REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

aktualności

2017.08.13, godz. 10:50, El Jarek / MARCA

Wychodzenie spod wysokiego pressingu, wyzwanie dla Realu

Fot. MARCA

Poniższą analizę Klasyku dla dziennika MARCA wykonał Enrique Ortego. Dołączono do niej zamieszczone tutaj obrazki taktyczne.

Analiza taktyczna pierwszego oficjalnego Klasyku w tym sezonie stawia więcej pytań po stronie Barcelony niż Realu. To logiczne, bo to na Camp Nou zmienił się trener. Jednak nie należy też spodziewać się traumatycznych zmian względem tego, co było.

Jeśli coś można było zaobserwować w czasie przygotowań, to fakt, że styl jest nietykalny. Najwyżej można go dopasowywać czy modelować. Na razie nie modyfikowano też ustawienia, chociaż za jakiś czas po przyjściu wzmocnień w miejsce Neymara będzie można próbować innych wariantów niż to tak charakterystyczne 4-3-3.

Pierwszoplanowy Messi i wysoki pressing
Ernesto Valverde jest hermetyczny i pragmatyczny, nie szuka niepotrzebnych problemów, ale nie należy wykluczać, że będą mecze, które rozegra w systemie 4-2-3-1, które tak naprawdę będzie wariantem 4-2-4. Rakitić i Paulinho, jeśli faktycznie przyjdzie, będą mogli tworzyć linię pomocników z Busquetsem, chociaż ten nigdy nie straci swojej wartości jako jedyny mediocentro przed obroną.

Trzy kluczowe dla Barcelony kwestie wpłyną na to spotkanie. Pierwsza dotyczy Messiego: jak zadziała na niego nieobecność Neymara? Patrząc na sparingi, można oczekiwać Messiego totalnego. Lidera w grze i z jeszcze większym udziałem w rozgrywaniu niż dotychczas.

Drugi szczegół dotyczy wysokiego rytmu, jaki Barcelona będzie chciała narzucać w meczach, co jest charakterystyczne dla Valverde. Wiele będzie zależeć od tego, jak rywale będą reagować na bardzo wysoki pressing po stracie piłki, który momentami doprowadza nawet do nacisku na bramkarza rywali.

Trzeci temat to zastępca Neymara w tym dwumeczu. Deulofeu zapewnia głębokość, szerokość oraz przy ustawieniu na zmienioną nogę na lewym skrzydle grę kombinacyjną z Messim i Suárezem.

Pierwszą drużyną, która sprawdzi odpowiedzi na te pytania, będzie Real Madryt. Umiejętności Królewskich w rozgrywaniu i pokonywaniu pierwszej linii pressingu mogą być kluczowe dla rozwoju całego spotkania.Nie ma wątpliwości, że Zidane pozostanie przy swojej polityce rotacji, rozdzielaniu wysiłku i oszczędzaniu kluczowych graczy. Pytanie brzmi, czy zacznie to robić tak szybko, czy może będzie na razie wolał stawiać na pierwszą jedenastkę, by ta złapała formę i ogranie.

W oczekiwaniu na Cristiano umacnia się 4-4-2
Zaskoczeniem będzie, jeśli Francuz nie powtórzy ustawienia ze Skopje i z finału Ligi Mistrzów. Środek pola z wariantem rombu pozwoliłby wystartować z przewagą liczebną w drugiej linii i szukać dwóch atakujących. Za niespodziankę będzie można uznać także występ Cristiano od pierwszej minuty. Pewna jest jednak jego obecność w tym meczu, najpewniej wejdzie w drugiej połowie.

Królewscy bez zawieszonego Modricia w kwestii pressingu Barcelony będą musieli znaleźć kogoś nowego odpowiedzialnego za wyprowadzanie piłki. Chociaż Kovačić pokazał, że jest w formie i czuje się coraz lepiej w rozgrywaniu, szczególnie dokłądając swoje słynne już rajdy, to kluczowa w strefie kreacji będzie postać Kroosa. Wkład Isco powinien być kluczowy, a niemniejszą rolą odegra ustawienie bocznych obrońców.

