Advertisement
Menu

Oficjalnie: Potwierdzono powstanie Superligi

Foto: Oficjalnie: Potwierdzono powstanie Superligi
Fot. Getty Images

Superliga została potwierdzona oficjalnym komunikatem. Przedstawiamy jego pełną treść.

GŁÓWNE EUROPEJSKIE KLUBY PIŁKARSKIE OGŁASZAJĄ NOWĄ SUPERLIGĘ

Dwanaście najważniejszych drużyn piłkarskich z Europy ogłasza dzisiaj, że osiągnęło porozumienie w sprawie stworzenia nowych rozgrywek, Superligi, która będzie zarządzana przez swoje Kluby Założycieli.

AC Milan, Arsenal FC, Atlético Madryt, Chelsea FC, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur dołączyły jako Kluby Założyciele. Przewiduje się, że kolejne trzy kluby dołączą przed pierwszym sezonem, który ma zostać rozpoczęty, gdy będzie to tylko możliwe.

Idąc dalej, Kluby Założyciele czekają na rozmowy z UEFA i FIFA, by pracować razem jako partnerzy, aby otrzymać najlepsze rezultaty dla nowej Ligi oraz futbolu jako całości.

Powstanie Superligi przychodzi w czasie, gdy globalna pandemia przyśpieszyła brak stabilizacji, jaki istniał w europejskim modelu futbolu. Od wielu lat Kluby Założyciele miały cel poprawienia jakości i intensywności istniejących europejskich rozgrywek w każdym sezonie oraz stworzenia formatu dla regularnej rywalizacji topowych klubów i zawodników.

Pandemia pokazała, że strategiczna wizja i zrównoważone podejście są potrzebne, by zwiększyć wartość oraz wesprzeć całą europejską piramidę futbolu. W ostatnich miesiącach miał miejsce intensywny dialog z uczestnikami futbolu odnośnie do przyszłego formatu europejskich rozgrywek. Kluby Założyciele uważają, że zaproponowane rozwiązania nie rozstrzyga fundamentalnych spraw, w tym potrzeby dostarczania meczów o większej jakości oraz dodatkowych źródeł finansowania dla całej piłkarskiej piramidy.

Format rozgrywek:

  • 20 uczestników z 15 Klubami Założycielami oraz mechanizm kwalifikacji dla kolejnych 5 drużyn dla corocznych awansów opartych na osiągnięciach w poprzednim sezonie.
  • Terminy meczów w środku tygodnia przy pozostaniu wszystkich uczestników w swoich ligach krajowych, chroniąc tym samym tradycyjny kalendarz krajowych, który pozostaje sercem piłki klubowej.
  • W sierpniu start z dwoma grupami po 10 zespołów, grających w domu i u siebie. Trzy najlepsze ekipy automatycznie awansują do ćwierćfinałów. Drużyny z miejsc 4–5. rywalizują w dwumeczowych play-offach o pozostałe miejsce w ćwierćfinałach. Dwumecze będą używane do wyłonienia finalistów, który będzie odbywać się pod koniec maja jako jedno spotkanie na neutralnym terenie.

Gdy tylko do tego dojdzie, po starcie rozgrywek mężczyzn uruchomiona zostanie także odpowiednia liga kobiet, co pomoże w rozwoju żeńskiego futbolu.

Nowy coroczny turniej dostarczy znacząco większy rozwój finansowy i wsparcie dla europejskiego futbolu poprzez długookresowe zobowiązanie do nieograniczonych wypłat solidarnościowych, które będą rosły razem z przychodami ligi. Te wypłaty solidarnościowe będą znacząco wyższe od tych generowanych przez obecne europejskie rozgrywki i oczekuje się, że przekroczą 10 miliardów euro w trakcie początkowego zobowiązania się Klubów. Co więcej, rozgrywki zostaną zbudowane na zrównoważonym rozwoju finansowym, a wszystkie Kluby Założyciele podpiszą się pod ramami wydatkowymi. W zamian za ich zaangażowanie Kluby Założyciele otrzymają 3,5 miliarda euro do wydania jedynie na inwestycje związane z infrastrukturą oraz pokrycie strat wywołanych pandemią koronawirusa.

Florentino Pérez, prezes Realu Madryt i prezes Superligi powiedział:
„Pomożemy futbolowi na każdym poziomie i zaprowadzimy go na należne mu miejsce na świecie. Futbol to jedyny globalny sport na świecie z ponad 4 miliardami fanów i to nasza odpowiedzialność jako wielkich klubów, by spełniać ich pragnienia”.

Wspierając nową europejską ligę, Andrea Agnelli, prezes Juventusu i wiceprezes Superligi powiedział:
„Naszych 12 Klubów Założycieli reprezentuje miliardy fanów na świecie i 99 europejskich trofeów. Zebraliśmy się w tym krytycznym momencie, aktywując transformację europejskich rozgrywek, stawiając kochaną przez nas grę na drodze zrównoważonego rozwoju w długim okresie, znacząco podnosząc solidarność i oferując fanom oraz graczom amatorskim regularny przepływ wielkich meczów, który powiększy ich pasję dla gry oraz zadba kontakt ze wzorami do naśladowania”.

Joel Glazer, prezes Manchesteru United i wiceprezes Superligi, powiedział:
„Połączenie największych klubów i zawodników na świecie poprzez grę przez cały sezon Superliga otworzy nowy rozdział w europejskim futbolu, zapewniając światowej klasy rozgrywki i infrastrukturę oraz zwiększając finansowe wsparcie dla szerokiej piramidy futbolu”.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!