REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

aktualności

2019.05.22, godz. 15:33, El Jarek / realmadrid.com

Oficjalnie: Real wygrał postępowanie z Komisją Europejską

Fot. wikimedia.org

„Real Madryt komunikuje, iż Trybunał Generalny Unii Europejskiej poinformował go o wyroku, w którym zajął się naszym pozwem przeciwko Decyzji Komisji Europejskiej odnoszącej się do rzekomej pomocy państwowej. Ta rzekoma pomoc państwa dotyczyła wyceny działki B-32 w Las Tablas, którą zawarto w porozumieniu podpisanym z miastem Madryt w 2011 roku.

Trybunał zdecydował się anulować wspomnianą Decyzję, co oznacza zwrócenie Realowi Madryt 18,4 miliona euro oraz 2 milionów euro z tytułu odsetek, co jest kwotą, która niesłusznie została uznana za pomoc państwa i którą Real Madryt musiał swego dnia wpłacić miastu Madryt. Co więcej, Trybunał nakazał Komisji Europejskiej opłacenie wszystkich kosztów tego postępowania, w tym także tych ze strony Realu Madryt”, poinformowali dzisiaj Królewscy.

Ostatecznie Sąd Unii Europejskiej uznał, że Komisja Europejska nie udowodniła w zadowalający sposób, że Real Madryt otrzymał pomoc państwową. Klub od początku twierdził, że wybrano najlepszy sposób do przeprowadzenia tej operacji, ale po decyzji Komisji od razu przelał 18,4 miliona euro na konto miasta, zachowując pełną ostrożność i wypełniając wszystkie przepisy.

Jeśli chodzi o przedmiot sporu, należy cofnąć się w czasie do 29 maja 1998 roku. Real, któremu prezydował wówczas Lorenzo Sanz, podpisał z miastem Madryt porozumienie, w którego ramach miało dojść do wymiany gruntów. Klub zbywał działkę o powierzchni trzydziestu tysięcy metrów kwadratowych w starym miasteczku sportowym, gdzie później miało powstać wioska olimpijska na ewentualne igrzyska w 2012 roku. W zamian Los Blancos mieli otrzymać jedną działkę przy Julián Caramillo i jedną przy Las Tablas, a także prawa urbanistyczne, które wpływały na sytuację z czterema wieżami stadionu. Ostatecznie już za kadencji Florentino miasto Madryt zdecydowało się przekwalifikować miasteczko sportowe. Królewscy otrzymali pięćset milionów euro i zbudowali cztery wieży. Rada Miasta otrzymała pięćdziesiąt trzy miliony euro za grunt przy południowej części stadionu, ale teren przy Las Tablas przekazany klubowi w ramach porozumienia z 1998 roku miał okazać się problemem…

Rada Miasta Madryt podeszła do tej sprawy ponownie w 2011 roku, co zbiegło się z planami Florentino na przebudowę Bernabéu. Jeszcze raz wyceniono Las Tablas, które w 2011 roku miało być warte dwadzieścia dwa miliony i siedemset tysięcy euro. 29 lipca podpisano dodatkowo umowę wyrównawczą, w ramach której Real otrzymał działkę w Opañel o powierzchni prawie dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, jak również inną działkę w Valdebebas o powierzchni trochę ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, która wyceniona została na osiem milionów i sześćset tysięcy euro (przyłączono ją do nowego miasteczka sportowego). Dodatkowo przekazano także tereny przy czterech wieżach, za które klub musiał wcześniej wnosić coroczną opłatę, jak również teren na trzy metry w okół stadionu (razem ponad trzy i pół tysiąca metrów kwadratowych wartych prawie siedem milionów euro). Unieważniono też umowę z 1991 roku, która zobowiązywała Real to wybudowania wielkiego parkingu (do czego nie doszło), ta czynność kosztowała dwa miliony i osiemset tysięcy euro.

Wszystko to składa się na kwotę, którą w ramach dochodzenia ustaliła Komisja Europejska i która jej zdaniem była nieuzasadnioną przewagą nad innymi klubami. Klub odpowiedział argumentami w komunikacie w 2016 roku i ostatecznie to jemu przyznano rację.