REKLAMA

Zobacz inne aktualności powiązane z gorącym tematem Sezon 2017/18

Komentarze

2017.08.13, godz. 17:19, maciek90ldz
Nikt nie będzie nikogo lekceważył ale z czym do ludzi? Ten gość nawet nie dorasta do pięt naszemu Lucasowi.
2017.08.13, godz. 13:44, Mxxx
Jeśli ten "piekielnie szybki" Deulofeu jak ktoś niżej wspomniał, prezentuje taki poziom jak na mistrzostwach U-21 to jestem spokojny, bo chyba nikt tyłu irytujacych strat na tym turnieju nie zaliczył, co ten właśnie zawodnik. Nasza obrona na spokojnie sobie z nim poradzi, bo jeden sparing Barcelony ze świeżo odbudowana drużyna nie stanowi żadnej miary jego umiejętności. Damy radę, Kovačic swoimi dynamicznymi wypadkami z własnej połowy zrobi robotę :)
2017.08.13, godz. 13:24, rkarezma
Postawić Case przy Messim to gwarantowana czerwona kartka
2017.08.13, godz. 12:51, koozzi
Casemiro to trzeba właśnie od Messiego odsuwać jak najdalej, bo jest zbyt zaborczy w swoich atakach. Niech naciska na Busquetsa, a Messiego pilnować strefowo.
2017.08.13, godz. 12:48, Mantolas

Oby tylko nie zlekceważyli tego Deulofeu. Gość jest piekielnie szybki a po jego stronie będzie jeszcze operował równie szybki Alba. Kovačic będzie musiał wpierać w defensywie Carvajala żeby nie narobili nam tam problemów.

2017.08.13, godz. 12:43, Lordzi
Xaoo
Postawic Casemiro przy Messim..... Widziałeś co Messi robił z Casemiro w ligowym klasyku?
2017.08.13, godz. 11:51, Xaoo
Postawić Casemiro przy Messim i teoretycznie żadna piłka do ataku nie poleci. Wtedy zmusimy Suáreza do cofania się po piłkę i koniec. Tylko tak jak piszesz Casemiro nie może złapać szybko kartki.
2017.08.13, godz. 11:45, GutierrezHM
Moim zdaniem to Isco będzie kluczowym zawodnikiem w tym meczu, ale będzie musiał zagrać trochę inaczej niż w Skopje. Dziś nie zagra Modrić, Isco będzie musiał trochę zajmować pozycję Chorwata i odciążać Kroosa od rozgrywania. Nie sądzę, że Kovačić będzie takim zastępcą Modricia przez cały czas, ale Isco na pewno będzie pojawiał się na swojej ulubionej pozycji mediapunty. Wygrać walkę o środek pola, nie dawać się pressingowi (wiem, łatwo się pisze), a wtedy będzie szansa zagrać dobrą piłkę do Benzemy czy Bale'a. Na pewno będzie to inne spotkanie niż to we wtorek, bo Barcelona na pewno nie pozwoli rozgrywać tak jak United. Trzeba uważać na Messiego, bo Argentyńczyk bardziej weźmie grę na siebie pod nieobecność Neymara. To zadanie dla Casemiro, ważne, aby nie złapał szybko żółtej kartki, jak w ostatnim ligowym Klasyku w kwietniu. To jest dwumecz, ale liczę, że nasi nie będą kalkulować i od początku pokażą kto jest obecnie lepszą drużyną. Hala Madrid!
2017.08.13, godz. 11:35, Xaoo
Zyczę Baleowi dobrego meczu, bo w momencie jak nasz środek zacznie przegrywać walkę o piłkę, to po meczu. W tym momencie jak środek nie zagra, to nikt nie zagra, bo nie mamy ataku.
2017.08.13, godz. 11:31, michael506
Będzie dojazdówka?
2017.08.13, godz. 10:54, Kroos jest bogiem
Mam nadzieje że Ronaldo wejdzie szybko

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze!

REKLAMA

archiwum

gorące tematy

profil

Pamiętaj, że sposób wyświetlania Aktualności i Komentarzy zawsze możesz dostosować do swoich potrzeb!

- Twój profil -

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama