Francja zapewniła sobie awans na mundial

Skromne zwycięstwo Trójkolorowych

Francja pokonała Białoruś 2:1 i zagwarantowała sobie bilet na mistrzostwa świata w Rosji. Przed dzisiejszym meczem Trójkolorowi znajdowali się w dosyć komfortowej sytuacji. Zależeli wyłącznie od siebie, a do zajęcia pierwszego miejsca w tabeli potrzebowali zwycięstwa u siebie z Białorusią. Ostatecznie, wobec porażki Szwecji z Holandią, nawet porażka nie zepchnęłaby ich z pozycji lidera. W podstawowym składzie ponownie znalazł się Varane.

Francuzi od pierwszego gwizdka ruszyli do ataku. Swoją szansę miał między innymi Varane, ale jego uderzenie w dobrym stylu obronił Czernik. W 20. minucie Giroud był bliski trafienia do siatki, lecz trafił w poprzeczkę. Skuteczniejszy okazał Griezmann, który wpisał się na listę strzelców po podaniu Matuidiego. Chwilę później Czernika pokonał Giroud. Napastnik miał trochę szczęścia przy tej bramce, ale liczy się efekt. Białoruś dopiero w końcówce pierwszej połowy zaczęła podchodzić w pobliże pola karnego Llorisa. Najpierw groźny strzał z dystansu oddał Saroka. Francuzi nie zareagowali na to zagrożenie i tuż przed przerwą napastnik Dynama Mińsk strzelił kontaktowego gola. Varane ponosi część winy za utratę tej bramki, ponieważ to on odpowiadał za krycie Antona.

W drugiej połowie znów przeważała Francja, ale wynik ciągle nie ulegał zmianie. Białorusini nie złożyli broni i Trójkolorowi mogli mówić o dużym szczęściu, kiedy w 64. minucie Saroka spudłował z kilku metrów. To była najlepsza sytuacja w tej części. Gospodarze nie forsowali tempa i chcieli spokojnie dograć mecz. Białoruś nie grała już o nic, ale walczyła o wywiezienie remisu z Paryża, co byłoby dla niej sporym sukcesem. Francja zajęła pierwsze miejsce w grupie i uniknęła baraży. Zagra w nich reprezentacja Szwecji.

Francja – Białoruś 2:1 (2:1)
1:0 Antoine Griezmann 27’ (asysta: Blaise Matuidi)
2:0 Olivier Giroud 33’
2:1 Anton Saroka 44’ (asysta: Jurij Kawalou)

Francja: Hugo Lloris, Lucas Digne, Samuel Umtiti, Raphaël Varane, Djibril Sidibé, Blaise Matuidi, Corentin Tolisso, Thomas Lemar (Dimitri Payet 83’), Kingsley Coman (Kylian Mbappé 61’), Antoine Griezmann (Moussa Sissoko 78’), Olivier Giroud.

Białoruś: Siarhiej Czernik, Siarhiej Matwiejczyk, Alaksiej Januszkiewicz (Aljaksandr Saczyuka 46’), Siarhiej Paliciewicz, Maksim Waładźko, Stanisłau Drahun, Mikita Korzun (Arciom Bykau 79’), Aljaksandr Karnicki, Jurij Kawalou (Maksim Skawysz 65’), Ihar Stasiewicz, Anton Saroka.