REKLAMA

Zobacz inne aktualności powiązane z gorącym tematem Sezon 2018/19

Komentarze

2019.05.22, godz. 23:59, Mensch
Mehuto
Nie żebym bronił Platformy, najlepiej by było jakby się rozpadli, a już najlepiej razem z PiS. Ale załatwiając poprzedni unijny budżet - no zaszkodzili w ch*j za przeproszeniem. I te złowieszcze szkodliwe dyrektywy, jak unormalnienie godzin pracy tirowców 😂
Jednocześnie oczywistym jest, że głosują jak centrala, tylko idiota wyłamuje się z własnej frakcji. Pokaż mi partię, która głosuje przeciwko swoim. Różnice zdań występują przy podejmowaniu decyzji, patrz choćby dyskusję o ewentualnym usunięciu Orbana. Gdyby Platforma dołączyła do grupy żądajacej jego usunięcia, być może Weber przesrałby prawybory.
A co do wyborów, jedyne liczące się państwa, gdzie "trzecia droga" może zrobić ponad 20%, to Włochy i Francja, ewentualnie UK. W Hiszpanii, Niemczech czy Austrii puchną, a w wielu innych państwach w ogóle takich nie ma. A jednocześnie jeżeli dojdzie do brexitu, to ECR i ENND tracą chyba połowę członków. Zobaczymy.
2019.05.22, godz. 22:09, mehuto
Mensch

Platforma liczącą się siłą w EPP? Dobre :) PO ma dokładnie taki wpływ na decyzje parlamentu UE co PiS - czyli żadne. Z przynależności PO do EPP nic nie wynika dla Polski, bo jak przychodzi co do czego to głosują jak każe centrala razem z Niemcami, Belgami, Francuzami, Holendrami będąc w tzw. głównym nurcie, grając na korzyść jądra UE i państw starej unii. Nie widziałem jeszcze by Lewandowski, Boni, Thun itd. cokolwiek załatwili dla Polski, za to widzę jak bezmyślnie przegłosowują prawa i dyrektywny szkodliwe dla naszego kraju. Nic dziwnego, że po tych wyborach wzrośnie liczba zwolenników trzeciej drogi w całej UE. A chadecy, socjaliści, komuniści, zieloni mocno stracą. Może być utworzona trzecia frakcja równie silna co EPP i PES.
Stołek dla Tuska wynikał z tego, że był wygodnym człowiekiem dla kanclerza Niemiec. I nikt tego nie ukrywał. Nie ma chyba bardziej groteskowych twarzy UE niż Tusk z Juncker'em. Totalna porażka. Ludzie bez charyzmy, bez cech przywódczych, bez niczego, ale za to użyteczni dla przywódców najbardziej wpływowych państw UE.
2019.05.22, godz. 21:53, MałyMozart
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/PDF/?uri=uriserv%3AOJ.C_.2017.014.01.0052.01.ENG
Trybunał Sprawiedliwości UE(dawniej ETS)
2019.05.22, godz. 19:38, Mensch
Ryba229
Ja akurat mieszkam na co dzień w dojczlandzie i do PE wybieram Niemca, więc trochę nietrafione 😂 Abstrah*jąc, stosując twoją logikę, nie masz wpływu na Sejm, bo głosujesz tylko w określonym okręgu wyborczym i nie mogłeś głosować na większość kandydatów. Kupy się nie trzyma trochę.
2019.05.22, godz. 19:27, Xaoo
@ogórek

Ajj, uprzedziłeś mnie.
2019.05.22, godz. 19:25, ryba229
Mensch

Weż chlopie wyrzuć wybiórczą albo wykorzystaj ją do podtarcia się , bo głowę Ci zlansowali już. Na listach polaków wybierasz czy niemców? Idź w niedzielę do lokalu wybborczego i poszukaj niemca lub francuza na liście, no bo masz przecież wpływ na cały parlament.
2019.05.22, godz. 18:43, Mensch
Ryba229
My, czyli obywatele UE, wybieramy cały parlament europejski. A wpływ na powoływanie na stanowiska mamy, jeżeli partie, na które głosujemy, mają zawiązane silne sojusze. Przykładowo Platforma jest liczącą się siłą w EPP, czego wyrazem są choćby stołki Tuska czy Buzka, a PiS miałby szanse na kilka ważnych stanowisk, gdyby nie wchodził w konflikty z kim tylko może i nie był w pomniejszej gównofrakcji, która w razie brexitu chyba się rozleci xD.
Jednocześnie ani partie niemieckie, ani francuskie, ani polskie, ani żadne, nie działają same, bo nie mają ku temu możliwości. Spójrz choćby, ilu masz Niemców i Francuzów wśród ostatnich szefów Komisji, Parlamentu czy Rady. Tusk, van Rompuy, Juncker, Timmermans, Barroso, Buzek, Schulz, Tajani, Borrell, Mogherini. Widzę jednego Niemca, Francuzów brak.
2019.05.22, godz. 18:12, suchycipuchy
Po napisaniu artykułu czytajcie co piszecie, bo tyle byków, że ręce opadają...
2019.05.22, godz. 17:46, ryba229
Mensch

