REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

wybitni piłkarze

Ferenc Puskás (1958 - 1966)

Ferenc Puskás to jedna z najbarwniejszych postaci w panteonie gwiazd Królewskich. Jako jeden z niewielu piłkarzy z "bloku wschodniego" zrobił wielką karierę na zachodzie.

Urodził się 2 kwietnia 1927 roku w Budapeszcie. Karierę rozpoczął jeszcze w czasie wojny - debiutował w Kispescie Budapeszt w 1943 roku. Tuż po wojnie - 20 sierpnia 1945 roku debiutuje w reprezentacji w meczu z Austrią - strzelił wtedy gola, a Węgry wygrały 5:2. Puskás w Kispescie - klubie wojskowym, miał stopień majora - zdobył wiele laurów, między innymi mistrzostwa Węgier 1950 wiosna, 1950 jesień, 1952, 1954 i 1955. O tytuł króla strzelców musiał walczyć z klubowym kolegą - Kocsisem, późniejszym zawodnikiem FC Barcelona. Zdobywał go w roku 1948 - 50 bramek, 1950 - 31, 1950 - 25 oraz 1953 - 27. Rozgrywki o Puchar Mistrzów dopiero się rodziły dlatego niewiadomo jak Kispest prezentowałby się w Europie. W tym czasie reprezentacja Węgier była wielką potęgą w piłce nożnej. Z "Pancho" jako kapitanem przez pięć lat nie doznali żadnej porażki! Miedzy innymi upokorzyli na Wembley dumnych Anglików wciąż uważających siebie za najlepszych na świecie 6:3. Rewanż na Węgrzech to już kompletny blamaż Wyspiarzy zakończony wynikiem 7:1. W 1952 roku Puskás z kolegami zdobywa złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach po zwycięstwie w finale z Jugosławią. Ukoronowaniem fenomenalnej gry Madziarów mają być Mistrzostwa Świata 1954. Pierwszy mecz na mistrzostwach to dwie bramki Ferenca i pogrom Korei Południowej 9:0! Następnym przeciwnikiem rywal trudniejszy Niemcy Zachodnie. Ale to żadna przeszkoda dla Węgrów, którzy wygrywają 8:3! Niestety w czasie tego meczu zostaje on kontuzjowany. Nie gra w następnym meczu z Brazylią (4:2). Postanawia jednak zagrać mimo kontuzji w finale z Niemcami, z którym wygrali wcześniej 8:3. Już po 8 minutach jest 2:0 i wydaje się, iż nie będzie żadnej niespodzianki, a tytuł zasłużenie wywalczą Węgrzy. Niespodziewanie Niemcy strzelają 3 bramki, jeszcze Puskás strzela niesłusznie nie uznaną bramkę i mecz kończy się nieoczekiwanym zwycięstwem RFN. Dla Węgrów tragedia, a główny winowajca to według nich Puskás. Karierę reprezentacyjną Węgier zakończył z 84 występami na koncie i 83 golami! W 1956 roku Kispest-Honved przebywa na tournee w Brazylii, tam "Pancho" zostaje oskarżony o kradzież pieniędzy - tymczasem na Węgrzech trwa powstanie - i postanawia nie wracać do ojczyzny.

Przez rok przebywał w Austrii, grywał tylko od czasu do czasu. Wtedy pomocną rękę wyciągnął Węgier - Oestreicher, kierownik drużyny w Realu Madryt. Wydawało się, że nic z tego nie będzie. W Realu grała już jedna wielka gwiazda, wielki autorytet i przywódca - Alfredo Di Stefano. Jednak lody zostały przełamane i w wieku 31 lat Puskás ląduje w Madrycie. Ferenc nie grał już pierwszych skrzypiec w zespole, ale ciągle zdobywał ogromną liczbę goli. Jak wiadomo Real stał się wtedy największą potęgą piłkarską w Europie, a także i na świecie. Pancho zapisuje na swoje konto Puchar Mistrzów 1959, choć nie dane mu było zagrać w finale. Po raz pierwszy odbywają się mecze o Puchar Interkontynentalny, który zdobywa Real z Puskásem. A w roku 1960 finał Pucharu Mistrzów z Eintrachtem Frankfurt to już popis naszego bohatera. Zdobywa cztery gole, do tego trzy dokłada Di Stefano i Real kolejny raz triumfuje w Pucharze Mistrzów Europy. Jeszcze w 1966 roku Real zdobywa puchar Mistrzów, a w jego składzie ciągle znajduje się Węgier. Występu w europejskich pucharach zamyka liczbą 39 strzelając 35 goli. Oczywiście posiada na koncie również tytuły mistrza Hiszpanii 1961, 1962, 1963, 1964, 1965. Nie byłby sobą, gdyby nie został królem strzelców La Liga, a dzieje się tak w roku 1960 - 26 goli, 1961 - 27, 1963 - 26, 1964 - 20. Nie mogąc grać w kadrze Węgier przyjmuje obywatelstwo hiszpańskie i w kadrze Hiszpanii jedzie na Mistrzostwa Świata 1962. Barwy Hiszpanii przywdziewa 4 razy, w tym dwa razy trafia do siatki rywali. Karierę zawodniczą zakończył w swoim drugim i ostatnim klubie - Realu Madryt w czerwcu 1966 roku.

Zaczął pałać się trenerką jednak raczej bez większych sukcesów. Trenował między innymi: Hercules Alicante, Real Murcia, Panathinaikos Ateny (przegrana w finale Pucharu Mistrzów 1971 2:0 z Ajaxem), AEK Ateny, Colo Colo Santiago, San Francisco Gales (USA), Vancouver Royals (Kanada), Port Said (Egipt) oraz reprezentacje Arabii Saudyjskiej.

17 listopada 2006 roku przegrał walkę z chorobą i zmarł w szpitalu w Budapeszcie.

Autor: Czarny

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama