Awans Austrii, kolejna asysta Alaby

Austria wygrała z Ukrainą 1:0 i zapewniła sobie awans do 1/8 finału Mistrzostw Europy. Asystę przy jedynym trafieniu w spotkaniu w Bukareszcie zaliczył David Alaba, który dziś grał na lewej stronie defensywy.

Przed spotkaniem Ukrainy z Austrią pojawiły się spekulacje, według których obie drużyny mogły zagrać dziś na remis. Na to nie chcieli jednak pozwolić Austriacy, którzy zasłużenie wygrali z Ukrainą 1:0.

Od początku spotkania Austriacy prezentowali się znacznie lepiej niż Ukraińcy. Chętniej próbowali przejąć piłkę, grając daleko od swojej bramki, grali szybciej i nie wyglądali na zainteresowanych remisem. Ofensywne nastawienie i wiara w swoje umiejętności mogły zaskoczyć przeciwnika, który przez całą pierwszą połowę oddał tylko jeden strzał. W 21. minucie dośrodkowanie Davida Alaby z rzutu rożnego przyniosło pierwsze trafienie. Sprytnie w polu karnym zachował się Christoph Baumgartner, który pokonał Heorhija Buszczana. Wynik mógł podwyższyć Marko Arnautović, ale w świetnej sytuacji strzelił obok bramki.

W przerwie Ukraińcy musieli coś zmienić i to połowicznie się udało. Ich nastawienie w drugiej połowie zdecydowanie odbiegało od tego, co oglądaliśmy wcześniej. Mimo wszystko reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów nadal nie była w stanie stworzyć dobrych okazji pod bramką rywala.

David Alaba grał w kratkę. Kilka razy nie najlepiej zachował się w defensywie i mimo wszystko nie był pewnym elementem czteroosobowej formacji defensywnej. Całe spotkanie rozegrał na lewej stronie obrony i na zdecydowanie większe pochwały zasługuje przez swoją postawę w ataku. Zaliczył drugą asystę na EURO, a łącznie może pochwalić się czterema podaniami kluczowymi.

W drugim dzisiejszym meczu Holandia pokonała Macedonię Północną 3:0, ale już wcześniej zapewniła sobie pierwsze miejsce w tej grupie. Razem z nią z awansu mogą się cieszyć Austriacy, którzy w kolejnej fazie zmierzą się z Włochami w Londynie. To spotkanie zaplanowano na 21:00 26 czerwca w Londynie. Ukraińcy muszą za to czekać na wyniki pozostałych grup, jednak ich szanse z trzema punktami i ujemnym bilansem bramkowym nie są zbyt duże.

Ukraina – Austria 0:1 (0:1)
0:1 Baumgartner 21' (asysta: Alaba)

Ukraina: Buszczan; Karawajew, Zabarny, Matwijenko, Mykołenko (85' Biesiedin); Szaparenko (68' Marlos), Sydorczuk, Zinczenko; Jarmołenko, Jaremczuk, Malinowski (46' Cyhankow).
Austria: Bachmann; Lainer, Dragović, Hinteregger, Alaba; X. Schlager, Laimer (72' Ilsanker), Grillitsch; Baumgartner (33' Schöpf), Sabitzer; Arnautović (90' Kalajdžić).