/ BLANCO/ marca.com, realmadrid.com

Campeones!

Real Madryt w finale koszykarskiej ligi ACB pokonuje TAU Ceramica 70:69!

Real Madryt, wygrywając z TAU Ceramica w piątym decydującym meczu 70:69, został mistrzem Ligi ACB. To był niesamowity, szalenie emocjonujący, najbardziej wyrównany finał w historii.

Faworytem była TAU Ceramica, było nie było finalista Euroligi. Jednak pierwszy z meczów finałowych, rozgrywany w Vitorii, niespodziewanie wygrał Real. Druga potyczka to zwycięstwo TAU.

Trzeci mecz, już w Madrycie, wygrali goście i wydawało się, że podopieczni Duško Ivanovicia po prostu muszą zdobyć mistrzostwo. Jednak nasz team prowadzony przez Božę Maljkovicia, doprowadził rywalizację do stanu 2:2.

Dziś o 20:00 rozpoczął się w Pabellon Fernando Buesa Arena w Vitorii ostatni, decydujący mecz. Pierwsza kwarta dla Realu: 23:15. W drugiej do głosu doszło TAU: 24:18. Trzecia odsłona meczu znów dla teamu Maljkovicia, choć tym razem przewaga była minimalna: 15:12.

Czwarta kwarta należała do ostatniej minuty do TAU Ceramiki. Gospodarze dzisiejszego meczu byli już właściwie mistrzami. Jednak w ostatniej, 10. min. jeden z gospodarzy stracił piłkę na rzecz kapitana Blancos, Alberto Herrerosa, który rzutem za 3 punkty zapewnił Realowi Madryt mistrzostwo! Potem jeszcze Fotsis zatrzymał Prigioniego i mecz się skończył. Na minutę przed końcem spotkania gospodarze prowadzili aż ośmioma punktami. Na sześć sekund przed ostatnim gongiem Real przegrywał 67:69... Tak, to się wydarzyło naprawdę, choć i mnie ciężko w to uwierzyć. Dodajmy, że owe 3 punkty Herrerosa były jedynymi, jakie dziś zdobył. Jest to pierwsze mistrzostwo Realu Madryt od sezonu 1999-2000

MVP finału został Louis Bullock, który wraz z Felipe Reyesem i trenerem Božidarem Maljkoviciem przyszedł do Madrytu przed tym sezonem.

Finał Ligi ACB (5. mecz): TAU CERAMICA - REAL MADRYT 69:70 (15:23, 24:18, 12:15, 18:14).

TAU Ceramica: Calderon (-), Macijauskas (24), Hansen (11), David (6), Scola (13); rezerwowi: Splitter (2), Vidal (5), Prigioni (4). Trener: Duško Ivanović.

Real Madryt: Hamilton (20), Sonko (3), Bullock (11), Hervelle (12), Reyes (2); rezerwowi: Burke (8), Gelabale (9), Herreros (3), Fotsis (2). Trener: Božidar Maljković.

Sędziowie: Martin Bertran, Perea i Arteaga.

Mecz rozegrany w Pabellon Fernando Buesa Arena w Vitorii obejrzało 9 323 widzów (w tym 2000 z Madrytu).

To była niesamowita niedziela dla Realu Madryt. Bowiem oprócz tego, że koszykarze zdobyli mistrzostwo to jeszcze piłkarze Realu B awansowali do Segunda Division.