REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

aktualności

Aktualności (82) powiązane z gorącym tematem Przebudowa Santiago Bernabéu

2017.07.11, godz. 21:33, El Jarek / abc.es

Przebudowa Bernabéu doprowadzi do wyburzenia dwóch wież

Fot. Getty Images

W maju komisja ds. zrównoważonego rozwoju miasta Madrytu zatwierdziła zmiany w nadzwyczajnym planie, który obejmował przebudowę Santiago Bernabéu. W czerwcowych wywiadach po reelekcji na stanowisko prezesa Florentino Pérez informował, że teraz klub stara się o odpowiednie licencje i chociaż prace nie zaczną się tego lata, to klub ma nadzieję na ich rozpoczęcie w ostatnim kwartale tego roku. Dzisiaj madryckie ABC podaje, że jednym z głównych elementów przebudowy będzie wyburzenie dwóch charakterystycznych wież na rogach obiektu, który zostaną postawione od nowa.

Konkretnie chodzi o wieże B i C, które znajdują się na boku obiektu od ulicy Paseo de la Castellana. Zostaną one zburzone, a następnie odbudowane, ale w bardziej centralnych punktach względem swoich poprzedniczek. Taki plan przekazano mieszkańcom okolicznych budynków na specjalnym spotkaniu dotyczącym prac w ich dzielnicy. Warto jednak dodać, że wobec nałożenia na cały obiekt nowej fasady, w ostatecznym kształcie trudno będzie dostrzec tę zmianę. Eksperci twierdzą, że ten ruch pozwoli jednak klubowi na lepsze zarządzanie bezpieczeństwem stadionu oraz mocno ułatwi szybkie ewakuacje.

ABC dodaje, że specjaliście od zagospodarowania i zabudowy miejskiej twierdzą, że poważne prace i utrudnienia rozpoczną się kolejnego lata. Potwierdzili oni, że Królewscy starają się teraz o odpowiednie pozwolenia i licencje, w tym to na wyburzenie dwóch wież, które ma być jednym z głównych dokumentów w całym procesie.

Dziennik przypomina także, że wyburzona zostanie galeria La Esquina del Bernabéu, a w jej miejscu na przestrzeni 5500 metrów kwadratowych powstanie park i plac, który będzie należeć do Realu Madryt, ale zostanie oddany do użytku publicznego. Eksperci od zagospodarowania dodali, że tą strefą będzie mógł cieszyć się każdy mieszkaniem poza dniami meczowymi, kiedy klub będzie realizował tam swoje działania. Mówi się, że Królewscy będą tam wtedy tworzyć strefę kibica. Nie do końca wiadomo, czy będzie można tam też oglądać spotkania.

Do tego jednak daleko droga. Władze miasta szacują, że jeśli po zatwierdzeniu dokumentacji poważne prace rozpoczną się latem 2018 roku, to nowy obiekt w całości będzie oddany najwcześniej w połowie 2020 roku.

Przypominamy, że w styczniu o szczegółach nowego projektu, którego klub jeszcze oficjalnie nie przedstawił, wypowiedział się Tristán López-Chicheri, dyrektor generalny studia L35, które wygrało przetarg na projekt nowego Santiago Bernabéu razem z biurami GMP Architekten i Ribas.

Komentarze [9]

REKLAMA

2017.06.01, godz. 02:31, El Jarek / marca.com

Rada miasta zatwierdziła przebudowę Bernabéu

Fot. realmadrid.com

Rada miasta Madrytu zatwierdziła w środę na posiedzeniu plenarnym w sposób ostateczny specjalny plan dotyczący przebudowy Santiago Bernabéu. Przypomnijmy, że pierwsze porozumienie zostało cofnięte w lutym poprzedniego roku z powodu skarg i pozwów sądowych, przez co klub musiał wypracować z władzami nowy plan. Porozumienie osiągnięto w maju poprzedniego roku i w końcu przepchano przez zarząd miasta, komisję do spraw zagospodarowania przestrzennego oraz radę miasta.

