Ostatni sprawdzian przed ligą

37. edycja Trofeo Santiago Bernabéu

Real Madryt zagra dzisiaj ze Stade Reims w ramach 37. edycji Trofeo Santiago Bernabéu. Rywal nie został wybrany przypadkowo. Właśnie z Francuzami Królewscy 60 lat temu walczyli o pierwszy w historii Puchar Europy. Madrytczycy okazali się lepsi, wygrywając 4:3 po golach Di Stéfano, Marquitosa i dwóch Riala. Trzy sezony później ponownie oba zespoły dotarły do finału europejskich rozgrywek i znów lepszy okazał się Real Madryt, który tym razem pokonał Francuzów 2:0 po trafieniach Mateosa i Di Stéfano, sięgając po czwarty tytuł klubowego mistrza Europy.

Stade Reims już raz zostało zaproszone przez Real Madryt na mecz towarzyski. W maju 2006 roku Francuzi przyjechali do Valdebebas na inaugurację stadionu Alfredo Di Stéfano. Z obecnej drużyny Blancos tamten mecz pamiętają tylko Sergio Ramos, który zdobył wówczas inaugurującą bramkę, oraz Zinédine Zidane. Francuz rozegrał 45 minut, po czym w przerwie zastąpił go Jurado. Tamto spotkanie zakończyło się wynikiem 6:1, a oprócz Ramosa do siatki trafiali Cassano i Soldado (obaj dwukrotnie) i Jurado.

Obecnie Stade Reims występuje w Ligue 2 (w poprzednim sezonie grali w pierwszej lidze, ale zakończyli ligę na 18. pozycji). Rozgrywki ruszyły już 1 sierpnia, więc piłkarze mają za sobą trzy kolejki. Reims rozpoczęło od remisu z Amiens, następnie pokonało Bourg, a trzy dni temu ponownie podzieliło się punktami, tym razem z Valenciennes. Lata chwały ten klub ma już dawno za sobą. Najlepszym okresem w dziejach Stade Reims były lata 50. Wtedy dwukrotnie udało się dojść do finału Pucharu Europy, a do tego drużyna regularnie rywalizowała o mistrzostwo Francji.

Dla Zinédine’a Zidane’a dzisiejszy mecz będzie ostatnim sprawdzianem przed początkiem rozgrywek ligowych. Szanse na pierwsze minuty gry w tym sezonie mają dostać Kroos i Bale. Ponadto starcie z Reims będzie okazją do zaprezentowania się zawodników przed madrycką publicznością. Królewscy staną przed szansą na 26. tryumf w meczu o Trofeo Santiago Bernabéu. W ostatnich latach ten puchar regularnie zdobywali gospodarze. Ostatnia porażka to rok 2004. Wtedy trofeum powędrowało w ręce zawodników meksykańskiego Pumas UNAM.

Mecz rozpocznie się o godzinie 22:30. Transmisję przeprowadzi RealMadrid TV.