Walka o pierwszy tytuł w sezonie

Finał Superpucharu Endesa

Real Madryt i Baskonia powalczą dzisiaj o Superpuchar Endesa. Można było się spodziewać takiego właśnie finału. Obie drużyny w poprzednim sezonie były najlepsze w Hiszpanii i mają na koncie po cztery tryumfy w tych rozgrywkach. Zwycięzca zrówna się zatem z Barceloną, która pięciokrotnie wygrywała Superpuchar. Blancos w ostatnich trzech latach zatrzymywali się na półfinale, ale w końcu zdołali przerwać tę passę. Baskonia wróciła do finału po siedmioletniej przerwie. Faworytem będą madrytczycy, lecz Baskowie z pewnością wysoko zawieszą poprzeczkę.

Królewscy w półfinale wyeliminowali gospodarzy turnieju – Obradoiro. Podopieczni Pabla Laso nie mieli problemów z odniesieniem zwycięstwa. Wystarczyła znakomita trzecia kwarta, żeby pozbawić rywali nadziei. Błyszczał Sergio Llull, a bardzo dobry debiut zaliczył Gabriel Deck. Baskonia natomiast musiała się bardziej napracować. Baskowie pokonali Barcelonę 79:76, ale wynik był sprawą otwartą do ostatnich sekund. Co prawda w drugiej kwarcie przewaga wicemistrzów Hiszpanii była już ogromna, ale Blaugrana otarła się o remontadę.

„Fizycznie czuję się bardzo dobrze, na sto procent. Kontuzja jest już zapomniana”, powiedział Sergio Llull. Hiszpan udowodnił wczoraj, że na początku sezonu prezentuje się znakomicie i z pewnością będzie wielkim zagrożeniem dla Baskonii. Królewscy jednak dysponują szeroką kadrą, więc ważną rolę odegrają również pozostali zawodnicy.

Real Madryt i Baskonia do tej pory czterokrotnie mierzyły się w Superpucharze Endesa, zawsze na poziomie półfinałów, i wynik jest remisowy – po dwa zwycięstwa każdej ze stron. Ostatni raz do takiej potyczki doszło w 2009 roku. Wtedy lepsi okazali się Królewscy, którzy później przegrali w finale z Barceloną. Teraz zawodnicy Pabla Laso chcą wrócić na tron w tych rozgrywkach i rozpocząć sezon od sukcesu.

Mecz rozpocznie się dzisiaj o godzinie 19:15. Transmisję na żywo przeprowadzi Sportklub. Godzinę wcześniej, również na Sportklubie, będzie można obejrzeć konkurs rzutów za trzy punkty, w którym weźmie udział Jaycee Carroll.