/ RealMadryt.pl, ACB.com

Zabrakło jednego trafienia

Real Madryt przegrał w Vitorii jednym punktem (67:66)

Bogaty program przedmeczowych imprez, specjalna oprawa i wielkie emocje. Nic nie zaburzyło dzisiejszego wieczoru w Vitorii, gdzie świętowano oficjalne oddanie do użytku wyremontowanej hali Fernando Buesa Arena. Dzień zakończył się jednopunktową wygraną miejscowej drużyny nad Realem Madryt (67:66).

Gwizdy kibiców z Bruesa Arena już w pierwszej akcji, trafieniem zza obwodu, uciszył Nikola Mirotić. Siedem i pół minuty później Real Madryt wciąż miał jedynie trzy punkty na koncie, podczas gdy rywale zyskali ich już jedenaście. Goście grali nerwowo, nieskuteczne, popełniali proste błędy. Gdyby nie cztery punkty Felipe Reyesa, dorobek jego drużyny nie uległby zmianie do końca pierwszej kwarty.

Podczas wspomnianych dziesięciu minut Pablo Laso przetestował większość podopiecznych, lecz żaden nie przyczynił się do zmiany nastawienia kolegów. Gracze Baskonii świetnie bronili dostępu do własnego kosza, nie dając przeciwnikom rozwinąć skrzydeł ani pod obręczą, ani na obwodzie. Koszykarze Realu Madryt rozegrali się tuż przed przerwą, jednak nadal przegrywali (34:26).

Wystarczyło nieco ponad pięć minut drugiej połowy, aby Madryt wyszedł na prowadzenie (42:43). Miejscowi byli w lekkim szoku, bowiem wyszedł naprzeciw nim zupełnie inny rywal – zmotywowany, zaskakujący, skuteczny. Mało tego, ekipa ze stolicy zaczęła owocniej bronić. Pojedynek już do samego końca był wyrównany.

Najbardziej emocjonujące okazały się ostatnie sekundy meczu. Real Madryt był w posiadaniu piłki na 0,8 sekundy przed końcem. Laso zdecydował się na akcję alley oop, graną bezpośrednio z linii bocznej do Sergiego Llulla. Hiszpan zdołał dosięgnąć piłkę, lecz chybił. Właśnie tego trafienia zabrakło gościom do zwycięstwa i zakłócenia baskijskiego świętowania.

67 – Caja Laboral (14+20+14+19): Prigioni (6), Nocioni (12), N. Bjelica (10), Teletović (8), Lampe (10) – Ribas (-), Heurtel (5), Oleson (8), M. Bjelica (8).

66 – Real Madryt (7+19+24+16): Llull (16), Pocius (6), Suárez (3), Mirotić (11), Begić (6) – Reyes (5), Rodríguez (3), Tomić (-), Singler (11), Veličković (5).