Pewne zwycięstwo Ajaxu na wyjeździe

Kolejna <i>manita</i> amsterdamczyków

W meczu 23. kolejki Eredivisie Ajax pokonał na wyjeździe Den Haag 5:1. Bardzo dobre zawody rozegrali Hakim Ziyech (dwa gole), Donny van de Beek (gol i asysta) czy Frenkie de Jong (asysta). Amsterdamczycy źle rozpoczęli mecz, jednak w końcówce pierwszej połowy i po przerwie potrafili zadać rywalowi decydujące ciosy.

W pierwszej połowie dominacja Ajaxu była oczywista. Lepiej grał w piłkę, częściej atakował i… w 37. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie. Goście szybko potrafili jednak na to odpowiedzieć. Już w kolejnej akcji Blind ładnym podaniem obsłużył Van de Beeka, który bez problemu wyrównał stan meczu, a w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie amsterdamczycy wysunęli się na prowadzenie dzięki trafieniu Tadicia z rzutu karnego.

Ajax mógł w drugiej połowie nieco zwolnić, jednak w odpowiednim momencie potrafił przyspieszyć i dobić przeciwnika. Po podaniu De Jonga ładnym uderzeniem popisał się Ziyech, a wynik 3:1 mógł uspokoić zawodników gości. W ciągu dziesięciu minut amsterdamczycy jeszcze dwukrotnie potrafili skrzywdzić Den Haag. Najpierw po bardzo ładnej akcji całej drużyny na listę strzelców wpisał się Dolberg, a Ziyech skompletował dublet po fatalnej stracie gospodarzy we własnym polu karnym.

Erik ten Hag postawił dziś na mocną jedenastkę, a względem potyczki z Realem Madryt dokonał tylko jednej zmiany – za Schøne od pierwszej minuty grał Dolberg, a bliżej środka pola operował za to Ziyech. Na tym nie ucierpiała ofensywa Ajaxu, który dziś bez większych problemów zdominował i pewnie pokonał Den Haag. Dobre zawody rozegrał też De Jong, który na 9 prób dryblingu zanotował… 9 udanych. Był motorem napędowym swojego zespołu, który próbuje dogonić w tabeli PSV.

ADO Den Haag – AFC Ajax 1:5 (1:2)
1:0 El Khayati 37' (asysta: Becker)
1:1 Van de Beek 39' (asysta: Blind)
1:2 Tadić 45'+1' (rzut karny)
1:3 Ziyech 74' (asysta: De Jong)
1:4 Dolberg 78' (asysta: Van de Beek)
1:5 Ziyech 83'

XI Ajaxu: Onana; Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico; Van de Beek, Ziyech (88' Labyad), De Jong; Neres, Dolberg (79' Huntelaar),Tadić (75' Schøne).