Menu
/ uefa.com

Oficjalnie: UEFA doszła do porozumienia z 9 klubami Superligi

Foto: Oficjalnie: UEFA doszła do porozumienia z 9 klubami Superligi
Fot. Getty Images

UEFA poinformowała o ponownym włączeniu do swoich struktur 9 z 12 klubów, które ogłosiły powstanie Superligi. Komunikat nie obejmuje oczywiście Realu Madryt. Przedstawiamy jego pełną treść.

W duchu pojednania i dla dobra europejskiego futbolu 9 z 12 klubów zaangażowanych w tak zwany projekt Superligi przekazało UEFA „Deklarację Zaangażowania Klubów”, wskazując na ich pozycję, w tym ich zaangażowanie wobec Rozgrywek Klubowych UEFA, jak również krajowych rozgrywek klubowych.

UEFA zwołała Awaryjny Panel swojego Komitetu Wykonawczego, który wziął pod uwagę ducha i zawartość Deklaracji Zaangażowania Klubów, oraz zdecydował o zatwierdzeniu różnych działań, środków i zobowiązań ze strony klubów. Formalne potwierdzenie zobowiązań i sposobu reintegracji oraz uczestnictwa tych klubów w Rozgrywkach Klubowych UEFA zostało zatwierdzone i podpisane między UEFA a tą dziewiątką klubów. Zatwierdzone ponowne włączenie klubów jest pełne i ostateczne.

Tych 9 klubów przyznaje i akceptuje, że projekt Superligi był pomyłką i przeprasza fanów, związki krajowe, ligi krajowe, inne europejskie kluby oraz UEFA. Przyznają one także, że projekt nie zostałby zatwierdzony przy Regulaminie i Statucie UEFA.

W szczególności każdy klub:

 • bez zastrzeżeń przyjmuje i akceptuje wiążący charakter Statutu UEFA
 • pozostaje zaangażowany i będzie uczestniczyć w jakichkolwiek Rozgrywkach Klubowych UEFA w każdym sezonie, w którym zakwalifikuje się do nich na podstawie zasług sportowych
 • postawi wszystkie kroki, jakie będzie mógł, w celu zakończenia swojego zaangażowania w spółkę, która została powołana, by stworzyć i zarządzać Superligą, oraz jakiekolwiek istniejące działania prawne w tej sprawie
 • jako gest dobrej woli razem z innymi klubami wykona wspólną donację w kwocie 15 milionów euro, która zostanie przekazana na pomoc futbolowi dzieci, młodzieży i amatorów w lokalnych społecznościach w całej Europie, w tym także Wielkiej Brytanii
 • będzie mieć potrącone 5% z przychodów, jakie otrzymałby od UEFA w jednym sezonie rozgrywek klubowych UEFA, a ta kwota zostanie rozdana dalej
 • zgadza się na nałożenie na niego znaczących kar finansowych, jeśli będzie próbować grać w niezatwierdzonych rozgrywkach (100 milionów euro) lub jeśli naruszy jakiekolwiek inne zobowiązanie z Deklaracji Zaangażowania Klubów (50 milionów euro)
 • dostarczy indywidualne zobowiązania do UEFA, w których zatwierdzi wszystkie zasady i wartości, jakie wypisano w 2019 roku w Memorandum o Porozumieniu między UEFA a Europejskim Stowarzyszeniem Klubów.

Kluby są całkowicie zaangażowane we wprowadzone reformy obowiązujące po 2024 roku. Na prośbę klubów UEFA wesprze je przed krajowymi związkami i ligami w duchu oraz zgodzie z zobowiązaniami, jakie kluby przekazały UEFA.

Prezes UEFA Aleksander Čeferin mówi: „Powiedziałem dwa tygodnie temu na Kongresie UEFA, że potrzeba silnej organizacji, by móc przyznać się do błędu, szczególnie w tych czasach osądów na portalach społecznościowych. Te kluby to zrobiły. Akceptując ich zobowiązania i chęć do naprawienia wyrządzonych szkód, UEFA chce zamknąć ten rozdział za sobą i ruszyć dalej w dobrym duchu. Ogłoszone działania są znaczące, ale żadna z finansowych kar nie zostanie zatrzymana przez UEFA. Wszystkie pieniądze zostaną zainwestowane w futbol młodzieżowy i amatorski w lokalnych społecznościach w całej Europie, w tym w Wielkiej Brytanii. Te kluby przyznały się szybko do swoich błędów i rozpoczęły działania, by pokazać swoją skruchę oraz przyszłe zaangażowanie w europejski futbol. Nie można powiedzieć tego samego o klubach, które pozostają zaangażowane w tak zwaną Superligę i UEFA rozprawi się z tymi klubami w odpowiedni sposób”.

Następujące kluby są chronione i zaakceptowały te działania:

 • Arsenal FC
 • AC Milan
 • Chelsea FC
 • Atlético Madryt
 • Inter Mediolan
 • Liverpool FC
 • Manchester City FC
 • Manchester United FC
 • Tottenham Hotspur FC.

UEFA zarezerwowała sobie wszelkie prawa, by powziąć jakiekolwiek działania, które uzna za stosowne, przeciwko tym klubom, które dotychczas odmówiły wyjścia z tak zwanej Superligi. Sprawa zostanie natychmiast przekazana do odpowiednich organów dyscyplinarnych UEFA.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!