Pechowa porażka Chorwacji z Islandią

90 minut Modricia i Kovačicia

Islandia pokonała Chorwację 1:0 i obie reprezentacje mają na koncie trzynaście punktów po sześciu kolejkach. Mecz na stadionie w Reykjavíku był bardzo ważny dla układu tabeli grupy I, gdzie w walkę o wyjazd na mistrzostwa świata zaangażowane są ciągle cztery drużyny (Chorwacja, Islanda, Turcja i Ukraina). Remis zadowalał Chorwatów i długo wydawało się, że bez wielkiego wysiłku osiągną taki rezultat. Islandczycy jednak zaskoczyli ich golem w ostatnich minutach i to oni zgarnęli komplet punktów. Cały mecz w barwach Chorwacji rozegrali Luka Modrić oraz Mateo Kovačić.

Pierwsza połowa nie obfitowała w sytuacje strzeleckie. Obie drużyny grały bardzo zachowawczo i nie oddały ani jednego celnego strzału. Mecz rozkręcił się nieco dopiero w drugiej połowie. W 55. minucie znakomitą sytuację miał Kalinić. Otrzymał bardzo dobre podanie od Perišicia, ale spudłował. Islandczycy odpowiedzieli natychmiastowo, lecz również zabrakło im precyzji. Strzał Bjarnasona z szesnastu metrów przeleciał obok bramki. Na pierwsze celne uderzenie trzeba było czekać do 65. minuty. Brozović, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku, zmusił Halldórssona do najwyższego wysiłku.

Chorwaci nie oddali więcej celnych strzałów, za to zrobili to Islandczycy. Najpierw główkował Guðmundsson, ale jego uderzenie zdołał na rzut rożny wybić Kalinić. Do wykonania tego stałego fragmentu gry podszedł Sigurðsson i dośrodkował idealnie na głowię Magnússona, który zdobył zwycięską bramkę. Dzięki temu trafieniu Islandczycy zrównali się punktami z Chorwatami i mają dwa oczka przewagi nad Turcją i Ukrainą.

Islandia – Chorwacja 1:0
1:0 Hörður Magnússon 90’ (asysta: Gylfi Sigurðsson)

Islandia: Hannes Halldórsson, Hörður Magnússon, Ragnar Sigurðsson (Sverrir Ingason 91’), Kári Árnason, Birkir Sćvarsson, Emil Hallfreðsson, Aron Gunnarsson, Birkir Bjarnason (Rúrik Gíslason 81’), Jóhann Guðmundsson, Gylfi Sigurðsson, Alfreð Finnbogason (Björn Sigurðarson 77’).

Chorwacja: Lovre Kalinić, Tin Jedvaj, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Josip Pivarić, Milan Badelj, Luka Modrić, Mateo Kovačić, Ivan Perišić, Mario Mandžukić (Ivan Santini 88’), Nikola Kalinić (Marcelo Brozović 63’).