/ własne

Historia meczów Real Madryt – RSSS

Już w sobotę zostanie zapisany kolejny rozdział w długotrwałej rywalizacji Realu Madryt z drużyną z San Sebastian...

Pojedynki Realu Madryt z Realem Sociedad San Sebastian mają długą, burzliwą historię. Rywalizacja tych dwóch drużyn w Lidze Hiszpańskiej datuje się od 1929 r. W pierwszym meczu obu klubów w Lidze rozegranym 03.03.1929 r. Real Madryt na swoim boisku pokonał klub z San Sebastian 2:1. Gole w tym historycznym meczu strzelali – dla Realu : Lazcano (9’) i Morera (37’) natomiast dla Real Sociedad – Bienzobas (58’).
W tym samym roku doszło do konfrontacji która zapisała się w historii. W dniu 19.05.1929 r. Real Sociedad San Sebastian zwyciężył na własnym stadionie 5:4 a mecz miał zgoła niecodzienny przebieg. Otóż drużyna z San Sebastian objęła prowadzenie już w 1 minucie po strzale Kiriki. W 20 minucie wyrównał Lopez. Jednakże jeszcze przed przerwą ekipa z kraju Basków zdobyła dwie następne bramki - Mariscal (35’) i Bienzobas (38’). Po przerwie do zmasowanych ataków ruszyli Królewscy i zaowocowało to zdobyciem trzech kolejnych bramek ! (Rubio i Lazcano – 2) i objęciem prowadzenia 4:3 na 10 minut przed końcem spotkania. Jednakże waleczna drużyna z San Sebastian nie poddała się. W 81 minucie wyrównał Marculeta zaś tuż przed końcem gola strzelił Cholin zapewniając zwycięstwo walecznym gospodarzom. Na przestrzeni dziejów tak znakomitych meczów było więcej.
Obie drużyny rywalizowały ze sobą z pełną zaciętością, a wynik konfrontacji do końca był otwarty. Szczególnie pojedynki na początku lat osiemdziesiątych wywoływały ogromne emocje bowiem decydowały o zdobyciu tytułu mistrza Hiszpanii. W ostatnim, jakże pamiętnym sezonie 2002/03 mogliśmy przeżywać renesans tej rywalizacji. Real Sociedad San Sebastian spisywał się znakomicie i wydawało się , że zwycięży w walce o tytuł mistrza Hiszpanii. Waleczni Baskowie prowadzeni przez francuskiego szkoleniowca Denoueix spisywali się znakomicie i do ostatniej kolejki walczyli o tytuł mistrzowski. W bezpośredniej konfrontacji z Realem Madryt odnieśli w dniu 13.04.2003 r.na Estadio Anoeta przekonywujące zwycięstwo 4:2 po golach Kovacevica –2 (2’ i 19’), Nihata (31’) oraz Xabi Alonso (33’). Dal Królewskich gole zdobywali Ronaldo (32’) i Portillo (84’). Był to znakomity, otwarty mecz. Świadczy o tym chociażby fakt, iż w ciągu niespełna 3 minut padły trzy bramki!
Do tej pory oba kluby stoczyły w Lidze 118 meczów!. Klub z San Sebastian był dla Realu trudnym i niewygodnym przeciwnikiem w szczególności w meczach rozegranych na własnym stadionie. W dotychczasowych meczach Real Madryt odniósł 63 zwycięstwa, 21 razy wygrywał Real Sociedad San Sebastian, a 34 mecze zakończyły się wynikiem nierozstrzygniętym. W bramkach jest 248 - 144 dla Królewskich. Na stadionie Santiago Bernabeu bilans ten jest zdecydowanie korzystny dla Realu - 42 triumfy, 15 remisów, 2 zwycięstwa ekipy z Kraju Basków (bilans bramek 150-46 dla Królewskich). Jednakże w meczach na stadionie San Sebastian na przestrzeni lat wyglądało to zgoła inaczej: 21 zwycięstw Realu Madryt, 19 remisów oraz 19 pojedynków wygranych przez gospodarzy (w bramkach idealny remis 98-98). Jak wynika z tego zestawienia nie powinien to być łatwy mecz dla Królewskich...