/ MARCA

Ani śladu po minucie „dziewięćdziesiątej ramosowej”

Królewscy bez ani jednego gola w lidze w końcówce

Minuta „dziewięćdziesiąta ramosowa”, która w ostatnich latach dała Realowi Madryt tyle radości, w tym sezonie zaginęła. Królewscy nie zdobyli w obecnych rozgrywkach ligowych ani jednej bramki po 86. minucie, gdy w ostatnim mistrzowskim roku takich trafień było aż 11. Te bramki dały Królewskim sporo punktów, których teraz brakuje w trakcie trudniejszego okresu. Tydzień temu w Vigo w doliczonym czasie gry doskonałą okazję miał Lucas, ale jego strzał został obroniony. Rok temu takie piłki wpadały, a najczęstszym bohaterem był oczywiście Sergio Ramos.

W poprzednim sezonie Królewscy wyszarpywali w końcówkach ważne punkty w meczach z Barceloną (1:1), Deportivo (3:2), Sportingiem (3:2) czy Valencią (2:1). Cztery gole zmieniły się w 7 punktów, które były ważną częścią dorobku, który dał ekipie Zidane'a mistrzostwo. W tym roku na półmetku rozgrywek zespół nie zanotował żadnego trafienia po 86. minucie. Zero takich goli, zero trafień w końcówce, zero wyrwanych punktów.

Ogólnie drugie połowy Realu w lidze są bardzo ubogie. Gdy w pierwszych częściach zdobyto 23 gole, to w drugich w 17 meczach trafiano zaledwie 9 razy. Te liczby współgrają z teorią, że Królewskim brakuje paliwa na solidne 90 minut. Jeśli zwiększymy próg w końcówkach do 10 minut, to zdobyto 3 takie bramki. Rok temu było ich w sumie 23! Dlatego jednym z głównych celów Zidane'a na początek 2018 roku jest odzyskanie ciągłości przez całe 90 minut. Nawet same ostatnie występy jak ten z Barceloną czy Celtą uwydatniły problem z dobrą grą w pierwszych połowach i totalnym zagubieniem w drugich częściach meczów.

MARCA szukając sezonu bez gola w lidze w ostatnich pięciu minutach musiała cofnąć się do rozgrywek 1997/98. Królewscy skończyli wtedy ligę na czwartym miejscu, ale wygrali siódmy Puchar Europy. Najlepszym tego typu wynikiem jest 13 goli z sezonów 2013/14 i 2002/03. Gdyby pominąć rozgrywki ligowe, to w tym sezonie Królewscy zdobyli bramkę w 90. minucie meczu o Superpuchar na Camp Nou oraz ostatnio zanotowali dwa trafienie w samej końcówce w wyjazdowym starciu Pucharu Króla z Numancią.