Hiszpania lepsza od Ukrainy, 90 minut Isco i Nacho

<i>La Furia Roja</i> zwycięża na koniec eliminacji

Hiszpania już przed dzisiejszym starciem z Ukrainą zapewniła sobie awans na EURO we Francji, dlatego Vicente del Bosque mógł potraktować dzisiejszy mecz jak sparing. W pierwszej jedenastce w porównaniu do spotkania z Luksemburgiem doszło aż do dziesięciu zmian. Jedynie Cesc Fàbregas zachował miejsce w składzie, a występ w Kijowie miał być dla niego wyjątkowy – po raz setny zagrał z hiszpańskim herbem na piersi. Ostatecznie La Furia Roja wygrała 1:0 po bramce Mario jeszcze w pierwszej połowie.

Początek meczu wyraźnie należał do Ukrainy, która dwukrotnie zmusiła Davida de Geę do interwencji nogami. W 22. minucie Hiszpanie zdecydowali się na atak większą liczbą zawodników i po akcji Nolito z Thiago Alcântarą na listę strzelców wpisał się Mario Gaspar, dla którego dzisiejszy mecz był debiutem w kadrze Del Bosque. Minutę później arbiter wskazał na jedenasty metr, ponieważ w polu karnym faulowany był Fàbregas. Sam poszkodowany zdecydował się na uderzenie z „wapna”, ale doskonale zachował się Andrij Pjatow i obronił strzał. Cesc po raz czwarty w reprezentacyjnej karierze próbował zdobyć bramkę z rzutu karnego (w regulaminowym czasie gry) i po raz czwarty zawiódł.

W drugiej połowie Hiszpanie wciąż długo utrzymywali się przy piłce, a świetna akcja Thiago i Isco zakończyła się bramką San José. Sędzia jej jednak nie uznał, stwierdził bowiem, że chwilę przed oddaniem strzału Nacho popełnił przewinienie. Bardzo dobrze spisywał się David de Gea, który kilka razy interweniował w efektowny sposób. Madridistas znów mogli zadrżeć z powodu urazu jednego z zawodników Królewskich, ale na szczęście grymas bólu na twarzy Nacho szybko zniknął – jeden z Ukraińców nadepnął na nogę obrońcy, ale całe starcie skończy się raczej na siniaku.

90 minut rozegrali obaj przedstawiciele Realu Madryt – Nacho i Isco. Ten pierwszy nie spisywał się wybitnie, Ukraińcy kilka razy mocno zagrozili bramce De Gei, ale tradycyjnie nie zszedł poniżej przyzwoitego poziomu. Drugi był zaś bardzo aktywny, dobrze rozumiał się z partnerami, ale jego popisy nie przyniosły gola czy asysty. Ostatecznie z grupy C poza Hiszpanią wychodzi Słowacja, a Ukraina będzie musiała powalczyć o EURO w barażach.

Ukraina – Hiszpania 0:1 (0:1)
0:1 Mario 22' (asysta: Thiago)

Skład Hiszpanii: De Gea; Mario, Etxeita, Nacho, Azpilicueta; San José; Isco, Thiago, Fàbregas (64' Mata), Nolito (75' Alba); Alcácer (85' Busquets).