Wszyscy obecnie czekają na oficjalną prezentację nowego projektu, w którym zawarte zostaną zmiany obejmujące 90 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni publicznej wokół Bernabéu. Chodzi między innymi o wyburzenie obecnej galerii przy stadionie i stworzenie z niej publicznego placu z parkiem. Przypomnijmy, że przebudowa ma kosztować około 400 milionów euro i wstępnie potrwa od 2,5 do 3 lat. Miasto zezwoliło na podwyższenie wysokości obiektu o 12 metrów. O nowym planie zawierającym między innymi hotel opowiadał w styczniu dyrektor studia L35.

Teraz pozostaje oczekiwanie na przedstawienie nowego projektu przez klub oraz rozpoczęcie oficjalnych prac. Warto dodać, że pewne grupy ekologów, działaczy miejskich, a nawet madridistas zapowiedziały, że spróbują odwołać decyzję miasta w sądach.

Komentarze [3]

REKLAMA

2017.05.24, godz. 12:46, El Jarek / as.com

Kolejny polityczny krok ku przebudowie Bernabéu

Fot. realmadrid.com

Plan przebudowy Santiago Bernabéu został dzisiaj zatwierdzony przez komisję ds. zrównoważonego rozwoju urbanistycznego. Za tą decyzją głosowały trzy partie, a jedna się wstrzymała, co dało zgodę na wykonanie nowego porozumienia zawartego między władzami miasta a Realem Madryt w maju 2016 roku. Ostatnim formalnym krokiem w tej sprawie ma być zatwierdzenie przebudowy na sesji plenarnej rady miasta w następnym tygodniu.

Przypomnijmy, że ciągle nie przedstawiono oficjalnie nowego projektu samego obiektu, ale podaje się, że stadion będzie wyższy nawet o 12-13 metrów. Nowe Bernabéu dostanie nowoczesne strefy komercyjne z różnym przeznaczeniem, rozbudowane strefy restauracyjne, luksusowy hotel oraz poszerzone muzeum. Jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, zniknie centrum handlowe La Esquina, gdzie powstanie park i tereny zielone, a od ulicy Paseo de la Castellana w niewykorzystanej na budowę części pojawi się publiczny plac. Więcej o nowym projekcie samego stadionu opowiadał w styczniu dyrektor studia L35.

Rozpoczęcie prac planowane jest po uzyskaniu wszystkich zgód. Inwestycja ma rozłożyć się na około 3 lata, a przebudowa odbywać się będzie głównie latem poza sezonami. Koszt inwestycji ma wahać się od 300 do 400 milionów euro, a pokryje go fundusz IPIC.

Komentarze [35]

REKLAMA

2017.02.16, godz. 19:50, El Jarek / as.com, marca.com

Miasto zatwierdziło plan zmian dotyczący Bernabéu

Fot. realmadrid.com

Władze Madrytu uchwaliły w czwartek specjalny plan dotyczący zagospodarowania przestrzennego miasta, który dotyczy przebudowy Santiago Bernabéu. Realowi Madryt wstępnie pozwolono na rozbudowę swojego obiektu i dobudowanie nowych stref komercyjnych.

José Manuel Calvo, odpowiadający za zrównoważony rozwój przestrzenny Madrytu, wyróżnił, że to korzystne zmiany dla miasta, bo Królewscy wzięli na siebie przebudowę także 37 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni publicznej wokół stadionu, na co mają przeznaczyć 13 milionów euro.

Ciągle nie przedstawiono oficjalnie nowego projektu, ale MARCA podaje, że stadion będzie wyższy nawet o 12-13 metrów. Nowe Bernabéu dostanie nowoczesne strefy komercyjne z różnym przeznaczeniem, rozbudowane strefy restauracyjne, luksusowy hotel oraz poszerzone muzeum. Zniknie za to centrum handlowe La Esquina, gdzie powstanie park i tereny zielone.

