Gol Kubo na wagę zwycięstwa

Japonia wygrała z RPA 1:0 na początku zmagań na Igrzyskach Olimpijskich. Skromne zwycięstwo Azjatom zapewnił Kubo.

Japonia zgarnęła komplet punktów na początek zmagań na Igrzyskach Olimpijskich. Gospodarze turnieju długo męczyli się ze sforsowaniem defensywy RPA. Ich przewaga w meczu została potwierdzona golem dopiero w 71. minucie. Wtedy ładnym uderzeniem popisał się Kubo. Zawodnik Realu Madryt zaprezentował się bardzo dobrze i często nękał defensywę przeciwników. Najczęściej oddawał strzały, a do tego sprawiał rywalom problemy indywidualnymi akcjami.

Japończycy przystępowali do tego spotkania w roli zdecydowanych faworytów i od początku przejęli inicjatywę na boisku. RPA ograniczyło się do obrony i kontrataków. Najaktywniejszym graczem na boisku był Kubo, który już w pierwszej połowie oddał cztery strzały. Dla porównania zawodnicy z Republiki Południowej Afryki tylko raz zdołali uderzyć, w dodatku niecelnie. W 32. minucie znakomitą okazję miał Miyoshi, ale Williams uratował swoją drużynę przed stratą gola. Chwilę później Hayashi trafił do siatki, lecz arbiter słusznie dopatrzył się spalonego. W samej końcówce rzut wolny wykonywał Kubo i piłka tylko nieznacznie minęła okienko bramki RPA.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Dalej Japończycy atakowali, a gracze z Republiki Południowej Afryki skutecznie się bronili. Ten stan rzeczy utrzymał się do 71. minuty. Wtedy Kubo dostał piłkę po prawej stronie pola karnego rywali, zszedł do środka i lewą nogą skierował futbolówkę do siatki. To zachęciło RPA do ataków i po chwili Singh miał znakomitą okazję do wyrównania, lecz uderzył prosto w golkipera Japonii. Mecz trochę się otworzył, ale żadna ze stron nie zdołała już trafić do siatki. Japonia rozpoczyna rywalizację od skromnego, ale cennego zwycięstwa.

Japonia – RPA 1:0 (0:0)
1:0 Kubo 71’

Japonia: Tani, Nakayama, Itakura, Yoshida, Sakai, Tanaka, Endō, Miyoshi (Sōma 60’), Kubo, Dōan (Machida 85’), Hayashi.

RPA: Williams, Mukumela, Fleurs, Malape, Mabiliso, Mosele (Ngcobo 91’), Mokoena, Frosler (Kodisang 79’), Cele, Singh, Makgopa.