REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

aktualności

2012.08.02, godz. 15:47, El Jarek / Marca

Mourinho trenuje, jak powie... Morais

"Powiedz mi, jak grasz, a ja powiem ci, jak trenujesz". To jeden z wielkich wniosków z wykładu o pracy Mourinho. W jego sztabie to Morais zajmuje się raportami na temat rywali. Portugalczyk ma jasno określony tok pracy i proces tworzenia informacji, który na koniec trafia w ręce Mou i zawodników. Morais dzieli swoje przygotowania na pięć części, dzięki którym idealnie oddaje charakterystykę rywala. Dla Mourinho te informacje są kluczowe. Do tego stopnia, że w tygodniu wiele ćwiczeń jest przygotowanych z myślą o przeciwstawieniu się rywalowi. Przyznaje to sam szkoleniowiec. "Kiedy dociera do mnie raport, doskonale wiem, nad czym muszę pracować".

Jeśli rywal broni strefą przy rożnych, drużyna trenuje atak na tę strefę. Jeśli przeciwnik naciska poprzez napastnika i skrzydłowych, to w tygodniu treningi są podporządkowane wychodzeniu z takiego pressingu. Jeśli zaś rywal czeka na swojej połowie i dopiero tam zaczyna atak, to w tygodniu ćwiczeń dotyczących pressingu jest mniej. Oczywiście tworzy to jeden problem: raporty danego przeciwnika nie dotyczą meczu z Realem. Rywale mogą zachować się inaczej, więc Mourinho musi też przewidywać czy wręcz wymyślać strategię dla przeciwnej ekipy. Mimo wszystko dzięki raportom szanse na bycie zaskoczonym są mniejsze. "Chodzi o przewidzenie, co się stanie. Jeśli przed spotkaniem wiemy, który piłkarz ma większy talent, który jest szybszy lub na przykład czy rywal gra blisko siebie, to możemy przygotować się jeszcze lepiej", dodaje Morais.

Co chce wiedzieć Mourinho o rywalu?
1. Pierwszy jest styl
Mourinho na początku musi wiedzieć jak rywal gra i jak ustawia się na boisku. Czy przeciwnicy grają długie piłki, krótkie, prostopadłe, czy do akcji włączają się obrońcy... Dzięki temu Mou dostaje wszystkie możliwości bycia zaskoczonym przez rywala.

2. Zamiary z piłką
Raporty doskonale pokazują również, co preferują piłkarze rywala: czy dogrywać do najlepszego zawodnika, czy oddać futbolówkę i włączyć się do ofensywy, czy podwajają pozycję... Informacje pokazują jaki jest cel zawodnika drużyny przeciwnej z piłką i jakie ruchy wykonuje na boisku.

3. "Jeden na jednego" rywala
Mourinho chce wiedzieć absolutnie wszystko. Znajduje się w tym też wiedza na temat najlepszych zawodników, graczy z talentem, ludzi, którzy mogą sprawić problemy czy improwizować w ataku. Trenerzy dostają informację na temat ilości zawodników z talentem, ilości szybkich graczy, wykonawców stałych fragmentów...

4. Mobilność w grze
Crackowie rywala poddawani są dokładnym analizom, w których szczególny nacisk kładzie się na ich ruch - gdzie biegają, jak szybko, czy szukają przestrzeni, czy czekają na piłkę... Jeśli chodzi o mobilność, bada się także zachowanie obrońców czy pomocników pod względem wychodzenia do przodu i tworzenia przewagi.

5. Balans na boisku
Morais analizuje czy drużyna rywala jest wyważona - czy przeciwnicy tracą pozycje, gdy atakują, lub też przeciwnie - czy zachowują organizację przy przechodzeniu do ofensywy. Portugalczyk analizuje także liczbę atakujących i broniących przy stałych fragmentach.

6. Pressing
Mourinho zawsze musi wiedzieć jak bronią się rywale - w jaki sposób naciskają, co robią napastnicy po stracie, czy wszystkie linie atakują razem, gdzie zaczyna się pressing i jak organizują się w defensywie.

REKLAMA

Zobacz inne aktualności powiązane z gorącym tematem Przygotowania do sezonu 2012/13

Komentarze

2012.08.03, godz. 11:43, LosBlancos_96
Z takim raportem to nie dziwię się, że mamy tak mało porażek w sezonie. Mam nadzieję, że w tym będzie jeszcze mniej.
Hala Madrid!
2012.08.03, godz. 02:31, EaglE
mysliciel.jpg :D
2012.08.02, godz. 22:35, riQ911
www. Meczelive.com.pl Mecz o 4:00 La Galaxy-Real Madrid!! Zapraszamy!!
2012.08.02, godz. 21:59, jadb12
DO El Jarek "Trenerzy dostają informację na temat ilości zawodników z talentem, ilości szybkich graczy, wykonawców stałych fragmentów..."
Nie "ilości", a "liczby". Zawodnicy i gracze to rzeczowniki policzalne, więc nie powinno się używać przy nich słowa "ilość".
2012.08.02, godz. 19:19, paulabdg92
My sprawdzamy Rywali, Rywale sprawdzaja nas... A kto wychodzi z tego zwycięsko? (przeważnie)... ; D
HM! <3
2012.08.02, godz. 16:28, Alejandra
tomasso41

nie ;)
2012.08.02, godz. 16:26, domin11rm
Uwielbiam takie newsy o taktykach, oby więcej takich :)
2012.08.02, godz. 16:24, past7th
Oczywiste oczywistości. Myślałem, że będzie to jakiś smaczny news, niestety taki nie jest.
2012.08.02, godz. 16:14, KierU
"Bardzo" ogólne informacje. Bez "precyzyjnego" rozpisania na kilka punktów, większość można wyciągnąć z logicznej analizy danej sytuacji meczowej.
Poprzez reakcję na raporty i własną inwencję(umiejętność i trafność przewidywania) sztab Realu Madryt jest bardzo dobry.
2012.08.02, godz. 16:14, tomasso41
noo godne podziwu :)
haha Alejandra grasz na kurniku??:>
2012.08.02, godz. 15:57, Alejandra
No nie powiem, godne podziwu:)
A Mou wręcz idealnie dobrał sobie sztab szkoleniowy.

Mam nadzieję, że nikt nie zawiedzie w nadchodzącym sezonie;)

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze!

REKLAMA

archiwum

gorące tematy

profil

Pamiętaj, że sposób wyświetlania Aktualności i Komentarzy zawsze możesz dostosować do swoich potrzeb!

- Twój profil -

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama