REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

wybitni piłkarze

Pirri (1964 - 1980)

José Martínez Sánchez znany kibicom jako Pirri na świat przyszedł 11 marca 1945 roku w hiszpańskim mieście Ceuta. Pierwsze kroki w futbolu hiszpański libero lub defensywny pomocnik stawiał w małym klubie o nazwie Imperio de Riffien, który opuścił na rzecz równie niewielkiego Sociedad Deportivo Ceuta. Także w tym zespole Pirri nie pograł długo, gdyż niebawem zmienił klub na Atlético de Ceuta, w którym spędził trzy lata (1960-1963). W 1963 roku został zauważony przez przedstawicieli drugoligowego Granada CF. W klubie tym spędził zaledwie jeden sezon, gdyż działacze Królewskich, widząc zaangażowanie i profesjonalizm Pirriego, zapragnęli mieć 19-latka w swojej drużynie.

Był wówczas rok 1964 i Real Madryt przechodził fazę przebudowy. Na miejsce fenomenalnych Di Stéfano i Puskása do klubu przybyli piłkarze tacy jak Amancio, Grosso, Zoco, Sanchís senior czy właśni Pirri. Piłkarz ten zadebiutował w barwach Los Blancos 8 listopada 1964 roku w meczu z FC Barcelona. W 1969 roku ożenił się z aktorką Sonią Bruno.

Przebudowana drużyna szybko zaczęła zwyciężać i team zyskał miano el Madrid ye-ye od "Yeah, yeah, yeah" w piosence The Beatles. Nowi piłkarze z Pirrim na czele po sześciu latach przerwy przywrócili Realowi Madryt tytuł Mistrza Europy (1966).

W 1980 roku, mając 35 lat, Pirri odszedł z Realu, by wyjechać do Meksyku i tam przez dwa sezony grać dla CF Puebla. Tam też podjął naukę na studiach medycznych i został lekarzem. Do Hiszpanii wrócił w 1996 roku i przez cztery lata pełnił funkcję lekarza klubowego Realu Madryt, a następnie dyrektora sportowego. Z posady zrezygnował wraz z przybyciem do zespołu Florentino Péreza.

Oprócz klubowej kariery Pirri był także reprezentantem Hiszpanii. Zadebiutował 13 lipca 1966 roku na boisku w Birmingham w meczu z Argentyną, wygranym przez jego drużynę 2:1. Przygodę reprezentanta zakończył 11 czerwca 1978 roku po meczu ze Szwecją (1:0 dla Hiszpanii). W kadrze narodowej rozegrał czterdzieści jeden spotkań i strzelił szesnaście goli. Brał udział w Mistrzostwach Świata w 1966 i 1978 roku.

Jako zawodnik Realu Madryt grał przez 16 lat. Wystąpił w 561 ligowych spotkaniach, strzelając 170 goli (w tym 3 przeciwko Barcelonie). Z Królewskimi zdobył Puchar Europy, 4 Puchary Króla, 10 Mistrzostw Kraju oraz Puchar Zdobywców Pucharu.

Pirri znany jest polskim kibicom głównie z rewanżowego meczu w ramach 1/32 Pucharu Europy przeciwko Stali Mielec. Mecz odbył się w Madrycie, 29 września 1976, a grający pełne dziewięćdziesiąt minut José Martínez Sánchez strzelił wówczas jedynego gola w meczu, pozbawiając tym samym kibiców Stali wszelkich nadziei na awans.

Autor: Sheila

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama