Belgia lepsza od Rosji

Belgia wygrała w Petersburgu z Rosją 3:0 po golach Romelu Lukaku (dwóch) i Thomasa Meunier. Całe spotkanie rozegrał Thibaut Courtois, a Eden Hazard pojawił się na boisku w drugiej połowie.

„Chris, stay strong, I love you” (fot. Getty Images)

Belgia ma za sobą pierwsze spotkanie EURO. Podopieczni Roberto Martíneza bardzo dobrze poradzili sobie z Rosją, która grała u siebie. Już na początku meczu błąd Siemionowa wykorzystał Romelu Lukaku, a jeszcze w pierwszej połowie wynik podwyższył Thomas Meunier. Prawy wahadłowy zmienił kilka minut wcześniej kontuzjowanego Timothy'ego Castagne i stał się tym samym pierwszym strzelcem w historii Mistrzostw Europy, który wszedł z ławki i zdobył bramkę jeszcze w pierwszej połowie.

Po przerwie Belgowie grali bardzo spokojnie. Nie forsowali tempa, nieźle spisywali się w defensywie. Rosjanie tylko raz oddali celny strzał na bramkę Thibaut Courtois, ale bramkarz Królewskich poradził sobie z uderzeniem Mário Fernandesa. Eden Hazard pojawił się na boisku w 72. minucie i dobrze się spisał. Chętnie wchodził w drybling, wygrał większość pojedynków i wniósł nieco ożywienia do dość przeciętnego spotkania. W końcówce wynik ustalił Lukaku, który wykorzystał dobre podanie Meunier. Bez problemu wyprzedził obrońcę i prawą nogą pokonał Szunina.

W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Finlandia wygrała z Danią 1:0. Wynik był drugorzędną sprawą wobec tego, co przytrafiło się Christianowi Eriksenowi w pierwszej połowie. Pomocnik Interu stracił przytomność bez kontaktu z rywalem i był reanimowany jeszcze na murawie. Po niemal dwóch godzinach spotkanie wznowiono, a Finowie po jedynym (!) strzale ostatecznie wygrali 1:0. Duńczycy zmarnowali doskonałą okazję do wyrównania, ale Pierre-Emile Højbjerg nie wykorzystał rzutu karnego.

Belgia – Rosja 3:0 (2:0)
1:0 Lukaku 10'
2:0 Meunier 34'
3:0 Lukaku 88' (asysta: Meunier)

Belgia: Courtois; Alderweireld, Boyata, Vertonghen (77' Vermaelen); Castagne (27' Meunier), Dendoncker, Tielemans, T. Hazard; Mertens (72' E. Hazard), Lukaku, Carrasco (77' Praet).
Rosja: Szunin; Fernandes, Siemionow, Dżykija, Żyrkow (43' Karawajew); Barinow (46' Diwiejew), Ozdojew; Zobnin (63' Muchin), Gołowin, Kuziajew (30' Czeryszew, 63' Miranczuk); Dziuba.