Niemcy młodzieżowymi mistrzami Europy

Hiszpanie z <i>madridistas</i> w składzie ponoszą porażkę

W finałowym meczu EURO U-21 Niemcy pokonały Hiszpanię 1:0. Jedyną bramkę strzelił Mitchell Weiser. W podstawowym składzie La Rojity wystąpiło trzech madridistas, a w końcówce szansę od Alberta Celadesa dostał Borja Mayoral, jednak nie wpłynął znacząco na przebieg wydarzeń na boisku. To drugie takie trofeum reprezentacji Niemiec w historii.

Lepiej w mecz weszli Hiszpanie, którzy w ciągu pierwszych pięciu minut kilkukrotnie pokazywali swoją wyższość piłkarską nad Niemcami. Indywidualnymi umiejętnościami popisywali się Marco Asensio czy Dani Ceballos i wydawało się, że będzie to kolejny koncert podopiecznych Celadesa. Niemcy jednak zaczęli grali bardzo twardo i po chwili zaczęło to przynosić spore korzyści. Zdominowali środek pola i nie pozwalali La Rojicie wyjść z jakąkolwiek akcją ofensywną. Dobitnie pokazuje to statystyka celnych strzałów: po pierwszej połowie było 3 do 0 dla naszych zachodnich sąsiadów. Pod koniec pierwszej części spotkania, kiedy wydawało się, że większość młodych piłkarzy jest już myślami na przerwie, nastąpiła akcja z niczego. Po rozegraniu autu prawym skrzydłem pomknął Toljan i dorzucił piłkę prosto na głowę Mitchella Weisera, który ekwilibrystycznym strzałem głową pokonał bezradnego Kepę. Na przerwę schodziliśmy z wynikiem 1:0 dla Niemców.

W drugą połowę z większym głodem bramek grali Hiszpanie, którzy, wobec wycofanych Niemców, tworzyli sobie coraz więcej sytuacji. W 51. minucie za lekko kontuzjowanego Jonny'ego wszedł dynamiczny José Gayà, co również odrobinę zmieniło obraz gry. Hiszpanie raz za razem atakowali, ale nie byli w stanie bezpośrednio zagrozić bramce strzeżonej przez Pollersbecka. Celnym uderzeniem z dystansu popisał się Saúl, ale niemiecki bramkarz łatwo sobie z tą piłką poradził. Do końca drugiej połowy nic się nie zmieniło, chociaż Niemcy dostawali coraz więcej żółtych kartek. W końcówce na boisku pojawił się Borja Mayoral, ale nie wpłynął na grę swoich kolegów. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 i to reprezentacja Niemiec może cieszyć się z tytułu mistrza Europy U-21.

Warto zauważyć, że najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Dani Ceballos, pomocnik Betisu, o którego w ciągu ostatnich dni zintensyfikował starania Real Madryt.

Niemcy – Hiszpania 1:0 (1:0)
1:0 Mitchel Weiser 40'

Niemcy U-21:Pollersbeck; Toljan, Stark, Kempf, Gerhardt, Haberer (Kohr 83'); Weiser, Meyer, Arnold, Gnabry (Amiri 81'); Philipp (Öztunali 87')
Hiszpania U-21: Kepa; Bellerín, Vallejo, Meré, Jonny (Gayà 51'); Llorente (Mayoral 83'), Saúl, Ceballos, Deulofeu, Asensio; Sandro (Williams 71')