Menu
/ uefa.com

Jorginho Piłkarzem Roku UEFA

Foto: Jorginho Piłkarzem Roku UEFA
Fot. Getty Images

UEFA przyznała dzisiaj nagrody za ubiegły sezon. Galę zdominowali zawodnicy Chelsea, którzy zgarnęli większość statuetek, a ta najważniejsza trafiła w ręce Jorginho.

Żaden zawodnik Realu Madryt ponownie nie został Piłkarzem Roku UEFA (UEFA Men's Player of the Year). Parę dni temu ogłoszono trójkę finalistów, którzy mogli sięgnąć po to trofeum, a dzisiaj poznaliśmy już laureata. Corocznie przyznawana statuetka trafiła tym razem do Jorginho, który wyprzedził N’Golo Kanté i Kevina De Bruyne. Włoski pomocnik otrzymał najwięcej głosów od jury składającego się z 80 trenerów klubów, które uczestniczyły w fazach grupowych Ligi Mistrzów UEFA 2020/21 (32) i Ligi Europy UEFA (48), a także 55 dziennikarzy wybranych przez grupę European Sports Media.

Nagroda przyznawana jest od 2011 roku, choć wcześniej nazywała się UEFA Best Player in Europe. Co roku zdobywa ją najlepszy piłkarz grający w europejskim klubie. Jedynym zawodnikiem, który wygrał tę nagrodę trzy razy, a także jedynym, który dokonał tego dwa razy z rzędu, jest Cristiano Ronaldo. Pierwszym zwycięzcą tego plebiscytu był Lionel Messi, a ostatnim Robert Lewandowski. Trzy lata temu triumfował za to Luka Modrić.

Tym razem triumfatorem okazał się Jorginho. Pomocnik Chelsea został doceniony za swoje osiągnięcia z ubiegłego sezonu. Włoch przede wszystkim został Mistrzem Europy, a razem z klubem sięgnął po Ligę Mistrzów i Superpuchar Europy. W ubiegłym sezonie wystąpił w 43 meczach w angielskim klubie i zdobył 8 bramek.

Podczas losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów przyznano także pozostałe nagrody za ubiegły sezon. Najlepszym bramkarzem wybrano Édouarda Mendy'ego. Statuetka dla najlepszego obrońcy trafiła do Rúbena Diasa. Najlepszym pomocnikiem okrzyknięto N’Golo Kanté, a napastnikiem Erlinga Hålanda. Nagrodę dla najlepszego trenera zgarnął Thomas Tuchel. Nagrodę Prezesa UEFA za wybitne sukcesy i zasługi w europejskiej piłce otrzymali z kolei Simon Kjær oraz sztab medyczny duńskiej kadry.

Nagrody przyznane przez UEFA:
Najlepszy piłkarz: Jorginho (Chelsea)
Najlepszy bramkarz: Édouard Mendy (Chelsea)
Najlepszy obrońca: Rúben Dias (Manchester City)
Najlepszy pomocnik: N’Golo Kanté (Chelsea)
Najlepszy napastnik: Erling Håland (Borussia Dortmund)
Najlepszy trener: Thomas Tuchel (Chelsea)
Nagroda Prezesa UEFA: Simon Kjær i sztab medyczny duńskiej kadry

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!