23.kolejka: W czołówce bez zmian, Valencia pokonuje Athletic

Królewscy pozostają liderami

23. kolejka La Liga nie przyniosła zmian w czołówce. Swoje mecze wygrały wszystkie zespoły z miejsc 1-4. Z kolei w bezpośrednim starciu Realu Sociedad z Villarrealem lepsza okazała się drużyna spod Walencji, która pokonała Sociedad na Anoecie 1:0.

W sobotę o 13 Atlėtico mierzyło się w Gijón ze Sportingiem. Jeszcze na 10 minut przed końcem meczu mogło wydawać się, że gospodarze będą w stanie sprawić niespodziankę, bo na tablicy wyników widniał remis 1:1. Wtedy jednak do głosu doszedł wprowadzony po godzinie gry Kevin Gamerio. Francuz potrzebował niecałych pięciu minut na skompletowanie swojego pierwszego hat-tricka w bramkach Atlėtico i ustalił wynik meczu na 4:1.

Swoje spotkanie pewnie wygrali także Królewscy. Real Madryt pokonał Espanyol na Bernabėu 2:0, a wynik nie był zagrożony ani przez moment. Dużym plusem był powrót Garetha Bale’a po kontuzji. Walijczyk zwieńczył go zdobyciem drugiego gola dla podopiecznych Zidane’a. Potknięcia w sobotę nie zaliczyła także Sevilla, która na własnym boisku pokonała Eibar 2:0.

Athletic Bilbao nie wykorzystał tego potknięcia Eibaru i w niedzielę nie wskoczył na 7 pozycję. Podopieczni Ernesto Valverde przegrali z Valencią 0:2 na Mestalla. Już pierwszej połowie wynik spotkania ustalili Nani i Zaza, a Valencia odniosła pierwsze zwycięstwo od trzech kolejek. Jest to z całą pewnością ostrzeżenie dla Realu Madryt, który w najbliższą środę rozegra na Mestalla zaległe spotkanie 16 kolejki.

Mecz Barcelony z Leganės zamykał niedzielne zmagania. Podopieczni Luisa Enrique szybko zdobyli pierwszą bramkę – do siatki już w 4. Minucie trafił Messi po asyście Suáreza. Później jednak Katalończykom brakowało intensywności, a dobrze zorganizowany tego wieczoru zespół gości był w stanie wyprowadzać groźne kontry. Duże zagrożenie dwukrotnie sprawił nowy nabytek Leganės – Nabil El Zhar. Jego strzały za każdym razem bronił ter Stegen, któremu Barcelona może zawdzięczać dowiezienie prowadzenia do przerwy. Po zmianie stron Barcelona nie poprawiła swojej gry, a goście atakowali z coraz większym animuszem. W 71 minucie duży błąd popełnił Sergi Roberto, który stracił piłkę przy własnym polu karnym. Wykorzystali to goście, a wyrównującą bramkę zdobył Unai López. Dużo lepiej mógł zachować się w tej sytuacji ter Stegen, ale wiele do życzenia pozostawiała także postawa obrońców. Barcelona szukała drugiej bramki bezskutecznie aż do 90 minuty, gdy karnego po faulu na Neymarze wykorzystał Leo Messi.