Niemcy lepsze od Anglii, 90 minut Kroosa

Pożegnanie Podolskiego z reprezentacją

W meczu towarzyskim rozgrywanym w Dortmundzie reprezentacja Niemiec pokonała Anglię 1:0. Autorem jedynego trafienia był Lukas Podolski, dla którego był to ostatni występ w barwach Die Mannschaft. Dla obu drużyn był to jednak zaledwie przedsmak prawdziwych emocji, ponieważ już w niedzielę zagrają w meczach eliminacji do najbliższego mundialu.

W pierwszej części meczu Niemcy nie radzili sobie zbyt dobrze. Anglicy zdecydowali się na wysoki pressing, a gospodarze nie potrafili wyjść z opresji. Drużyna z Wysp Brytyjskich tworzyła zresztą bardzo dobre sytuacje pod bramką Ter Stegena. Adam Lallana trafił nawet w słupek bramki strzeżonej przez golkipera Barcelony, ale nie była to jedyna dogodna okazja gości. Niemcy mogli zaś odczuwać spory niedosyt po pierwszej połowie – zagrali dużo słabiej i trudno zganiać to na absencje. Joachim Löw nie mógł dziś liczyć na Manuela Neuera, Mesuta Özila, Mario Gómeza, Juliana Draxlera i Samiego Khedirę.

Bohaterem drugiej połowy był bez wątpienia Lukas Podolski. Przez cały mecz spisywał się dość przeciętnie, ale w 69. minucie posłał bombę prosto w okienko bramki Joe Harta. Angielski bramkarz nie miał szans – były zawodnik Arsenalu czy Bayernu uderzył perfekcyjnie. Kilkanaście minut później na Signal Iduna Park mógł liczyć na oklaski kilkudziesięciu tysięcy widzów. Urodzony w Zabrzu zawodnik pożegnał się z kadrą w znakomitym stylu.

Dziewięćdziesiąt minut w barwach reprezentacji Niemiec zagrał Toni Kroos. Pomocnik Realu Madryt nie wyróżnił się niczym szczególnym, grał po prostu swoją piłkę. Przez większość meczu tworzył parę środkowych pomocników z Julianem Weiglem, którego w drugiej połowie zmienił Emre Can. Zaliczył dwa kluczowe podania, ale dziś to nie on miał być bohaterem.

W niedzielę Niemcy zagrają na wyjeździe z Azerbejdżanem. Ich sytuacja w grupie jest jednak bardzo komfortowa, do tego Löw odzyska kilku z niedostępnych dziś graczy. Anglia podejmie natomiast Litwę i trudno sobie wyobrazić jakikolwiek inny wynik niż zwycięstwo podopiecznych Garetha Southgate'a.

Niemcy – Anglia 1:0 (0:0)
1:0 Podolski 69' (asysta: Schürrle)

Niemcy: Ter Stegen; Kimmich, Rüdiger, Hummels, Hector; Weigl (66' Can), Kroos; Sané, Podolski (84' Rudy), Brandt (59' Schürrle); Werner (77' Müller).
Anglia: Hart; Walker, Keane, Cahill, Smalling (84' Stones), Bertrand (83' Shaw); Livermore (83' Ward-Prowse), Dier; Alli (71' Lingard), Lallana (66' Redmond); Vardy (70' Rashford).