Amsterdamska zadyszka

AFC Ajax – Real Madryt 1:2

W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów Real Madryt wygrał z Ajaxem 2:1. Królewscy zdobyli bramkę jako pierwsi, a jej autorem był Karim Benzema, który wykończył ładną akcję Viníciusa. W 75. minucie gospodarze odpowiedzieli trafieniem Hakima Ziyecha, ale goście grali do końca. Ajax zostawił swoją lewą stronę, a Carvajal i wprowadzony z ławki Marco Asensio zrobili swoje.

Królewscy źle zaczęli mecz, a rywal wyraźnie dominował przede wszystkim dzięki skuteczniejszemu pressingowi i odważniejszej grze. Madrytczycy mieli natomiast momentami problemy z wyjściem z własnej połowy, choć w pierwszym kwadransie oddali trzy celne strzały. W 26. minucie uśmiechnęło się do nich szczęście, ponieważ po uderzeniu Dušana Tadicia Los Blancos uratował słupek, ale w jednej z kolejnych akcji Ajax znalazł sposób na zdobycie bramki. Courtois popełnił błąd, ale zaskakujące użycie systemu VAR uratowało gości. Na pewno nie była ta oczywista na pierwszy rzut oka sytuacja, dlatego jej ocenę na razie sobie po prostu darujemy.

Tak po ludzku – nie wyglądało to za dobrze. W pierwszej połowie Real Madryt grał znacznie gorzej niż w potyczkach z Atlético i Barceloną, a po przerwie niewiele się zmieniło. Dalej nie potrafił zdominować przeciwnika i trochę dłużej grać swojej piłki. Seria kilku przebłysków dała za to Los Blancos gola. Reguilón dograł do Viniego, ten zatańczył przez kilka sekund i obsłużył Benzemę. A on w takiej formie takich sytuacji nie marnuje. Szybko na bramkę odpowiedział Ziyech, ale ostatnie słowo i tak należało do Realu.

Casemiro do Carvajala, Carvajal do Asensio, Asensio do bramki. Akcja z 87. minuty była prosta, ale na tyle ważna, że Królewscy mogą wracać z Amsterdamu z solidną zaliczką i… sporym szczęściem. Nie musimy się oszukiwać – dziś grali po prostu kiepsko, a wynik nie odzwierciedla przebiegu spotkania. W rewanżu będą musieli radzić sobie bez Sergio Ramosa, jednak zrobili bardzo duży krok ku ćwierćfinałowi Ligi Mistrzów.

AFC Ajax – Real Madryt 1:2 (0:0)
0:1 Benzema 60' (asysta: Vinícius)
1:1 Ziyech 75' (asysta: Neres)
1:2 Asensio 87' (asysta: Carvajal)

AFC Ajax: Onana; Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico; Schøne (73' Dolberg), Van de Beek, De Jong; Ziyech, Tadić, Neres.
Real Madryt: Courtois; Carvajal, Nacho, Ramos, Reguilón; Modrić, Casemiro, Kroos; Bale (61' Lucas), Benzema (73' Asensio), Vinícius (81' Mariano).