Ajax w półfinale Pucharu Holandii

Udany rewanż za mecz ligowy

W weekend Ajax wrócił do gry w lidze, ale nie zachwycił swoich kibiców. Zachwyceni mogli być za to postronni obserwatorzy, ponieważ w meczu amsterdamczyków z Heerenveen padło aż osiem bramek, a spotkanie skończyło się podziałem punktów. Podopieczni Erika ten Haga bardzo szybko mogli wziąć rewanż na swoim niedawnym rywalu i już w czwartek grali z nim w ćwierćfinale Pucharu Holandii.

Tak jak kilka dni temu już na początku meczu fani mogli świętować prowadzenie. Piłkę od Kristensena sprytnie przepuścił Van de Beek, a Mazraoui z bliska skierował piłkę do siatki. Van de Beek został zresztą bohaterem spotkania, ponieważ to on był autorem dwóch kolejnych goli gospodarzy. Bramka na 2:0 padła po stałym fragmencie gry, a kolejny gol to rezultat akcji Blind-Tadić-Van de Bek. Najgorszą wiadomością dla trenera była jednak kontuzja Mazraouiego, który po 30 minutach musiał opuścić murawę.

W drugiej połowie wróciły wspomnienia z niedawnej potyczki pomiędzy obiema drużynami, jednak tym razem Ajax nie dał sobie wyrwać zwycięstwa. Grał znacznie słabiej i wolniej niż przed przerwą, pozwoalał przeciwnikom na znacznie więcej pod swoją bramką, jednak Heerenveen strzeliło tylko jednego gola, i to dopiero w 84. minucie. Katastrofalny błąd popełnił Kristensen, a chwilę później Onana musiał wyciągać piłkę z siatki. W końcówce goście mieli szansę na jeszcze jednego gola, ale Onana poradził sobie z rzutem karnym.

Ajax awansował do półfinału Pucharu Holandii i wziął rewanż na Heerenveen, które w weekend urwało mu punkty. Mecz półfinałowy odbędzie się w ostatnim tygodniu lutego, mniej więcej tydzień przed rewanżowym starciem amsterdamczyków z Realem Madryt w Lidze Mistrzów. Trener postawił wczoraj na całkiem mocny skład, a w jedenastce doszło do czterech zmian względem potyczki ligowej (Onana, Kristensen, Magallán i Huntelaar). Największym zmartwieniem szkoleniowca może jednak być kontuzja Mazraouiego, który w tym sezonie jest podstawowym prawym obrońcą jego drużyny.

AFC Ajax – sc Heerenveen 3:1 (3:0)
1:0 Mazraoui 3' (asysta: Kristensen)
2:0 Van de Beek 16'
3:0 Van de Beek 38' (asysta: Tadić)
3:1 Van Amersfoort 84'

Skład Ajaxu: Onana; Kristensen, De Ligt, Magallán, Blind; Mazraoui (30' Schøne), Van de Beek, De Jong; Ziyech (46' Neres), Huntelaar, Tadić (75' Černý).