sprawie przeciwko Superlidze. Stanowisko zostało publiczne potwierdzone przez Krajową Radę Sportu, najwyższy organ wykonawczy hiszpańskiego rządu ds. sportu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!