Menu
/ RMC Sport

„Nie jest to politycznie poprawne, ale Superliga nie jest zła”

Foto: „Nie jest to politycznie poprawne, ale Superliga nie jest zła”
Fot. Getty Images

Prezes zarządu Grupy Canal+ wypowiedział się w RMC Sport na temat sytuacji z prawami do pokazywania Ligue 1 i wygłosił niespodziewaną opinię na temat Superligi. Przedstawiamy odpowiednie słowa Maxime'a Saady z tej rozmowy.

– Nie jestem pewny, czy francuska piłka w następnym sezonie będzie na Canal+. Nasza oferta nie będzie odbiegać od tych z poprzednich cykli. Od 2005 roku średnio płaciliśmy po 650 milionów euro za sezon. To maksymalna wartość na podstawie liczb z poprzednich cykli. Samemu Canal+ byłoby trudno to utrzymać. Gdybym miał pokazać całe rozgrywki i zapłacić pieniądze, jakich oczekują kluby, musiałbym podwyższyć abonament naszym widzom. Widzieliśmy sytuację z Mediapro [Katalończycy wygrali przetarg na 1,1 miliarda euro za sezon i po 4 miesiącach wycofali się z porozumienia], ich cena w wysokości 25 euro nie przeszła. Jedyne pytanie jest takie: jak dużo może zapłacić widz? Nie sądzę, że my uzyskalibyśmy zwrot z inwestycji, gdybyśmy jutro ogłosili, że pokażemy 10 meczów tygodniowo za 40 euro. Pokazanie całej Ligue 1 jest możliwe tylko na podstawie porozumienia z innym nadawcą, na przykład Canal+ z BeIN.

– Nie mówię tego z zawiści po reakcji w kraju, gdy Mediapro przejęło prawa do pokazywania ligi. Nasze decyzje są w pełni pragmatyczne. Współpracujemy z francuską piłką od 34 lat i włożyliśmy w nią poważne pieniądze. Oceniamy wartość produktu. Podstawą mojej oceny jest atrakcyjność wszystkich meczów Ligue 1.

– Zmniejszenie Ligue 1 do 18 klubów od 2023 roku i rozmowy o lidze 16-zespołowej? Prezesi klubów stoją przed bardzo trudną sytuacją. Wystawił ich nadawca i walczą z wirusem. Stracono ogromną część przychodów. Czy sądzę, że należy od razu dążyć do 16 ekip w lidze? Nie, ale z pewnego punktu widzenia, w końcu będzie trzeba ruszyć w tym kierunku.

– Superliga? Szczerze, nie jest zła. Nie są to politycznie poprawne słowa, ale szczerze uważam, że Superliga nie jest zła. Komunikacja była katastrofalna i na pewno nie możesz grać w piłkę bez kibiców. Jeśli nie masz poparcia kibiców, wszystko jest niemożliwe. To od razu ucięło ten projekt. Jednak doprowadziło to z drugiej strony do prac nad Ligą Mistrzów. To zagrożenie powstania Superligi prowadzi do reakcji i dalszych refleksji nad Ligą Mistrzów. Rozmawiałem o tym z Nasserem Al-Khelaïfim, który odgrywa w tym wielką rolę. Jednym z podstawowych pytań jest: czy interesujące dla kogokolwiek jest rozgrywanie tak dużej liczby meczów o tej samej porze?

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!