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się miesięczny okres, w którym zainteresowane podmioty mogą złożyć skargę na tę decyzję. Jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, ostateczne zatwierdzenie przebudowy klub otrzyma w kwietniu. Na maj planowane jest rozpoczęcie prac na obiekcie, które mają potrwać około 3 lat. Główne roboty budowlane zaplanowano na razie na 2018 i 2019 rok. Koszt tej inwestycji ma wahać się od 300 do 400 milionów euro.

Komentarze [25]

REKLAMA

2017.02.09, godz. 23:24, El Jarek / elmundo.es

Przebudowa Bernabéu pozwala uciec od pucharowej obsesji

Fot. realmadrid.com

Florentino Pérez i działacze Realu Madryt nie potrzebowali kryształowej kuli, by przewidzieć, że jeden z finalistów Pucharu Króla będzie naciskać na rozegranie finału na Santiago Bernabéu. Pod tym względem Barcelona jest dosyć przewidywalna. Jej starania nie są nowe, tak samo jak odmowy ze strony Królewskich, którzy nie chcą przyjmować u siebie takich spotkań. Oficjalna wersja mówi, że nie wnoszą o to socios, więc klub nic nie robi w tych sprawach.

Prezes Josep Maria Bartomeu przez te lata ani razu nie dzwonił do Florentino w tej sprawie. Obie strony uznają całą sytuację za tanią prowokację wobec kibiców. Nikt nie oszukuje się, że gdyby to Real wymyślił sobie finał na Camp Nou, też usłyszałby odmowę. Królewskich nie motywuje nawet aspekt finansowy, bo organizator otrzymuje za swoje trudy trochę mniej niż 0,5 miliona euro. Bernabéu potrafi zarobić większe pieniądze w dobrym dniu z konferencjami dla różnych firm.

W tym roku Real przedstawił jednak potężny argument w postaci rozpoczęcia przebudowy obiektu. Jeśli zostaną spełnione warunki techniczne i odebrane wszystkie licencje, to już następnego dnia po ostatnim meczu ligowym na obiekcie mają pojawić się robotnicy. Rozpoczną oni projekt, który naznaczy kolejne lata dla całego klubu. Po dopracowaniu Valdebebas, które ma oczywiście rozwijać się dalej, przychodzi czas na nowe Bernabéu, które ma stać się jednym z głównych motorów napędowych całego budżetu.

Królewscy jeszcze nie przedstawili nowego projektu, ale mówi się o luksusowym hotelu, powiększonym tourze czy muzeum ocierającym się o park tematyczny. Po poradzeniu sobie z przeciwnościami formalnymi ze strony miasta działacze kończą teraz prace nad zaprezentowaniem pierwszej części przebudowy. Roboty mają rozpocząć się po meczu z Sevillą i nikt nie zamierza tracić kilkunastu dni na finał Pucharu Króla, tym bardziej, że zespół wróci do gry już w sierpniu.

Całość inwestycji (od 300 do 400 milionów euro) ma sfinansować fundusz IPIC, który należy do rządu Abu Zabi. Co ciekawe, jego przedstawiciele mają pojawić się na środowym meczu z Napoli. Ostatnio IPIC połączył swoje siły z funduszem Mubadala Development, a wspólne środki na inwestycje wynoszą podobno nawet 125 miliardów dolarów. Jeśli chodzi o nową nazwę obiektu, na razie najgłośniej mówi się o zmianie na „Cepsa Bernabéu”. Cepsa to hiszpańska firma zajmująca się sprzedażą ropy i gazu ziemnego, której 100% właścicielem jest właśnie IPIC.

Komentarze [22]

REKLAMA

- Wszystkie aktualności -

archiwum

gorące tematy

profil

Pamiętaj, że sposób wyświetlania Aktualności i Komentarzy zawsze możesz dostosować do swoich potrzeb!

- Twój profil -

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama