20 lat temu

Kropla z historii Realu Madryt

30 czerwca 1989 roku Real Madryt zdobył Puchar Króla, kompletując tym samym doblete, czyli Mistrzostwo i Puchar Kraju. Na stadionie Vicente Calderón w Madrycie zespół trenera Leo Beenhakkera pokonał 1:0 Real Valladolid.

Spotkanie było bardzo wyrównane, pomimo szybko strzelonej przez Królewskich bramki, bo już w 5. minucie spotkania. Jej autorem był Rafael Gordillo. Pomimo wielkiego wysiłku rywali, Los Merengues starali się kontrolować przebieg spotkania i utrzymali korzystny wynik do końcowego gwizdka sędziego.

W drodze do zdobycia Copa del Rey w 1989 roku Real Madryt wyeliminował Elche (zwycięstwa 2:1 (w) i 1:0 (d)), Sporting Gijón (remis 5:5 (w) i zwycięstwo 5:2 (d)), Celtę Vigo (zwycięstwo 4:1 (d) i remis 0:0 (w)), oraz Atlético (zwycięstwa 2:0 (w) i 1:0 (d)).

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych Real Madryt zdominował rozgrywki w Hiszpanii, wygrywając ligę pięciokrotnie z rzędu i dorzucając Puchar Króla 30 czerwca 1989 roku. W walce o Puchar Europy Los Blancos zostali wtedy sensacyjnie wyeliminowani przez późniejszego triumfatora rozgrywek, PSV Eindhoven, prowadzone przez Guusa Hiddinka.

Fot: Rafael Gordillo celebruje bramkę strzeloną Barcelonie.