/ as.com, goal.com

Niemiec w Madrycie, Real na szczycie

Historia niemieckich zawodników w Królewskim klubie

W historii Realu Madryt zawodnicy znad Renu odgrywali niepoślednie role. Sami Khedira będzie już siódmym Niemcem przy Concha Espina. Co więcej, jak mówi historia, Niemiec w Madrycie gwarantuje sukcesy. Jak dotąd każdy sezon, w którym transferowany był do Madrytu piłkarz z tego kraju, kończył się wygraniem przynajmniej jednego Pucharu. Tak było w latach 70-tych, gdy na Bernabéu grali świetni pomocnicy rodem z RFN, a także dziesięć lat później, gdy na murawę stadionu zstąpił "Biały Anioł", Bernd Schuster. Sami Khedira został wybrany, aby tę tradycję kontynuować.

Niemieccy zawodnicy w Realu Madryt:

Günter Netzer (1973-76) 100 meczów/13 goli, pierwszy sezon - Puchar Króla.
Atakujący pomocnik, piłkarz lat 1972 i 1973 w Niemczech, miał być madrycką odpowiedzią na Johanna Cryuffa w Barcelonie. W wieku 28 lat stał się pierwszym Niemcem grającym w lidze hiszpańskiej. Nie miał łatwych początków, z czasem stał się jednak podstawowym zawodnikiem drużyny. Jako jedyny Niemiec nie wygrał w pierwszym sezonie w barwach Los Blancos tytułu Mistrza Kraju, zwyciężył za to w Pucharze Króla. W roku 1975 był już zwycięski dublet, rok później Liga.

Paul Breitner (1974-1977) 100/10, pierwszy sezon - Liga i Puchar.
W Niemczech ceniony był jako obrońca, gdy trafił do Realu, serbski trener Miljan Miljanić zrobił z niego energetycznego środkowego pomocnika, który często grał również z boku formacji pomocy. W Madrycie dwukrotnie był Mistrzem Hiszpanii, raz wygrał Puchar kraju.

Uli Stielike (na zdjęciu) (1977-1985) 338/51, pierwszy sezon - Liga
Uniwersalny obrońca i środkowy pomocnik, poświęcenie i siła w środku pola. Trafił na Bernabéu po jednym z najgorszych sezonów w historii klubu (9. miejsce w lidze, szybkie odpadnięcie z Pucharu Europy i Pucharu Króla). Przybycie Juanito i Stielike odmieniło zespół. Czterokrotny Mistrz Hiszpanii, dwukrotny zdobywca Pucharu Króla, na zakończenie pięknej kariery w Madrycie zdobył Puchar UEFA.

Bernd Schuster (1988-1990) 88/18, pierwszy sezon - Liga, Puchar i Superpuchar.
Wcześniej przez osiem sezonów grał w Barcelonie. Środkowy pomocnik, świetnie czytał grę, wyróżniał się precyzją zagrań w dyrygowaniu zespołem. W pierwszym sezonie wygrał triplete, w drugim sezonie dołożył Mistrzostwo kraju. Następnie odszedł do Atlético kompletując hiszpańskie el trío de grandes.

Bodo Illgner (1996-2001) 119/-, pierwszy sezon - Liga.
Jeden z najlepszych wtedy bramkarzy na świecie, szybko wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie drużyny. W pierwszym sezonie wygrał Ligę, potem jednak musiał ostro rywalizować o miejsce między słupkami. Do roku 2001 raz jeszcze zdobył Mistrzostwo kraju, Puchar Interkontynentalny, a przede wszystkim dwie Ligi Mistrzów. Bronił w finale w Amsterdamie w 1998 roku.

Christoph Metzelder (2007-2010) 30/1, pierwszy sezon - Liga.
Chociaż niemiecki obrońca nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei, większość spotkań spędzał na ławce rezerwowych i przeszkadzały mu kolejne urazy, to nie pozostwaił po sobie złych wspomnień, nie zawodził, gdy był zdrowy. Wygrał Ligę i Superpuchar Hiszpanii.

Niemieccy trenerzy w Realu Madryt:

Jupp Heynckes (1997-1998) pierwszy sezon - Puchar Europy.
W Lidze zespół prezentował się słabo, trener nie radził sobie z wypełnioną gwiazdami szatnią. Wygrał jednak Ligę Mistrzów.

Bernd Schuster (2007-2008), pierwszy sezon - Liga.
Wiedział, że kibice Realu lubią ofensywną piłkę i taką jego zespół grał w pierwszym sezonie. Drugi sezon to już katastrofa, jego miejsce zajął Juande Ramos.