To mało wiesz, bo nie wybieramy całego PE tylko naszych reprezentantów tam. Partie które rozdają karty i stanowiska wybierane są w Niemczech i Francji, a my mamy zerowy wpływ kogo wybiorą.
2019.05.22, godz. 17:34, violar
Dobrze, ze to sie tak skonczylo. Mieszkam w Las Tablas - jeszcze by sie eksmisje zaczely przez te Florkowe biznesy ;)
2019.05.22, godz. 17:28, Mensch
Lambi
Z tego co wiem, Parlament europejski wybieramy wszyscy, a potem jego członkowie podzieleni na odpowiadające im frakcje wybierają komisarzy, jakie zakulisowe gierki? 😂 Do tego, większe przedstawicielstwo od Polski ma tylko pięć państw, zakładasz że uczestniczymy w "gierkach", czy że wszystko opiera się o, nie wiem, trzy kraje? 😂😂
2019.05.22, godz. 17:26, koozzi
Ach te lewicowe oszolomy, nawet niesprowokowani wyzywajac, lecza swoje kompleksy.
2019.05.22, godz. 17:25, koozzi
Czyli wychodzi na to, ze Real byl winny, tylko mu tego nie udowodniono. Niewinny 20 milionow by nie wplacal na wszelki wypadek. Business is business.
2019.05.22, godz. 17:13, ponury_żniwiarz
Ach te prawicowe oszołomy, nawet na stronie o Realu leczą swoje kompleksy :)
2019.05.22, godz. 17:01, Lambi
Mensch
nie #1 - nie użyłem słowa niedemokratyczny, tylko 'niewybrany w wyborach', resztę sam sobie dopowiedziałeś
nie #2 - rządy opierają się na silnym mandacie od wyborców (większość parlamentarna / prezydent). Tutaj sprawa opiera się na zakulisowych grach i politycznych międzynarodówkach w których realny wpływ ma tylko kilka państw. I tenże organ uzurpuje sobie prawo do nadzoru nad rządami.
2019.05.22, godz. 16:48, Gutigutierez
Zawsze jak Komisja Europejska przegrywa to morda się cieszy.
2019.05.22, godz. 16:45, Mensch
Lambi
Idąc tą logiką każdy rząd każdego państwa jest niedemokratyczny, jego członkowie też nie zostali wybrani w wyborach 😂
2019.05.22, godz. 16:14, Lambi
Polska wygrała z KE w sądzie, RM wygrał z KE w sądzie. I dobrze, że istnieje jeszcze droga odwoławcza, bo ta niewybrana w wyborach komisja uważa się za wyrocznię.
2019.05.22, godz. 16:05, JadonSancho7
Florek powinien dorzucic 30 i wyrzucic golfiste, jesli nikt go nie kupi do 8 sierpnia.
A tak pewnie te 20 pojdzie na podwyzki dla Benzemy, Marcelo, Asensio i tego pulpeta co przed wagą ucieka.
2019.05.22, godz. 16:03, WelcomeToMcdonalds
W sam raz na otwarcie sekcji golfa. Czołowego gracza już mamy klepniętego... Tylko biedak marnuje się kopiąc piłkę i biegając przy linii bocznej boiska. A wystarczy rzucić kilka baniek na grunty kupić te śmieszne samochodziki i Gareth w końcu poczuje się u nas jak w domu.
2019.05.22, godz. 15:56, marcus22
Jest na podwyżkę dla golfisty
2019.05.22, godz. 15:43, siempre7
Chwała Unii Europejskiej i dumnym Europejczykom!
2019.05.22, godz. 15:40, TheMugShot
To jest takie śmieszne, gdy zdacie sobie sprawę, że podatkami opłacacie komisję europejską, więc pośrednio pomagacie też Realowi xd
2019.05.22, godz. 15:38, Niiebiesky
Chyba powinno być „miastu Madryt” a nie „ miastu Madrytowi”
2019.05.22, godz. 15:35, ogórek
Super, będzie na nowy kontrakt dla Marcelo, Benzemy i Asensio.

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze!

REKLAMA

archiwum

gorące tematy

profil

Pamiętaj, że sposób wyświetlania Aktualności i Komentarzy zawsze możesz dostosować do swoich potrzeb!

- Twój profil -

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama