REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

wybitni piłkarze

Manuel Sanchís (1983 - 2001)

Manuel Sanchís Hontiyuelo to syn innego piłkarza Realu Madryt, Manuela Sanchísa Martíneza, który grał dla Królewskich w latach 60., ale nie należał do gwiazd z najwyższego szczebla.

Manuel Sanchís Hontiyuelo na świat przyszedł w Madrycie, 23 maja 1965 roku. Całe życie piłkarskie poświęcił tylko jednemu klubowi – Realowi Madryt, w którym zadebiutował 4 czerwca 1983 roku w meczu z Murcią. Królewscy wygrali to spotkanie 1:0, a jedynym strzelcem tego dnia został – jak był nazywany przez wszystkich junior Sanchís – Manolo.

Gdyby chciał, Manuel mógłby powiedzieć o klubie więcej i analizować ustawienia z różnych okresów gry lepiej niż niejeden trener. Cóż się dziwić – Sanchís grał w Madrycie nieprzerwanie od 1983 do 2001 roku, a zatem pełnych 18 lat!

Manolo, który ma na koncie 861 (w tym 524 ligowe) występów jest dziś piłkarzem, który najczęściej ubierał białą koszulkę z herbem Realu Madryt. Oprócz tego Sanchís brał udział we wszystkich możliwych Pucharach, a kończąc definitywnie karierę w 2001 roku, w dorobku miał siedem Mistrzostw Hiszpanii, dwa Puchary Króla, siedem Superpucharów Hiszpanii, Puchar Ligi, Puchar Interkontynentalny, dwa triumfy w Lidze Mistrzów, dwa Puchary UEFA oraz wiele więcej mniej ważnych trofeów zdobywanych w przerwie międzysezonowej. Oprócz tego jest autorem 350. gola w ramach Ligi Mistrzów, a jak wiemy, Real Madryt w tej kategorii jest rekordzistą, bo ma na koncie ponad 600 trafień.

Manolo Sanchís był jednym z filarów grupy piłkarzy nazywanych „Piątką Sępa�? do których należeli tacy piłkarze jak: Emilio Butragueño, Martín Vázquez, Míchel i Miguel Pardeza.

Manolo był także reprezentantem swojego kraju. W barwach Hiszpanii zadebiutował 12 grudnia 1986 roku w wygranym 1:0 meczu z Rumunią. Wystąpił 16 razy w kadrze U-21 i 48 razy w seniorskiej reprezentacji. Pomagał swojemu krajowi podczas Mistrzostw Europy w RFN w 1988 roku i na Mistrzostwach Świata w 1990 we Włoszech. Ostatni raz w barwach Hiszpanii wystąpił w meczu z USA 11 marca 1992 roku, dziewięć lat przez definitywnym zakończeniem kariery.

W 2001 roku, tuż po zdobyciu Mistrzostwa Kraju, Manuel Sanchís odszedł na piłkarską emeryturę, mając 36 lat. Po wielkim piłkarzu opaskę kapitańską przejął Raúl González, a numer 5, z którym zawsze grał słynny „Manolo" odziedziczył Zinedine Zidane.

Autor: Sheila

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama