Niezły mecz Van der Vaarta

Holandia 2-0 Dania
1-0 Simon Poulsen (samobójcza) 46'
2-0 Dirk Kuyt 85'

Rafael van der Vaart był dzisiaj drugim piłkarzem Realu Madryt, który zadebiutował na XIX Mistrzostwach Świata rozgrywanych w RPA. Piłkarz Królewskich grał do 67. minuty meczu, a jego reprezentacja pokonała Danię 2-0.

Pierwsza połowa nie przysporzyła nam wielu emocji, obie reprezentacje próbowały swych sił głównie strzałami z dystansu. W 6. minucie pierwszy strzał na bramkę Sørensena oddał Wesley Sneijder, ale jego uderzenie z rzutu wolnego poszybowało wysoko nad bramką. Minutę później Thomas Enevoldsen również zdecydował się na dalekie uderzenie z dystansu ale jego strzał minął bramkę Stekelenburga. W 10. minucie pierwszy celny strzał na bramkę oddał Dirk Kuyt, ale duński bramkarz nie miał najmniejszych problemów z jego obroną.

Na kolejną okazję bramkową musieliśmy czekać dziesięć minut. Rafael van der Vaart w przeciągu minuty dwukrotnie próbował strzelać z 16. metra, ale oba jego uderzenia były niecelne. W 27. minucie bliski strzelania gola był Nicklas Bendtner, ale jego uderzenie głową minęło słupek bramki o kilka centymetrów. Duńczycy opierali swoją grę ofensywną głównie na kontratakach. W 34. minucie do kontry pobiegł Dennis Rommedahl, otrzymał dokładne podanie z głębi pola i wbiegł z piłką w pole karne, ale strzelił wprost w Stekelenburga. Trzy minuty później w podobnej sytuacji znalazł się Thomas Kahlenberg, ale jego strzał również obronił holenderski golkiper. Pod koniec pierwszej części meczu dogodną sytuację stworzył sobie Robin van Persie, zwiódł w polu karnym jednego z obrońców, ale jego strzał trafił tylko w boczną siatkę.

Druga połowa rozpoczęła się szczęśliwie dla Holendrów. W 40. sekundzie z lewej strony boiska w pole karne dośrodkował Robin van Persie, a tam nieszczęśliwie piłkę głową próbował wybić Simon Poulsen. Zrobił to w tak niefortunny sposób, że po jego strzale futbolówka trafiła w plecy Daniela Aggera i wpadła do siatki. To pierwsza samobójcza bramka Duńczyków w historii ich występów na mistrzostwach świata. W 59. minucie sprytnym uderzeniem z dwunastego metra popisał się Van der Vaart, ale świetną interwencją popisał się Sørensen.

Osiem minut później piłkarz Królewskich został zmieniony przez Eljero Elię. Piłkarz HSV wprowadził sporo ożywienia w grę Holendrów i duńscy obrońcy nie mogli sobie z nim poradzić. W 69. minucie wspomniany czarnoskóry napastnik ładnie zwiódł na lewym skrzydle dwójkę Duńczyków i dograł piłkę do Van Persiego, ale ten nie zdołał jej opanować. Cztery minuty później, znów było groźnie pod duńską bramką, kiedy po wybiciu piłki przez Sørensena przejął ją Van Bommel. Holender uderzył bez zastanowienia, ale tylko w boczną siatkę. W 82. minucie bliski strzelenia drugiego gola był były piłkarz Realu Madryt, Wesley Sneijder, ale po jego uderzeniu piłka zatrzymała się na poprzeczce. W 85. minucie kolejną groźną akcję przeprowadził Sneijder. Piłkarz Interu kapitalnie podał na wolne pole do Eljero Elii, ten strzelił w słupek, ale do piłki zdołał jeszcze dopaść Dirk Kuyt i umieścił futbolówkę w pustej bramce. Była to 16. bramka gracza Liverpoolu w barwach reprezentacyjnych. Trzy minuty później Holendrzy mogli podwyższyć wynik spotkania. Strzelec drugiej bramki, Dirk Kuyt, dośrodkował z lewej strony boiska wprost na nogę Ibrahima Afellaya, ale jego strzał z linii bramkowej wybił Simon Poulsen. W doliczonym czasie gry szansę na strzelenie honorowej bramki dla Danii zmarnował Dennis Rommedahl, który będąc już w polu karnym strzelił obok słupka.

Oranje zwyciężyli zgodnie z oczekiwaniami. Mimo to wielu kibiców spodziewało się nieco lepszej gry Holendrów i bardziej ofensywnego nastawienia. Można za ten mecz pochwalić Rafaela van der Vaarta, który oddał kilka groźnych strzałów i na pewno w pierwszym meczu zaprezentował się zdecydowanie lepiej niż Gonzalo Higuaín.

Skrót spotkania

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong (88-Demy de Zeeuw), Rafael van der Vaart (67-Eliero Elia) - Robin van Persie (77-Ibrahim Afellay)

Dania: Thomas Soerensen - Daniel Agger, Simon Kjaer, Lars Jacobsen, Simon Poulsen - Martin Joergensen, Christian Poulsen, Thomas Enevoldsen (56-Jesper Groenkjaer), Thomas Kahlenberg (73-Christian Erkisen), Dennis Rommedahl - Nicklas Bendtner (62-Mikkel Beckmann)

: Nigel de Jong, Robin van Persie (Holandia) - Simon Kjaer (Dania)

Sędzia: Stephane Lannoy (Francja)
Stadion: Soccer City Stadium (Johannesburg)