REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

wybitni piłkarze

Jorge Valdano (1984 - 1987)

Obecny dyrektor sportowy Realu Madryt, Jorge Valdano - a dokładniej Jorge Alberto Francisco Valdano Castellano - to także jedna z byłych gwiazd Królewskich.

Na świat przyszedł 4 października 1955 roku w Las Parejas, prowincji Santa Fe. Pierwsze piłkarskie kroki zaczynał robić w miejscowym klubiku. Następnie przeniósł się do Newell's Old Boys, gdzie zadebiutował 5 lipca 1973 roku w przegranym meczu z Ferro. Jeszcze w tym samym roku może świętować mistrzostwo Argentyny. Właśnie w okresie gry w ojczystej Argentynie nadany mu został przydomek "El Filósofo". 1975 rok to młodzieżowe Mistrzostwo Świata Argentyny zdobyte we Francji w Tulonie. W tym samym roku Valdano postanawia przenieść się do Hiszpanii. Następne cztery lata gra w drugoligowym wtedy Alaves trenowanym przez byłego gracza Królewskich Jose Zarrage. Tam zostaje nasz "Filozof" - napastnik o dobrych warunkach fizycznych 188 cm i 83 kg - dostrzeżony przez włodarzy Realu... Zaragoza. Tam przez okres pięciu lat - od 1979 do 1984 roku - zaliczył 143 występy na pierwszoligowych boiskach i 46 razy trafiając do siatki przeciwnika. W międzyczasie zalicza występ na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii.

A nowym klubem Jorge jest oczywiście Real Madryt. Między innymi dzięki Argentyńczykowi, a także wschodzącym młodym madryckim gwiazdom Królewski klub zaczyna odnosić seryjne sukcesy. W pierwszym sezonie Real zdobywa Puchar Ligi oraz Puchar UEFA, a rok później kolejny, a także Mistrzostwo Hiszpanii, w czym duży udział ze swoimi 16 golami ma Valdano. Ale to nie koniec sukcesów w 1986 roku - gwiazda Merengues jedzie z dużymi nadziejami na Mistrzostwa Świata do Meksyku. Tam strzela 4 bramki, czego jedną w wielkim finale, po którym Argentyna pokonuje Niemcy 3:2! W glorii chwały wraca do Madrytu, gdzie znów gra fenomenalnie, ale wtedy zaczynają się pojawiać problemy ze zdrowiem. Valdano zaliczył prawie pełny sezon, po którym Real zdobył kolejne mistrzostwo, ale lekarze po badaniach orzekli, iż Valdano zaatakowała wirusowa żółtaczka typu B... Uszkodzona wątroba ogranicza wydolność fizyczną i w wieku 32 lat postanawia on zawiesić buty na kołku i poddał się leczeniu. Przez 3 lata gry w Madrycie zaliczył 142 występy i strzelił 51 goli. W barwach Argentyny wystąpił 49 razy do siatki rywali trafiając 11 razy.

Po zakończeniu kariery zawodniczej nie rozstaje się jednak z piłką - pierwsze kilka miesięcy komentuje mecze, a potem wraca do Madrytu trenować młodzież. W międzyczasie przyjmuje obywatelstwo hiszpańskie. W 1992 roku dostaje szanse w niewielkim klubie z Teneryfy. I jako trener spisuje się świetnie, w pierwszym sezonie uchronił Tenerife przed spadkiem do Segunda Division, a już rok później awansuje do Pucharu UEFA! I właśnie trenując Tenerife, z między innymi Redondo w składzie - zostaje przez kibiców Blancos okrzyknięty... zdrajcą. A to za sprawą tego, że w 1993 i 1994 pozbawił mistrzostwa Real. Mimo tego już w 1994 roku zostaje szkoleniowcem ekipy z Estadio Santiago Bernabeu. Zabiera ze sobą Redondo i sprowadza także Canizaresa, Amavisce i Laudrupa. Zaszczyt bycia trenerem Realu Madryt piastuje 15 miesięcy, jednak przez ten krótki okres wyraźnie zapisał się w historii Królewskich, głównie z trzech powodów. Pierwszy to Mistrzostwo Hiszpanii 1995, drugi to pamiętne zwycięstwo w Madrycie w styczniu 1995 roku z FC Barceloną 5:0 po bramkach Amavisci, Luisa Enrique i trzech Zamorano! A po trzecie nie bał się odstawić podstarzałą już gwiazdę, ale ciągle będącego popularnym i strzelającego bramki Emilio Butrageno na rzecz siedemnastoletniego wówczas Raula. Trenerski stołek w Madrycie jest jednak bardzo gorący i 21 stycznia 1996 roku po porażce z Rayo Vallecano zostaje zwolniony. Bilans Valdano jako coacha stołecznego klubu to 60 meczy, z czego 32 zwycięstwa, 15 remisów i 13 porażek. Real pod jego przywództwem strzelił 114 goli tracąc 60. Następne dwa lata spędził trenując Valencię, ale bez sukcesów. Potem ponownie zaczął komentować mecze, a także zajął się biznesem.

Po wybraniu w 2000 roku Florentino Pereza na prezydenta Realu "El Filósofo" zostaje mianowany dyrektorem sportowym tego klubu. Wymieniany jest jako następca Vicente del Bosque.

Autor: Czarny

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama