Kartka z kalendarza: 12 grudnia

Alarm bombowy na Santiago Bernabéu, jedyne trofeum Di Stéfano w roli trenera Królewskich, remontada z Anderlechtem i fatalna porażka z CSKA Moskwa. Co działo się 12 grudnia?

1934
86 lat temu urodził się Ramón Marsal, zawodnik Realu Madryt w latach 1955–1961. Rozegrał 59 meczów i zdobył 27 bramek. Wygrał pięć Pucharów Europy, Puchar Interkontynentalny, Puchar Łaciński i trzy mistrzostwa Hiszpanii.

1984
36 lat temu Real Madryt wyrgał u siebie z Anderlechtem 6:1. W pierwszym meczu 3. rundy Pucharu UEFA Królewscy przegrali 0:3, ale po udanej remontadzie zapewnili sobie awans do kolejnej rundy. Trzy gole strzelił Emilio Butragueño, dwa Jorge Valdano, a jednego Manuel Sanchís. Skrót tego meczu możecie obejrzeć tutaj.
Skład Realu Madryt: Miguel Ángel, Camacho, Sanchís, Stielike, San José, Lozano (75' Martín Vázquez), Gallego, Míchel (56' Salguero), Butragueño, Valdano, Santillana. Trener: Amancio Amaro.

1990
Trzydzieści lat temu Real Madryt sięgnął po swój trzeci Superpuchar Hiszpanii. Wygrał z Barceloną u siebie 4:1 (w pierwszym meczu na Camp Nou było 1:0 dla Realu). Było to pierwsze i jedyne trofeum Alfredo Di Stéfano w roli trenera Realu Madryt. Dwa trafienia zanotował Emilio Butragueño, a po jednym Hugo Sánchez i Santiago Aragón.
Skład Realu Madryt: Buyo, Chendo, Hierro, Sanchís, Solana, Míchel, Maqueda, Aragón, Villaroya, Butragueño (75' Aldana), Hugo Sánchez (75' Losada). Trener: Alfredo Di Stéfano.

2004
Szesnaście lat temu alarm bombowy przerwał spotkanie Realu Madryt z Realem Sociedad. Królewscy remisowali z zespołem z San Sebastián 1:1, jednak w 87. minucie i 20. sekundzie przerwano je z powodu telefonu do gazety Gara. Ktoś w imieniu ETA (separatystyczna organizacja terrorystyczna hiszpańskich Basków) poinformował o tym, że na Santiago Bernabéu jet bomba, która wybuchnie o 21:00. Zawodnicy zeszli z boiska, a kibice szybko ewakuowali się ze stadionu. Pozostałe minuty (trzy i cztery, które planował doliczyć sędzia) dograno 5 stycznia następnego roku. Real Madryt ostatecznie wygrał 2:1 dzięki bramce Zinédine'a Zidane'a. Wydarzenia z obu tych dni możecie zobaczyć tutaj.

2016
Cztery lata temu Cristiano Ronaldo otrzymał swoją czwartą Złotą Piłkę. Portugalczyk wyprzedził Lionela Messiego i Antoine'a Griezmanna. Wśród najlepszych 17 zawodników znaleźli się także Gareth Bale, Pepe, Toni Kroos i Luka Modrić.

2018
Dwa lata temu Real Madryt w kompromitującym stylu przegrał u siebie z CSKA Moskwa 0:3. Porażka nie wpłynęła na miejsce Królewskich w tabeli, którzy i tak awansowali do 1/8 finału z pierwszej lokaty.
Skład Realu Madryt: Courtois; Odriozola, Vallejo, Javi Sánchez, Marcelo (74' Carvajal); Llorente (58' Kroos), Valverde, Isco; Asensio, Benzema (46' Bale), Vinícius. Trener: Santiago Solari.