Chorwacja wygrywa z Walią, udział Modricia przy dwóch golach

Piłkarze Królewskich zagrali przeciwko sobie

Chorwacja pokonała Walię 2:1 w meczu eliminacji do EURO 2020. Pełne spotkanie rozegrali Luka Modrić i Gareth Bale. Ten pierwszy miał bezpośredni udział w obu trafieniach swojego zespołu.

Pierwszą połowę lepiej zaczęła Walia, która w 10. minucie dzięki świetnemu wrzutowi z autu Bale'a za plecy Lovrena stworzyła sobie doskonałą sytuację – wolej Wilsona z 17-18 metrów trafił jednak prosto w bramkarza. Chorwacja powoli przejmowała inicjatywę i wypracowała bramkę na podstawie bardzo ładnej akcji zakończonej trafieniem samobójczym: Kramarić zgrał długą futbolówkę Modriciowi, ten rozrzucił ją z pierwszej piłki na lewą stronę do Perišicia, a ten wpadł w pole karne i nastrzelił wracającego Lawrence'a, szukając Kramaricia. Brytyjczycy po trafieniu nie potrafili przejąć inicjatywy i raczej szukali długich zagrań na Bale'a, który jednak nie umiał ich wykorzystać. Groźniejszą sytuację stworzyli dopiero w 42. minucie, ale nikt nie dobiegł do piłki wypuszczonej przez Livakovicia po uderzeniu Vaulksa z półdystansu.

Gospodarze mocno weszli w drugą połowę i najpierw z powodu spalonego nie uznano im gola Kovačicia, a po minucie po odbiorze na połowie rywala i zamieszaniu w polu karnym, gdzie o futbolówkę powalczył Modrić, bezpańską piłkę do siatki skierował Perišić. Chorwaci kontrolowali przebieg spotkania i dopuścili rywala tylko do groźniejszego rzutu wolnego oraz strzału z dystansu – obu w wykonaniu Bale'a. Niespodziewanie w końcówce Brooks zwodem wypracował sobie pozycję przed polem karnym i uderzył na bramkę gospodarzy, a Livakovicia zmyliło odbicie się piłki od Vidy. W końcówce Walijczycy próbowali zbliżyć się do bramki rywali różnymi sposobami, ale to Kramarić miał dwie dobre sytuacje po ogrywaniu rywali w pojedynkach indywidualnych – najpierw jednak nie trafił w bramkę, a drugą sytuację obronił Hennnessey.

Jeśli chodzi o Królewskich, Modrić grał najbliżej swojej bramki ze środka pola Chorwatów i był typowym rozgrywającym swojego zespołu. Najwyżej ustawiony w tej części boiska był Kovačić, który próbował w swoim stylu przenosić grę do strefy atakującej. Bale był z kolei raczej niewidoczny, bo nie wygrywał pojedynków przy długich piłkach, jakie dogrywali do niego partnerzy. Atakującego z tego spotkania można zapamiętać z dobrze wyrzuconego autu, który doprowadził do groźnej sytuacji jego ekipy, oraz mocnych uderzeń z wolnego i z dystansu. W doliczonym czasie gry Gareth w końcu doszedł do długiego zagrania, ale z kolei jego dobrego podania nie opanował nadbiegający Wilson.

Chorwatów we wtorek czeka mecz towarzyski z Tunezją, a po nim Modrić i Kovačić zaczną wakacje. Walia z kolei tego samego dnia zagra mecz eliminacyjny na Węgrzech, gdzie w tych eliminacjach przegrała Hrvatska. W tym momencie w grupie E ekipa Modricia prowadzi z 6 punktami i ma 3 oczka przewagi na pozostałymi ekipami, ale jako jedyna rozegrała już 3 spotkania.

Chorwacja 2:1 Walia
1:0 Lawrence 17' (trafienie samobójcze)
2:0 Perišić 48' (asysta: Modrić)
2:1 Brooks 77'

GOLE

Chorwacja: Livaković; Jedvaj, Lovren, Vida, Barišić; Brozović, Modrić, Kovačić (76', Badelj), Brekalo (66', Pašalić), Perišić (90', Škorić); Kramarić
Walia: Hennnessey; Roberts, Mepham, Lawrence, Davies; Allen, Smith (65', Brooks), Wilson, James (80', Matondo); Vaulks (66', Ampadu) i Bale.